Průvodce přírodními materiály: jak se v nich vyznat?

Které materiály si zaslouží být součástí vašeho šatníku? Jeden univerzální návod samozřejmě neexistuje. Každá textilie má svá pro i proti a je více faktorů, podle kterých se hodnotí její kvalita, odolnost i dopad na životní prostředí. Máme pro vás jednoduchého průvodce, který přináší všechna základní pro i proti na jednom místě.


text: Petra Boháčová // editace, korektura: Lili Nguyen // foto: Alexandra Hrašková // modelka: Natálie Korseltová


Jaké jsou přírodní materiály

Bavlna

Je lehká, prodyšná a její využití je široké. Konvenční pěstování bavlny ovšem škodí lidem i přírodě. Bavlníky zabírají 2,4 % obdělávané půdy světa a při jejím pěstování se spotřebovává ze všech zemědělských komodit nejvíce pesticidů i velké množství umělých hnojiv a defoliantů. Často v souvislosti s jejím pěstováním dochází k nucené dětské práci. Plod, který vyraší z květu, po jisté době praská a odhalí vlákna bavlníku. Na jejich zpracování se používá široké spektrum chemických procesů, které vlákna upravují a barví.

Naše doporučení: Při nákupu hledejte výhradně organickou nebo recyklovanou bavlnu s certifikátem GOTS. Budete mít jistotu, že vámi koupený kousek byl vyroben z bavlny, která byla od semínka až po látku ošetřovaná bez chemie, v udržitelném hospodářství, bez ohrožování životního prostředí nebo lidského zdraví.


Konopí

Technické konopí je jednou z nejudržitelnějších plodin. Pro jeho pěstování stačí málo vody a v případě organického konopí nejsou potřeba žádné pesticidy ani hnojiva z důvodu rychlého růstu rostliny. Pro porovnání: k produkci požadovaného množství bavlny je potřebných víc než 16 % celosvětové spotřeby pesticidů. Konopí vás navíc v horku ochladí, v zimě zahřeje a blokuje 99,9 % UV-A a UV-B záření, takže vás i ochrání před sluncem.

Naše doporučení: konopné oblečení je ještě lepší volbou než organická bavlna nebo len. Opět je ovšem dobré se držet certifikace GOTS.


Len

Zvládá vysoké teploty, pohlcuje vlhkost a neudržuje v sobě bakterie. Dobře odolává molům a pokud není barvený, je i biologicky rozložitelný. Strukturou vláken je opravdu pevný, o 30 % pevnější než bavlna, a dokonce je i hypoalergenní.

Naše doporučení: len právem patří mezi ekologické tkaniny. Snažte se kupovat organický len. V takovém případě je 100% rozložitelný, protože k zdravému růstu nepotřebuje hnojení ani chemické ošetření. Na těle je navíc velice příjemný.


Tencel lyocell

Tato textilie je vyrobena z udržitelně sklizené a zodpovědně zpracované buničiny, která se po zpracování do celulózového vlákna spřádá do příze. Z té se poté vyrábí například pohodlné sportovní oblečení. Když se při výrobě džínů kombinuje s bavlnou, snižuje její spotřebu. Ta je při klasické výrobě většiny bavlněných džínů na množství vody velice náročná. Společnost Lenzing AG, která dala této látce název, získává buničinu z kontrolovaných zdrojů a výrobu tencelu udržuje v uzavřeném cyklu. Chemikálie pro jeho výrobu se tak opakovaně recyklují.

Naše doporučení: tencel lyocell je dobrou náhradou bavlny i hedvábí. Příjemně se nosí, vlhkost rychle absorbuje a pokožce dovoluje volně dýchat. I když je dražší než viskóza nebo bavlna, vyplatí se do něj investovat.


Viskóza

Klasická viskóza se vyrábí ze speciálně zpracované dřevní buničiny, většinou z rychle rostoucích stromů eukalyptu, buku a borovice nebo rostlin jako bambus, sója a cukrová řepa. Protože je dnešní trh s oděvy a textilem přesycený, většina viskózy vzniká rychle, s obrovskou spotřebou vody a energie. Buničina je kromě toho zpracovávaná chemickými látkami, ze kterých následnou filtrací vznikají vlákna viskózy. V ohrožení zdraví se pak ocitají jak pracovníci, tak i lidé žijící v blízkosti továren. Udržitelnější EcoVero viskóza se pěstuje výhradně z udržitelných a lokálních zdrojů a se zárukou, že se nedováží z dalekých továren, jak tomu je u konvenční viskózy. Má tak o 50 % nižší emise.

