Ženská cykličnost - Kreativní kouzelnice a reflektivní baba; část 4/5

digital18.jpg

čtení na 10 minut

Podzimní a zimní měsíce jsou ideálním obdobím na představení dalších dvou fází našeho cyklu – kreativní Kouzelnice a reflektivní Baby. Podzim a zima se totiž pojí právě s fází předmenstruační a menstruační.

text: Květuše Vašířová // foto: Silvia Leitmannová // modelky: Mária Bartaloš a Iveta Kopernická // editace textu: Kristýna Zaňková

KOUZELNICE

1. Celková charakteristika

Po fázi Matky, tedy ovulace, přichází premenstruační období. V našem těle se mění hladiny hormonů a všechny pravděpodobně dobře víme, že je toto období pro nás docela náročné. Jsme výbušnější nebo plačtivější, naše emoce se mohou měnit jako na houpačce.

2. Fyzická a mentální energie

Je to jako podzim. Zkuste si ho představit. Sluníčko sice pořád svítí, ale jeho intenzita už není taková jako v létě. Stromy začínají shazovat listí, příroda se připravuje na zimu. Energie začíná klesat a to nám může přinášet krátké, ale nečekané výkyvy energie fyzické i mentální.

Změny hladin hormonů mají vliv na naše emoční rozpoložení. Možná i proto jsme na sebe nazlobené, protože samy nechápeme, kde se berou naše výbuchy zlosti, pláče nebo uraženosti na celý svět.

Na druhou stranu se objevují proudy tvořivé energie. Máme potřebu je někde ventilovat a realizovat se, ať už tvořením fyzických věcí, úklidem domova, sepsáním nového projektu, nebo třeba vymýšlením nového receptu na koláč.

digital13.jpg
digital02.jpg

3. Aktivní a zaměřená do sebe

I když máme méně sil fyzických, je tu vlna tvořivé energie. Přesně ta se chce projevit a je dobré jí v tom nebránit. Když ji totiž nebudeme ventilovat aktivním tvořením, může se stát, že stejně jako nespokojená kouzelnice použijeme svoje „kouzla“ destruktivním způsobem. Štěkneme na partnera, zpražíme neposedné děti, kamarádce narovinu řekneme, co si myslíme o jejím novém příteli.

Pozor, to není celé špatně, ono i ty nepříjemné věci musí ven. Ale je dobré to nenechat zajít do krajností. Přece jen chceme mít nadále spokojenou rodinu a hezké vztahy.

Právě fáze Kouzelnice nám umožňuje začít se soustředit na náš vnitřní svět.

Naše intuice se ladí na vyšší vibrace a my ji pociťujeme ve větší míře. Je úžasné toho využít a logiku nechat na chvilku odpočívat. Díky intuici a zvýšenému vnímání „neviditelného“ nám můžou přicházet do cesty takové ty „nenáhody“, nové nápady, tvůrčí myšlenky, spojení a inspirace.

To je přesně ona kreativní fáze. Nejen, že vzniká něco hmotného, ale můžeme si vytvořit nové prostředí i v sobě a okolo nás. Naše schopnosti nám pomáhají vidět do problémů a poznat, co nefunguje, čeho se zbavit jako zbytečné zátěže, jak změnit naše myšlenkové vzorce.

4. Láska a sexualita

Kouzelnice je tajemná žena s vysokou energií svůdnice. Naše sexualita teď může být velmi silná, můžeme využít naši tendenci víc muže škádlit a svádět. Tahle sexuální energie je sebevědomější, až dominantní, což někteří muži nesnesou a mohou se vyděsit.

digital15.jpg
digital09.jpg

5. Na co si dát pozor

Stejně jako kouzelnice používá bílou nebo černou magii, tedy podporující, nebo naopak útočnou, i my tuhle fázi můžeme využít buď ve formě nových nápadů, nebo se nechat ovládnout řáděním našich emocí. Ne každý měsíc je situace ideální pro tvoření, a tak je dobré dát si pozor právě na velká destruktivní gesta.

