Poklidné podzimní plynutí pro Slow Femme

Jemná mlha usedající na krajinu, kapičky mžení dotýkající se naší tváře i větřík, který umí zaburácet a shodit všechno listí z větví stromů – takto poetický i nesnesitelně pod kůži se vkrádající podzim umí být.

Text: Veronika Alexová // foto: Tereza Váchalová // editace: Lili Nguyen // korektura: Lucie Víchová

tereza_vachalova_slowfemme55.jpg
tereza_vachalova_slowfemme37.jpg

Změna počasí, melancholická nálada, dřívější soumrak a nastupující chlad jsou průvodními jevy období, které zavírá dveře za aktivním létem. Mechanismy přírody zcela jasně dávají najevo, že veškerá výbušná energie, která dříve proudila a sálala do všech stran, začíná chřadnout, stahovat se dolů do země a uzavírat se. Období podzimu tak může být překrásnou cestou, jak po týdnech cestování, dlouhých večerů a venkovních aktivit jemně stahovat také naši pozornost k nám samotným, ladit se na své nitro, zklidnit se a připravit se na náročné období zimy. Jak to udělat konkrétně, s využitím různých přístupů a vhledů, o tom hovoří tři ženy, pracující s rytmem, rituály, jógou a aromaterapií.

tereza_vachalova_slowfemme29.jpg
tereza_vachalova_slowfemme32.jpg

Veronika Lančaričová, autorka projektu Boho žena a průvodkyně rituály pro ženy

Nastavení společnosti, pracovní nároky nebo třeba nepřeberné možnosti dalších aktivit nám podsouvají potřebu stále něco dělat, dokonce i odpočinek jsme nazvali aktivním. Právě v tomto období se můžeme učit udržet svůj život v rovnováze – fyzickou aktivitu vyvážit odpočinkem a pomalým pohybem, uvědomit si, zda energie z nás vydaná se k nám také jakýmkoliv způsobem vrací. Dopřát si odpočinek není nic, co bychom si museli zasloužit, právě v této chvíli je spíše nezbytností. Nalijme si čistého vína (ano, i to se v tomto období vinobraní hodí) a podívejme se na náš život – kde mohu ubrat a nechat, ať za mě některé činnosti udělá někdo jiný? Které činnosti mi odebírají příliš energie a které mi ji naopak dávají?

tereza_vachalova_slowfemme2.jpg
tereza_vachalova_slowfemme3.jpg

Tip: Období po podzimní rovnodennosti se nazývá také druhou či závěrečnou sklizní, je proto vhodná doba uctít Matku zemi a poděkovat jí za veškerou úrodu, kterou nám tento rok nadělila. Můžeme proto uspořádat hostinu, hody, na které pozveme přátelé či rodinu a za úrodu poděkovat.

Tip: Můžeme si také dopřát rituál vědomého rozloučení s létem a světlou částí roku, sepsáním si všech aktivit, které jsme v předchozích měsících uskutečnili a bilancováním, zda se energie vložená vrací zpět.

tereza_vachalova_slowfemme35.jpg
tereza_vachalova_slowfemme43.jpg

Alice Mičunek, jogínka a tvůrkyně Cyklické jógy

Z hlediska jógové praxe se lze na pomalejší tempo příjemně naladit jejím klidnějším prováděním. Zkuste ve svých oblíbených pozicích setrvat déle, 10 nádechů a výdechů. Anebo vyzkoušejte jin jógu, díky které naleznete prostor zaposlouchat se nejen do svého těla a jeho aktuálního stavu, ale dát příjemný prostor také svým myšlenkám. Toto uvědomění si pomalosti ale nemusí probíhat pouze na jógové podložce, cílené a uvědomělé zastavení si můžete dopřát kdykoliv během dne, třeba ranní sankalpou, záměrem, který si na daný den stanovíte. Začněte několika hlubokými nádechy a výdechy, které vás dovedou k uvědomění si, co právě potřebujete nebo co si přejete. Toto zastavení a soustředění se na dech vás pak může v krátkých intervalech provázet po celý den. Večer se pak zkuste zastavit a zjistit, zda se váš ranní záměr podařilo naplnit.

Tip: Jemným a efektním způsobem, jak se naladit na podzimní notu, je také šálek bylinkového čaje, který vypijete, aniž byste dělali cokoliv jiného. Mojí oblíbenou podzimní směsí je meduňka, lípa, šípek a levandule, byliny, jež klidní mysl a podporují sílu těla.

Tip: Dech, jako jasný projev života, a práce s ním dokáže rovněž uskutečnit efektivní proměnu stavu. Pokud cítíte melancholii nebo nedostatek energie, dopřejte si dlouhý nádech nosem a hlasitý výdech ústy se slabikou „ha”. Tato dechová technika pomáhá uvolnění nahromaděného tlaku a pročištění myšlenek.

tereza_vachalova_slowfemme98.jpg
tereza_vachalova_slowfemme63.jpg

Jana Štumpová Konicarová, zakladatelka Kantu.cz

Spolu s vrcholem zralé úrody, koncem doby květu téměř všech rostlin se mění složení éterů ve vzduchu. Pokud žijeme v souladu s přírodou, začínáme s chladnějším obdobím pociťovat potřebu zahalit se do teplejších tónů vůní. Hřejivé dřevité tóny, orientální vůně, vůně koření, ambry, myrhy, vanilky nebo pudrové tóny nám dodávají příjemný pocit jistoty a vedou nás samotné k uzemnění, naladění se na klidnější přírodní rytmy. A protože étery spolupracují s naší psychikou, mohou velice jemně, avšak účinně vést právě roztěkanou a úkoly nabitou mysl do rovnováhy. S výběrem vůně potřebné pro aktuální stav a situaci pomůže intuice, ta dokáže přirozeně navést člověka k vůni vhodné právě pro něj. Jsou ale i takové vůně, které mají propojení se zemí přímo v popisu práce. Například cedr, vetiver a santal, kombinace dokonale uzemňující a zároveň působící jako utišující prostředek na naši nervovou soustavu. Používám je ve směsi Oneness, jemné aromaterapeutické mlze, která umí dezinfikovat prostor a zároveň jej provonět.

tereza_vachalova_slowfemme33.jpg
tereza_vachalova_slowfemme229.jpg

Tip: Tělo i mysl umí podpořit solné koupele – přirozeně detoxikují a ve spojení s vhodným éterickým olejem působí naprosto blaženě, zrelaxují obě složky člověka.

Tip: Imunitu, tolik potřebný štít těla, zase podpoří echinaceové kapky, skvělým pomocníkem je také otužování a hlavně pobyt na čerstvém vzduchu, ideálně v lese.

tereza_vachalova_slowfemme11.jpg
tereza_vachalova_slowfemme61.jpg