Naše doporučení: pokud se značka jednoznačně nehlásí k používání udržitelné viskózy, jakou je například EcoVero, raději jděte o dům dál.


Cupro

Cupro, tedy měďnaté vlákno, je vedlejším produktem při výrobě bavlny a vyrábí se z vláken bavlníku rostoucích ze semínka, která by se jinak dál nevyužívala a skončila v odpadu. A protože produkce bavlny je pro životní prostředí zatěžující, využití jakékoliv části rostliny bavlníku je velké plus. Cupro je rostlinného původu a řadí se mezi veganské a cruelty free materiály, je tedy biologicky rozložitelný.

K jeho výrobě se ovšem používá velké množství chemikálií ohrožujících člověka i životní prostředí. Aktuálně se vyrábí na jediném místě na světě, v Číně. Cupro je jemné, pevné a šijí se z něj převážně elegantní šaty nebo halenky. Z hlediska dodržování etických pracovních podmínek zatím neexistují záznamy o jejich nedodržování, továrny se ovšem nachází v Číně, která je nechvalně známá svými neetickými podmínkami pracovníků v textilních továrnách.

Naše doporučení: cupro zatím nemá certifikaci potvrzující jeho udržitelnost. I když je rostlinného původu, k jeho výrobě se používá velké množství chemikálií. Pokud si kousek z tohoto materiálu přesto přejete mít v šatníku, doporučujeme si ověřit, jestli značka komunikuje jeho výrobu dostatečně transparentně.


Materiály ze zvířecí srsti

Vlna

Prodyšná, hřejivá i chladivá, odolná vůči skvrnám i času. Ovčí vlna je skvělým udržitelným materiálem, který je obnovitelný a biologicky rozložitelný. Chov ovcí ovšem také má svá úskalí. Častým jevem je řezání vlny i s kůží zaživa v místech, kde se u ovcí vyskytují paraziti. Provádí se i jehňátkám, a vede to k bolestem, předčasným úmrtím nebo traumatům.

Naše doporučení: zaměřte se na oblečení z recyklované vlny nebo se poohlídněte po vintage kouscích. Při nakupování nového oblečení z vlny, která byla sklízená bez krutosti, hledejte certifikát Responsible Wool Standard nebo ZQ Merino Standard.


Angora

Hedvábná vlákna, která se používají především na výrobu svetrů, se předou ze srsti angorských králíků. Jedná se o luxusní materiál, který je měkký, hřejivý a vypadá hezky. Když ale v roce 2013 PETA zveřejnila záběry krutého zacházení s králíky v čínských továrnách, velké módní značky jako Guess, Armani a Asos začaly dávat od využívání angory ruce pryč.

Naše doporučení: dodnes neexistuje žádný uznávaný standard, který by zaručoval etický a ohleduplný sběr králičí srsti. Vyhýbejte se jí proto úplně.


Kašmír

Jeden z nejluxusnějších a nejměkčích materiálů, který je dokonce třikrát teplejší než vlna. Kvalitní svetr z kašmíru vám při správné péči vydrží i celý život. Kozy se na jaře své srsti zbavují i samy otíráním o stromy. Protože je ale poptávka po kašmíru veliká, často se stane, že přijdou o svou srst příliš brzy a umrznou. Diskutabilní jsou i podmínky pastevců těchto koz.

Naše doporučení: pokud to je možné, kupujte kašmír recyklovaný nebo z druhé ruky.


Hedvábí

Za jemností hedvábí a leskem hledejme bource morušového. Živí se morušovými listy a když je dostatečně velký, pomocí svých slin se zakuklí do kokonu, než dojde k transformaci v motýla. Tyto kokony z hedvábného vlákna se pak vaří v horké vodě. Zbaví se nečistot, a tak se lépe rozmotají, také ovšem usmrtí housenky uvnitř. Dnes naštěstí existuje už i veganské pavoučí hedvábí Microsilk, vyráběné v laboratořích jenom z vody, kvasnic, cukru a pavoučího DNA.

Naše doporučení: i když je hedvábí přírodní materiál, při jeho úpravě se používají syntetické látky, a to především při jeho čištění, bělení či barvení. Proto se snažte vybírat jeho zodpovědnější variantu s certifikátem OTEX nebo sáhněte po hedvábí Ahimsa od značky Cocccon, která má certifikaci GOTS.