V kreativní fázi je vhodné nečinit zásadní rozhodnutí - odložme je raději na dobu, kdy je s námi rozum a klid zase kamarád - i s rozumem se dá totiž rozhodovat srdcem.

Pozvolný pokles naší energie a pocit, že na něco nestačíme, si můžeme kompenzovat tím, že spořádáme více sladkostí a sacharidů obecně. Je důležité si je dovolit a nevyčítat si je, ale současně je nemít jen jako náplast na nezdary.

6. Přijetí sebe v dané fázi – co mi v této fázi dělá dobře a co ne

Myslím, že v této fázi je důležité přijmout se taková, jaká jsem: silná žena, vědomá kouzelnice, jež víc cítí svůj vnitřní svět. Je zbytečné na sebe tlačit, nutit se chodit na party a společenské večery, když mám potřebu spíš doplňovat svoje síly a přijmout i temnější stranu ženské síly.

Výkyvy nálad nám totiž jen ubírají další energii. Je lepší se zastavit a dopřát si chvíli pro sebe. Dočerpat trochu sil, říct si o pomoc, vysvětlit rodině a partnerovi, ať na nás netlačí. Dovolit si také projevit své emoce, pokud chtějí ven. Že si to protiřečí? Nemyslím si. Když partnerovi vysvětlím, že naše hádka není způsobená tím, že je něco špatně, ale tím, že jsem teď prostě ve fázi, kdy se celkově cítím podrážděná a mám citlivé emoce, je to pro muže přijatelné, logické vysvětlení. A místo aby se cítil špatně, protože nejste ta jeho šťastná a spokojená žena, pochopí, že příčina vaší přecitlivělosti spočívá jinde než v něm.

7. Moje vlastní postřehy

V okamžiku, kdy se přistihnu, že partnerovi odsekávám na jeho běžné dotazy, si většinou uvědomím: „Aha, vždyť už jsem v premenstruační fázi.” Už znám svoje tendence být v komunikaci s ním ostřejší než jindy, urážet se, vyčítat nebo být plačtivá.

Samotné uvědomění si téhle fáze cyklu je v danou chvíli ohromně osvobozující. Prostě je tu opět období před menstruací, kdy nemám nic rozhodovat, o nic se zbytečně přít. Zvědomit si, že teď na sebe budu ještě hodnější než jindy. Pocit klidu mi potom pomáhá projít touto fází v pohodě, nebýt zbytečně drsná a dopřát si něco dobrého bez výčitek, protože chutě na sladké za pár dní zase samy odezní.

Pravidelně se mi taky stává, že mívám 2 – 3 dny před menstruací silnou potřebu vše uklidit. Skvěle se mi daří i velké třídění typu odlehčení šatníku, přebrání krabic s neužitečnými věcmi, zkrátka velká debordelizace. Potenciální ničivou energii drsné Kouzelnice tak využiji na odklizení všeho, co mi už neslouží.

Navíc si připravuji půdu pro fázi Baby, kdy na podobné věci nemám energii. Hezky uklidím, co je potřeba, abych se potom mohla zastavit a ponořit se do hloubky archetypu Baby.

BABA 

1. Celková charakteristika

Může se zdát, že fáze samotné menstruace je ta nejméně příjemná. Přichází bolesti, křeče do břicha přetrvávající i několik dní, navíc nejsme schopné myslet tak brilantně, jak jsme zvyklé. Když si ale tohle všechno uvědomíme a přijmeme i dobré stránky menstruace, můžeme pro sebe z fáze Baby hodně vytěžit.

2. Fyzická a mentální energie

Je pravda, že během menstruace a možná už pár dní před ní cítíme úbytek sil, a to buď postupný, nebo náhlý. Jako kdyby vám někdo najednou vybil tělesné baterie snad až na 20 %. Tělo nás přirozeně nutí zvolnit životní a pracovní tempo.

