Můj první upletený svetr: návod pro začátečníky

jana_mikesova_slowfemme.jpg

Na rok 2019 jsem si sama dala challenge: vymaním se z kolotoče oděvního průmyslu a nekoupím si žádné oblečení. Přijala jsem za své heslo „If I am able to make it, I am not allowed to buy it.“ Protože pár let šiju a už toho technologicky zvládnu dost, udělila jsem si vzácnou výjimku pouze na punčocháče a ponožky – ty ušít nejdou. No jo, ale pak se stalo, že jsem potřebovala svetr. A co teď? Svetr z řetězce? Rozhodně ne. A na odpovědně vyrobené svetry aby si člověk skoro bral hypotéku. Protože se ale jen tak něčeho nezaleknu, rozhodla jsem se hecnout a zkusit to sama. A šlo to!

text: Adriana Šnajdrová // foto: Alexandra Hrašková // modelky: Julie Havlická, Adéla Šponerová a Kris Thakshina z Clique Models // styling: Veronika Ohrádková

Julie má na sobě ručně pletený svetr do pasu z alpaky a hedvábí značky MIK - Jana Mikešová

Julie má na sobě ručně pletený svetr do pasu z alpaky a hedvábí značky MIK - Jana Mikešová

Adéla má na sobě pletenou vestičku z recyklované bavlny, získané z obnošených denimových kousků značky Thinking Mu, prodává NILA

Adéla má na sobě pletenou vestičku z recyklované bavlny, získané z obnošených denimových kousků značky Thinking Mu, prodává NILA

Co je na pletení SVETRŮ tak super?

  1. Můžu použít jakýkoliv materiál chci. Sbohem, hnusný plastový akryle, který se za chvíli vytaháš a zežmolkuješ! Ahoj, nádherně hebká merino vlno, která mi vydržíš roky a pak se bez problémů rozložíš!

  2. Práce je na vás. Ne na špatně placených Bangladéšanech a Číňanech – nepodpoříte fast fashion.

  3. Je to zábava. Tedy pro mě určitě. Když odpočívám po práci u seriálu, stihnu uštrykovat kus, další třeba v letadle směrem na služební cestu a když jsem jela na Vánoce k mamince na Moravu, kde nemám věci na šití, mohla jsem bez problému tvořit pletené kousky do svého šatníku.

  4. Vyrobíte si něco přesně podle sebe. Nemusíte dělat kompromisy a vyberete si odstín, který se vám k outfitu bude hodit nejvíc.

  5. Vlastnoručně vyrobené věci si budete vážit mnohem víc a tím pádem ji i víc unosíte a lépe se o ni budete starat, to je prostě fakt. Každý náznak poškození vám připomene, kolik je za výrobou práce a honem všechno opravíte.

Kris má na sobě ručně pletený svetr do pasu ze 100 % vlny značky MIK - Jana Mikešová

Kris má na sobě ručně pletený svetr do pasu ze 100 % vlny značky MIK - Jana Mikešová

jana_mikesova_slowfemme9.jpg

Nebudu lhát, pletení má samozřejmě i nevýhody:

  1. Než vznikne svetr, trvá to mnohem déle, než skočit na Příkopy (pozn. nákupní třída v Praze) a pípnout kreditkou. Z hodně tlusté vlny můžete mít hřejivý tlustý svetr za víkend, s tenkou vlnou to bude trvat trochu déle.

  2. Koupit si na svetr odpovědný materiál je rozhodně o dost dražší, než hotový produkt z módního řetězce. Zároveň ale levnější než již upletený odpovědný svetr z etických obchodů.

  3. Při pletení na veřejných místech (Vnitrobloku, koukám na tebe!) se na vás budou lidé koukat poněkud… divně. Od několika pipinek jsem si dokonce vyslechla kritiku nahlas. Což o to, já se pousměju a pletu dál, ale pokud takové interakce nemáte rádi, doporučuju nevycházet jim naproti.

  4. A v neposlední řadě je fér zmínit, že z toho bolí ruce. Jako vážně. Po celodenním pletení mám chuť si je ukousnout a moje karpály by ode mě určitě naštvaně odešly, kdyby mohly. V práci celý den klikám a datluji na klávesnici a další drobný pohyb rukám zkrátka nepomáhá.

zuzka_fb.jpg

TIP NA ČLÁNEK

Vysněný vlněný svetr: 5 tipů pro jeho nákup

 návod na Pletení šály pro začátečníky

Začala jsem tím pro mileniála nejsnazším krůčkem – pustila jsem si YouTube video :) Čistě jen proto, abych zjistila, jestli se v tom všem skrývá nějaký háček. Slečna ve videu mě přesvědčila, že uplést šálu zvládne v podstatě i pes a ještě k tomu poslepu a to mě nakoplo. Šálu jsem potřebovala taky a bylo rozumné nejdřív si vyzkoušet, jestli mě pletení nebude štvát, a tak jsem si koupila jedny jehlice a dvě klubíčka vlny a za dvě hodiny byl dlouhý obdélník na světě. A šála už je skoro svetr. Nebo ne?

Všechno, co do začátku potřebujete, je vlna a jehlice. O dost skromnější vybavení než třeba na šití. Časem se bude hodit jehla s velkým okem na sešívání švů, navlékací značkovače a možná i kruhové jehlice, ale i bez nich to jde.

