ÚKLID ŠATNÍKU: jak mít konečně co na sebe

Věděli jste, že v průměru nosíme méně než 50 % oblečení v naší šatní skříni? Pokud toto zjištění platí stejně pro vás jako pro mě, možná je na čase vrhnout se na úklid šatníku.


text: redakce Slow Femme // foto: Jana Szabová a Alexandra Hrašková // editace a korektura: Lili Nguyen


PROTŘÍDĚNÍ ŠATNÍ SKŘÍNĚ V OSMI KROCÍCH

1. Udělám si čas. Protože takový úklid není úkol na půl hodiny. Pustím si k tomu oblíbenou hudbu, naleju si sklenku vína, aby mi u toho bylo hezky a pustím se do toho.

2. Otevřu skříň a všechno z ní vyndám ven. Oblečení si rozložím tak, abych ho měla přehledně celé na očích. Je skvělé jednou za čas vidět, kolik kusů a jaké oblečení vlastníme. Můžeme tak snadno zjistit, co je potřeba dokoupit nebo naopak jakému nákupu se příště vyhnout, protože daného kousku máme dostatek.

3. Oblečení si rozdělím na 4 hromádky: určitě nechat, k opravě, možná vyřadit a určitě vyřadit.



4. Oblečení, které si chci 100% nechat, vrátím zpátky do skříně. Mezitím ji celou vytřu vlhkým hadříkem namočeným v octu a nechám vyschnout. Oblečení, které hezky srovnám a složím zpět, tvoří mé základy šatníku.

5. Prozkoumám, jak jsou věci obnošené. Zda nemají nějakou drobnou vadu nebo zda potřebují trochu upravit střih apod. Zašít dírku, spravit nefungující zip, odstranit žmolky nebo zkrátit délku není nic těžkého. Díky tomu, že umím šít si poradím doma skoro se vším, a oblečení tak můžu dát druhou šanci.

6. A jde se vyřazovat. Nekompromisně se zbavím oblečení, které už mi nesedí (je mi malé, škrtí mě, pne se tam, kde nemá, nebo mi vůbec nesedne střih). Pryč poputují i kousky, které opravit nejdou nebo jsou příliš obnošené. Věci, které nosím často, se rychleji opotřebují. A pokud je na nich nošení již znát, je fajn je jednou za čas vyřadit a nahradit novými. Ideálně z kvalitní bavlny nebo směsí s vyšší gramáží, aby vám vydržely co nejdéle a nebylo na nich praní hned znát. Tip: Víte, jak poznat kvalitní oblečení? Těchto 10 tipů vám pomůže

Budu ještě někdy nosit toto oblečení?

Oblékla jsem si na sebe daný kousek během posledního roku více než 1x?

Koupila bych si tento kousek znovu?

Je mi při nošení příjemný materiál, ze kterého je kousek vyroben?

Líbí se mi střih a barva?

Sedí mi?

Dokážu z daného kousku vytvořit 2–3 různé outfity?


7. Jestli také občas neodoláte novým módním trendům, může se vám po čase stát, že dané oblečení leží na dně skříně a vy víte, že ho již nikdy neunosíte. Věci, které už neunosím, protože můj vkus a styl se časem mění, prodávám nejčastěji přes Vinted, nebo daruji kamarádkám či do Červeného kříže. Snažím se oblečení bez vad nikdy nevyhazovat. Je ho škoda, když může najít využití ještě u někoho dalšího.

8. Tip: článek s tipy, kam darovat staré oblečení



10 věcí, které v šatníku nepotřebujete

1. Věci, které neodpovídají vašemu stylu oblékání

Možná je to i váš problém. Máte v šatníku věci, které jste si koupili s touhou vypadat „světově”, ale nikdy je neoblékli? Pošlete je dál. Uděláte tím radost samy sobě i někomu dalšímu.

2. Přehlcení džínami

Všichni víme, že najít skvěle padnoucí džíny je běh na dlouhou trať. A v zoufalství si občas koupíme i ty, které nejsou úplně podle našich představ.