Přináší nám fáze Baby nějakou výhodu? Muži třeba takové okamžiky přirozeně nemají, jsou schopní jet dlouhodobě na vysoký výkon. Ale potom se občas stane, že hodně narazí, ať už v podobě vyhoření, infarktu nebo úplného fyzického vyčerpání. My ženy ale prožíváme pravidelné cykly. Je to jako jezdit na vlnách: nahoru, dolů, nahoru, dolů.

Pravidelné zastavení a dočerpání energie na další jízdu tak může být o dost výhodnějsí a dlouhodobě udržitelnější.

Navíc máme pár chvil na to podívat se na naši jízdu životem trochu z nadhledu. Přesně pro tenhle účel je menstruační období ideální. Naše logika si bere dovolenou a místo ní se po měsíci probouzí intuice, vhledy, schopnost napojení se na svoji podstatu. To, co si muž dopřává cíleně např. meditací, máme my ženy šanci získávat každý měsíc v rámci přirozeného cyklu obnovy našich mentálních sil.

digital07.jpg
digital14.jpg

3. Pasivní a zaměřená dovnitř

Už z podstaty této fáze, zpomalení, je evidentní, že se nám nechce být přehnaně aktivní ve společnosti. Spíš tíhneme k oddechu, toužíme si nalézt příjemné teplé místečko, z něhož nemusíme vystrčit nos. Jen tak nechat tělo odpočívat, zachumlat se do hebké deky a udržovat podbřišek v teple. Na to se mi úžasně osvědčily nahřívací polštářky.

Nyní máme příležitost porozumět zákonitostem, podle nichž se řídí náš vlastní svět i ten vnější. Naše intuice a schopnost napojit se na naše přirozené vnímavé smysly je na vrcholu. I proto se této fázi říká reflektivní. Lehce a bez námahy mohou přicházet nové vize i uvědomění, co je pro nás v daném okamžiku života důležité a co ne. Teď máme šanci vidět, jestli jdeme po správné cestě a co nám případně může pomoci se na ni vrátit.

4. Láska a sexualita

Díky empatii a celkovému rozpoložení můžeme ve fázi Baby pociťovat, co je opravdová láska, a skoro ji až nahmatat. Ať už je to láska k partnerovi, k dětem, k našim blízkým nebo vztah k ostatním lidem. Teď dovedeme opravdu ocenit, co pro nás tyto vztahy znamenají. Sexualita v období menstruace se může buď úplně snížit, aby si tělo zachovalo aspoň trochu zbývající energie, nebo je naopak hlubší, s potřebou pomalejšího milování a spousty doteků.

digital06.jpg
digital10.jpg

5. Na co si dát pozor

Nerespektování požadavku našeho těla na celkové zpomalení se nám může vymstít. Možná ne hned přímo v menstruační fázi, ale později, kdy očekáváme návrat sil a aktivity. I týden nebo dva po menstruaci nám tělo může připomenout, že jsme si ve fázi Baby nedostatečně odpočinuly. Je dobré si to odpozorovat a dát si to do souvislosti právě i s naším cyklem.

6. Přijetí sebe v dané fázi – co mi v této fázi dělá dobře a co ne

Může se nám zdát nemožné přimout pomalejší tempo, protože jsme zvyklé být aktivní, komunikovat s lidmi, zvládnout rodinu, práci i své koníčky. I naše společnost není zvyklá na to poskytovat ženám v období jejich menstruace nějaké úlevy, například v práci. Také partner chce mít i teď doma uklizeno a po svém boku šťastnou ženu.