Pokud chcete, můžete si koupit dřevěné nebo bambusové jehlice a vůbec se tak nepřiblížit k plastu.

Jak uplést svetr?

Jako základ potřebujete umět plést hladce. Pravá jehlice zleva do očka, protáhnout vlnu a přehodit na pravou jehlici. Tak vám vznikne základ, hrubý vlnovkový vzorek. Plést hladce je nádherně rychlé a šálu máte hotovou vážně za jeden večer u filmu. Čepici taky.

Pokud ale toužíte po klasickém hladkém vzorku (moje maminka mu říká stromeček, ale jestli je to oficiální, to netuším…), naučte se druhou nejjednodušší věc: obrace. Když střídáte hladce a obrace, docílíte oné známé klasiky. Jak se plete svetr vám skvěle vysvětlí v tomto videu.

Šálu a čepici zvládnete sami a nebo s YouTube videem, ale na svetr už možná budete potřebovat pletací vzor. Ten můžete získat z mnoha zdrojů, dělá je Burda a v knihkupectví v sekci Hobby najdete poměrně hodně publikací o pletení. Nejlepší variantou pro mě osobně jsou vzory tzv. indie community. Protože se pletení jako koníček po celém světě zase vrací, spousta holek a žen z pletací komunity vydává svoje vlastní pletací vzory. Jako PDF si je můžete koupit za pár dolarů a kromě schématu pletacího vzoru získáte i naprosto podrobný a jasný postup práce, který je často doplněný odkazem na videa, která si pro vás autorky připravily. Pokud se tedy zaskenete u něčeho nesrozumitelného, kouknete se na pohyb, který máte udělat a všechno je zase sluníčkové.

jak uplést Úplně první svetr

Skromně si dovolím dát doporučení – na první svetr si zvolte hodně tlustou vlnu. Rychle nabývá, a tak vás nebude frustrovat, že z tenké vlny pletete už týden a máte teprve jeden díl. Osobně jsem si zvolila Crazy Sexy Wool od firmy Wool and the Gang, protože potřebujete k životu něco víc než k zbláznění sexy vlnu? :) Je opravdu tlustá a nádherně teplá, svetr z ní nosím místo zimního kabátu a na výlety na hory.

Ke každé tloušťce vlny potřebujete určitou tloušťku jehlic. Když z dané vlny upletete kus tenkými jehlicemi, budou očka hustější. Když z té stejné vlny upletete stejný počet ok a řad na tlustých jehlicích, bude vzor řidší, přirozeně. U pletacího vzoru a i u samotné vlny bývá na jehlice doporučení, ale můžete se samozřejmě rozhodnout i podle sebe a svého uměleckého záměru.

svetr_slowfemme54.jpg
jana_mikesova_slowfemme2.jpg

Cíleně jsem hledala pletací vzor pro úplného zelenáče a nakonec se rozhodla pro Campfire Sweater. Je to vlastně obdélník vepředu, obdélník vzadu a dva obdélníky jako rukávy. Navíc nejsložitější na tom bylo uplést manžety, čili dvě oka hladce a dvě obrace. Jakmile jsme se dostala přes tohle, jelo to jako po másle. V součtu mi svetr trval dva dny a největší otrava byla sešít všechno dohromady, samotné pletení bylo super jednoduché.  

kde koupit vlněnou přízi?

Na to vážně pozor. Babiččiny kamarádky nepletou z ničeho jiného než z laciného akrylu, který je běžně k dostání v každé galanterii, ale to je špatně hned z několika důvodů. Je to syntetické vlákno, které se prostě nerozloží. Naopak z něj budou unikat mikročástice do vody (Tip: Móda v době klimatické krize). Taky neumí pěkně držet tvar, vytáhne se a po jedné usilovné sezoně máte doma něco ohavného. No a do třetice prostě nehřeje tak pěkně, jako vlna. Takže si radši připlatím za teplou alpaku, než abych klepala kosu v plastu.

Díky všeobecné diskuzi o udržitelnosti se jako téma dostává do popředí také otázka udržitelné produkce vlny. Přečtěte si článek: Vysněný vlněný svetr: 5 tipů pro jeho nákup.

adri_schnider_svetr_slowfemme_421.jpg
adri_schnider_svetr_slowfemme_445.jpg

Osobně sahám výhradně po 100% přírodních vláknech, nejraději u těchto prodejců:

  1. Wool and the Gang prodávají vlnu, která neubližuje. Kromě skvělé alpaky, báječného merina a letní bavlny prodávají dokonce upcyklované denimové vlákno ze starých jeansů anebo dokonce upcyklovanou perskou vlnu

  2. Loopy Mango je malinko dražší zdroj, ale jejich svérázné barvy za to stojí: 

  3. Yarn Queen je první kamenná prodejna v Praze, která prodává výhradně přírodní vlnu! Vznikla z potřeby osahat si vlnu naživo, zakladatelce internetový prodej nevyhovoval. Dnes se v Nuslích schází pletařky, dají si čaj a společně pletou. Nevím, co by bylo víc Hygge :)

Vlnu máte, jehlice taky, pár videí do začátku bude stačit. Teď už vám chybí jen hrnek kakaa, Netflix a můžete začít. Fakt to zvládne „každá lama” – když jsem to zvládla já, tak vy taky. Jo a dokonce jsem vyhmátla speciální Spotify playlist for knitters.

jana_mikesova_slowfemme320.jpg
svetr_slowfemme660.jpg