Ideální rande, sex a udržitelnost

Slunečné dny jsou jako stvořené pro pikniky, promítání filmů pod širým nebem, dlouhé procházky bez cíle nebo velké kopečky zmrzliny. Skvělé příležitosti pro randění! To je na druhou stranu opředeno spoustou mýtů a stereotypů, které nám mohou bránit v tom, si ho užít. Existuje tedy ideální rande? Ano! Ale každý si pod tím představí něco jiného. A jak s randěním souvisí udržitelnost? I nad tím jsme se zamýšleli v následujícím textu.


text: Anna Jurečková // editace a korektura: Lili Nguyen // ilustrace: Anna Vančurová


Existuje ideální rande?

Co se vám vybaví, když se řekne rande? Mohou to být asociace v podobě večeře, květin, procházky, hezkých šatů, polibku. Vzpomínka na první rande s protějškem. Rady z magazínů pro ženy, kde se dozvídáme, co si vzít na sebe, jak se chovat a proč si oholit nohy. Anebo něco úplně jiného. I když řada lidí (a heslo na Wikipedii) randění stále definuje jako období před navázáním vztahu, pod pojmem rande už dnes rozumíme i schůzky mezi partnery, manželi, přáteli. A nakonec – na rande klidně můžeme zajít i sami se sebou.

Přestože nás dívčí časopisy odjakživa učily jinak, neexistují žádná pravidla na ideální a povedené rande. Ať už jde o placení v restauraci, třídenní lhůtu na odpověď, sex na prvním rande nebo jakékoliv další stereotypy. Jestli je dobré mít něco na paměti, je to důraz na vlastní potřeby a pocity, respekt k druhému a bezpečí. Zvlášť pokud jste ve fázi, kdy se s druhým teprve seznamujete. A v neposlední řadě si rande pořádně užít!


Jak si představuji ideální rande?

1. Anna Jurečková (redaktorka Slow Femme, novinářka na volné noze):

Ráda lidem ukazuji svoje oblíbená místa, a to především kavárny. Ideální rande by trvalo alespoň půl dne. Nejdřív bych vzala přítele na kávu. Třeba do Acid Coffee na Letné, tam teď chodím asi nejčastěji. Pak bychom se přesunuli na druhou stranu řeky, vystáli frontu do Kus koláče, dali druhé kolo kávy (třeba v Kro), poseděli na Jiřáku na lavičce, zašli se kouknout do knihkupectví a zakončili to kinem nebo večeří. Vlastně bych si takové rande dala klidně i sama se sebou!


2. Jakub Strouhal (spoluautor podcastu Kydy či nově také Postíže na Radio Wave):

Když to vezmu kolem a kolem, ideální rande je pro mě především umění maximálně využít příležitosti poznat druhého co nejhlouběji v co nejkratším čase. Za ta léta praxe se mi nejvíc osvědčila metoda a la film Deník Bridget Jonesové: pozvat potenciálního nápadníka na společné vaření večeře v mé naprosto nedostačující garsonkové kuchyni. Bez trouby, bez mikrovlnky, s tupými noži a nefungující digestoří. Nemusím snad dodávat, že v plánu samozřejmě bývá speciální trojchodové menu. Nejlépe veganské. Sledovat, jak se muži statečně vyrovnávají s nečekanou výzvou miniaturní pánvičky, přeměňují stresem vyvolanou agresi do vrtulníkového pohybu utěrkou nebo poraženě sledují, jak si se seitanem poradím já, mi pokaždé vykouzlí úsměv na tváři. Taková radost je naštěstí nakažlivá a kuchyňská zástěra se tak snadno rozvazuje ;-)


3. Zuzka Bartíková (milovnice květin a malířka písmen @flatwhite_lettering):

Ideální rande: offline, kafe, 25 ve stínu, barevné šaty, zmrzlina, bloumání Prahou, další kafe!