Když si dovolíme přijmout nevolnost a únavu a vysvětlíme to v klidu i našemu okolí, můžeme ze sebe doslova sundat obavu z vlastní nedostatečnosti. Naše pohoda a sebevědomí by se přece neměly odvíjet od toho, kolik jsme toho schopné zvládnout. Naopak, respektovat sama sebe, dovolit si odpočívat se záměrem, že to dělám pro sebe, je projevem péče o nás samotné. A to nejen ve fázi Baby.

digital01.jpg
digital03.jpg

7. Moje vlastní postřehy

Po několika letech už mám odpozorováno několik věcí. Den až dva před začátkem menstruace cítím velký odliv sil. Bývá to jen na pár hodin, ale i tak cítím, jako kdyby mi někdo úplně vybil baterky. A to bývá signál, že si možná stihnu zařídit pár věcí, dokončit rozdělanou práci, nebo že je i lepší termín dokončení odložit.

Už dopředu si na dobu okolo menstruace snažím nedávat moc úkolů. Samozřejmě ne vždycky se to podaří, práce se protáhne a zasáhne i do této fáze. Snažím se ale být na sebe hodná, protože vím, že se mi to za týden dva vrátí i s úroky. Pokud musím pracovat, zaměřuji se spíš na méně náročné úkoly, u nichž nemusím extra přemýšlet a dělat velká rozhodnutí.

Nejlepší je dát si opravdu jeden, dva dny úplné volno a dělat jen věci, které mi přinášejí radost: sednout si na balkon a vyhřívat se na sluníčku, zalézt si s knížkou a dobrým čajem do postele, podívat se na oblíbený seriál, zapisovat nápady na nové tvoření, vzdělávat se.

Když jsem pracovala tak, že jsem musela plnit úkoly dané zvenčí a nemohla si prohodit pracovní a víkendový den, udělala jsem si pohodu aspoň večer po práci. Horkou vanu s pár kapkami levandulového oleje, pak zalézt pod teplou peřinu, vzít si nahřívací polštářek a suchým teplem uvolnit křeče v podbřišku. Pohladit svoje tělo a říct mu, že je všechno v pořádku a může vědomě relaxovat.

Vím, že když s klidem projdu tímhle obdobím, kdy je moje energie hluboko pod svou obvyklou hladinou, budu mít následující měsíc zase síly na spoustu věcí. Věřím procesu, protože už ho znám.

Jsme na konci detailního popisu všech čtyř fází našeho ženského cyklu. Probraly jsme si stručně i podrobněji archetypy čtyř žen: Panny, Matky, Kouzelnice a Baby. Pokud vám tyhle informace a příběhy pomohly k tomu, abyste se na sebe podívala novýma očima a zjistila, jak moc se vlastně máte ráda a přijala svoji úžasnou ženskou energii za svou, budu nesmírně ráda. A budu šťastná, když o tom budete mluvit se svými kamarádkami, maminkami a ostatními ženami, tak, abychom se mohly ještě víc vzájemně podporovat.

Příště nás čeká závěrečný, pátý článek o ženské cykličnosti. Dozvíte se v něm, co by o ženském cyklu měli vědět muži. I proto nebude tak dlouhý, zato strukturovaný a výstižný. Třeba pak muži zjistí, že rozumět nám ženám zase nemusí být tak složité, jak se na první pohled zdá.

Květuše

digital16.jpg

Silvia Leitmannová

Silvia Leitmannová je fotící návrhářka a jindy zase navrhující fotografka. Diplom získala na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde absolvovala bakalářský obor v ateliéru módní tvorby. Fotografii se však věnuje déle, a tak v obou sférách tvoří se stejným nadšením. Ráda zachytává volně plující emoce, důraz klade na přirozenost výsledného díla. Hledá krásu v detailech, což platí pro fotku stejně jako pro oděvní tvorbu. V současnosti žije v Praze, kde pokračuje v magisterském studiu na UMPRUM.

Jednorázový příspěvek na tvorbu Slow Femme 30 Kč
CZK 30.00
Quantity:
Přidat do košíku