Zamrazit můžete nejen zeleninu, ale i ovoce nebo hotové jídlo

Dříve jsem mrazák měla spojený s třemi věcmi v něm: mraženou pizzou, zmrzlinou a ledem. Čím víc jsem ale hospodařila ve své vlastní kuchyni, tím více jsem začala využívat a oceňovat jeho přínosy. „To se dá zamrazit”, se stalo oblíbenou hláškou v našem bytě. Ale i když si ze mě spolubydlící trochu utahovali, věděla jsem proč to dělám. Díky správnému používání mrazáku totiž šetřím čas, peníze i nervy.


text: Hana Šiková // editace & korektura: Lili Nguyen // foto: Alexandra Hrašková // za spolupráci děkujeme FreezyPeezy


Nejen mražená pizza

Mrazák zvládne mnohem víc než jen přechovat zmrzlinu. Mražení dokáže prodloužit život mnoha potravinám. Zamražená porce jídla vás může zachránit od hladového večera nebo neplánované objednávky rozvozu. Nabídka mražených „hotovek“ se neustále zvětšuje, předpřipravené porce si ale můžete vytvořit i sami. Uvařte si k večeři porci nebo dvě navíc a zamražte je.

Vyplatí se rovnou předjímat to, jak jídlo po vyjmutí z mrazáku budete konzumovat. Pokud mrazíte pizzové těsto, proč ho rovnou nerozválet? Vytvoříte si tak základ na domácí mraženou pizzu (s kvalitnějšími ingrediencemi a za zlomek ceny). Mrazit můžete i hotové porce nejrůznějších porkmů. Nakrabičkujte je a nadepište, abyste nebyli překvapení, když místo guláše vytáhnete kari.

Pokud vás plánování jídla a vaření dlouhodobě unavuje, zkuste hotovky od FreezyPeezy, která se specializuje na inovativní přístupy k mražení a uchovávání jídla. Prozkoumejte jejich nabídku produktů a inspirujte se novými možnostmi pro vaše stravování.



Příprava zeleniny šetří čas

Druhou kategorii užitečných věcí v mrazáku tvoří předpřipravené suroviny. Čerstvá zelenina je skvělá věc – ale je občas problém ji včas spotřebovat. Řešení? Zelenina z mrazáku, ze které můžu vždy použít jen potřebné množství. Zbytky se tak nezkazí a kvalitně zmražená zelenina je chuťově i vitaminy srovnatelná s tou čerstvou. Většinou ani není třeba ji nechávat povolit, stačí přihodit do pánve. Mražené ovoce můžete přidat do smoothie, hodí se do pečení nebo můžete ovoce ohřát na másle a přidat k teplým kaším.

Zmrazit můžete i koření a bylinky. Například naporcovaný zmražený česnek vám ušetří loupání a drhnutí při každém vaření, bylinky zmražené v oleji povýší i jednoduchou omáčku a zmraženou passatu zachráníte před zbytečným vyhozením. Ve všech případech vám pomůže mrazící forma na led, díky které vytvoříte malé porce připravené k použití.

Ze zbytků a odkrojků cibule a další kořenové zeleniny vytvoříte skvělý zeleninový vývar – je však zapotřebí poněkud větší množství než jen z jednoho vaření. Slupky na vás ale mohou klidně počkat v mrazáku a až jich nastřádáte více, uvaříte z nich vývar. Co poté s ním? Zamrazit jej po odpovídajících porcích (v krabičkách na polévku nebo ve formě na led do rizota).

Tip: Mrazení není jedinou cestou k uchování potravin. Tradiční metodou je fermentování, o kterém si můžete přečíst v našem článku.


FreezyPeezy, kvalitní jídlo, které je vždy po ruce a za pár minut na talíři.


Co do mrazáku nepatří?

Jsou však potraviny, které se k mražení nehodí vůbec – obecně ty, které obsahují hodně vody. Ze zeleniny jsou to například saláty nebo ředkvičky. Syrovým vajíčkům praskne skořápka a uvařené budou gumové. Proces změny skupenství totiž nenávratně zničí strukturu molekul vody. To ale může být naopak žádoucí efekt. Například zmražení a opětovné rozmražení tofu z něj pomůže dostat více vody a přiblíží ho ke struktuře masa.


Mrazák není časová schránka

Mražení má svá hygienická pravidla. Každá mražená potravina má jinou trvanlivost. Zatímco mleté maso vydrží 3 až 4 měsíce, kuřecí až rok. Hotové jídlo byste měli zkonzumovat do čtvrt roku, kromě vařeného masa, které vydrží až půl roku. Mraženou zeleninu a ovoce můžete uchovávat až rok.

Rozmrazené potraviny již znovu nezmražujte – mražení nezabíjí bakterie, jen jejich postup zpomalí. Můžete však znovu zmrazit jídlo, které mezitím prošlo tepelnou úpravou (například mražené maso použít do omáčky a tu znovu zamrazit). Pozor také na teplotu – před zamrazením nechejte jídlo vychladnout. Teplé jídlo zvedne teplotu uvnitř mrazáku, a může tím přispět ke zkažení jiných potravin (totéž ostatně platí i u ledničky).

Nepodceňujte péči o samotný mrazák. Prázdný je energeticky náročnější, zaplňte proto volný prostor například lahvemi s vodou (v léte je pak můžete používat na ochlazování). Stejně tak ho vyčerpává nános ledu, provádějte proto pravidelné odmražování. Čas od času také proberte obsah, zkažené nebo nepoužitelné jídlo zbytečně zabírá prostor.

Mrazák se může ve vaší kuchyni stát skvělým pomocníkem a hotovou zbraní proti zbytečnému plýtvání s jídlem. Naučit se s ním nakládat možná zabere chvíli učení, ale mražené potraviny vám ve výsledku ušetří čas, peníze i práci.



7 tipů pro každý mrazák:

  • Dodržujte hygienická pravidla: nezmrazujte již jednou rozmražené jídlo a hlídejte maximální dobu spotřeby.

  • Zamražte si při vaření porci navíc do rezervy.

  • Mějte po ruce několik základních druhů zmražené zeleniny a ovoce.

  • Potraviny zamražujte již naporcované.

  • Udržujte přehled pomocí popisků a pravidelného úklidu.

  • Zmražujte potraviny v čerstvém stavu.