4. Anita Vykydalová (zero waste vlogerka, studentka češtiny v Dublinu):

Ideální rande je pro mě určitě udržitelné. Nemusí to být nic moc fancy, nejlépe třeba procházka v přírodě a pak piknik, nebo procházka po městě a posezení ve veganské restauraci či kavárně. Chození a povídání si je skvělá zábava, která nemá snad žádnou uhlíkovou stopu, a navíc je to dobrá příležitost, jak se lépe poznat. I piknik se dá samozřejmě udělat udržitelně – s domácím jídlem a znovupoužitelným nádobím. Co se týče toho protějšku, tak na jeho nebo jejím oblečení mi moc nezáleží, ale samozřejmě, když bude třeba ze sekáče nebo od udržitelných značek, je to velké plus. Nic přece není tak sexy, jako lidi, kterým záleží na životním prostředí a kteří se snaží žít v souladu se svými zásadami!


5. Anina Mengerová (ilustrátorka střídavě žijící v Praze a Tel Avivu)

Začalo by určitě kávou, třeba v pražské Emě nebo telavivském Mirage. No a když už přemýšlím o čemkoliv ideálním, automaticky myslím taky na jídlo. Pak procházka, brzké kino a víno na dece v parku nebo na pláži. Představuji si to dost v letních kulisách. Ale přítel je z Izraele a tam je teplo skoro pořád!


Ekologie v posteli

Ačkoliv si téma udržitelnosti se vztahy a randěním na první dobrou třeba hned nespojíme, otázka ekologie už pronikla i do intimních oblastí, jako jsou menstruace a sex. Bylo načase. Tampony, vložky nebo prezervativy tvoří velkou část produkovaného odpadu. A přestože nabádat kohokoliv k nepoužívání kondomů by byl příliš tenký led, nelze přehlížet, že velká spotřeba a materiál většiny z nich není zrovna synonymem pro zodpovědné chování k životnímu prostředí. Přesto však kondomy zůstávají nejlepší prevencí sexuálně přenosných chorob a otěhotnění.

„Víc a víc lidí hledá alternativy, které jsou šetrné k přírodě a zároveň ke zdraví. Někteří odmítají kondomy, protože to rozhodně není zero waste. Já jsem ale toho názoru, že ačkoli nejsou zrovna eco-friendly, jsou naprosto zásadní pro ochranu před STD a v určitých situacích a typech vztahů jsou zkrátka potřeba. Nevím momentálně o žádné eco-friendly značce kondomů, existují ale takové, které jsou alespoň veganské,“ říká k problematice kondomů Anita Vykydalová, studentka a vlogerka, která momentálně žije v Dublinu a koncepty zero waste a minimalismu se už několik let snaží aplikovat ve všech oblastech svého života.


Materiál kondomů – víte, z čeho se vyrábí kondom?

Primárním výrobním materiálem prezervativů je latex, který se získává z rozsáhlých kaučukových plantáží, kde jsou stromy kaučukovníky pěstovány přímo pro tyto účely. Pro zlepšení struktury kondomů navíc řada firem využívá živočišný protein kasein. Díky proteinu z kravského mléka je jejich povrch hladší a jemnější. Problematická je i masová produkce, což je největší oříšek právě u produktů na jedno použití, které nejdou recyklovat. Největší světový výrobce kondomů –⁠ malajsijská firma Karex –⁠ vyrobí více než pět miliard kusů ročně.


Kondomy, prezervativy z ČR?

Cestou větší ekologie a veganství se před třemi lety rozhodla jít například česká firma Primeros. Ohleduplnost k životnímu prostředí značka propisuje do praxe tím, že nechává kondomy vyrábět německou společností Richter Rubber Technology v jejich továrně v severní Malajsii. Ta k výrobě například využívá solární energii a dešťovou vodu. Neobsahují živočišné ani škodlivé látky a díky výrobě z přírodního latexu jsou kompostovatelné.


Kondomy laskavé k planetě made in EU

Další značkou, která nabízí kvalitní kondomy, je německý Einhorn. Aktivně podporuje ekologicky šetrný přístup k výrobě kondomů – jejich kondomy jsou vyrobeny z přírodního latexu a baleny do recyklovatelných obalů.

Každý obal Einhorn kondomu navíc nese design od umělců z různých částí světa. Tímto způsobem podporují kreativitu a umění, a zároveň dávají každému kondomu osobitý a originální vzhled. To je skvělý způsob, jak přilákat pozornost k důležitému tématu, jako je sexuální zdraví a bezpečnost.

Jaké znáte sustainable kondomy a jak si představujete ideální rande vy?