3. Nenošené oblečení

Kousky, o kterých nemáte tušení, již s velkou pravděpodobností nosit nebudete. Do této kategorie patří i oblečení, které vám visí ve skříni ještě s cedulkou. Pokud vám dělá potíž se rozloučit, zkuste to podle našich tipů z e-booku Zodpovědný šatník a Capsule Wardrobe.

4. Spousta domácího oblečení

Jste ten typ člověka, který vyřazené oblečení přeřadí do sekce „na doma”? Možná vám právě tak vznikne nová, zbytečně velká část šatníku, přestože stejně nosíte jen pár oblíbených kombinací.

5. Upomínkové oblečení

Měli jste ho naposledy ve chvíli, kdy jste objevovali novou zemi nebo padali do náruče vašeho milého? Pokud si chcete kousek schovat, dejte jej do krabice s vašimi upomínkovými předměty, ale vyjměte jej ze šatníku. Tam nepatří.

6. Několikrát to samé

Ujíždíte na nakupování stále stejného oblečení pořád dokola? Máte ve skříni třeba třikrát téměř ten stejný kousek? Potřebujete ho opravdu vícekrát? Vyberte si jen tu nej variantu, kterou si ponecháte.

7. Kousky, které neodpovídají roční době

Proč mít ve skříni během tropického léta tlusté svetry, šálu nebo vlněné šaty? Mozek podvědomě analyzuje všechny možnosti, které v šatníku jsou, tedy i ty irelevantní. Proto stojí za to pravidelně „překlápět šatník” ze sezony na sezonu a nechávat na dohled jen oblečení odpovídající danému ročnímu období.

8. Terapeutické kousky

Špatnou náladu si leckterá z nás někdy vyřešila potěšením ve formě nákupu. Bohužel, tyto nákupy často bývají opakem těch „strategických” a vědomých, často navíc i mimo náš styl.

9. Milion podprsenek

Kolik podprsenek skutečně potřebujete? Podprsenky, které neodpovídají vaší velikosti nebo jsou nepohodlné, do šatníku skutečně nepatří.

10. Spousta oblečení na zvláštní příležitosti

Specifické družičkovské šaty, ultrakrátké silvestrovské šaty s flitry, svetry se soby… Kousky, které jste na sobě měli jen jednou nebo ty, které si už na sebe vlastně vzít nechcete. Zamyslete se, které z nich opravdu nosíte. Zbytku můžete popřát šťastnou cestu k nové majitelce.



ULOŽENÍ ZPĚT DO SKŘÍNĚ

  • Všechno oblečení, které mám ve skříni, je vyprané a vyžehlené, abych ho mohla hned nosit.

  • Rozhodně ale není potřeba daný kousek po jednom nošení hned házet do pračky. Oblečení z přírodních materiálů stačí na pár hodin vyvěsit na čerstvém vzduchu, vlněné a kašmírové svetry nechte provětrat na topení, díky teplu z nich zápach snadno vymizí. Více informací najdete v článku Eko praní šetrné k přírodě, ale i k oblečení.

  • Pro dobrou a rychlou orientaci, kde mám co uložené, jsem si šatník prakticky rozdělila na kategorie. Spodní prádlo mám v samostatné komodě, svetry, kalhoty, sukně, trička a sportovní oblečení hezky vyskládané na poličkách, abych měla všechno hned na očích. Kabáty a saka mi visí na silnějších ramínkách, aby se nikde nemačkaly a neprověsily.

  • Věci na štendru mám seřazené podle barev. Díky tomu vždy vím, z čeho můžu vybírat, s čím co kombinovat a snadněji zjistím, co mi v šatníku skutečně chybí. Když máte přehled ve své skříni, nekupujete zbytečně nové kousky, které třeba již vlastníte.

  • A můj malý tip: není nad příjemnou vůni ze skříně – tu zajistí pytlíček levandule, vaše oblíbené přírodní aroma nebo i „lepší“ mýdlo.



ČISTÍRNA CLEANY

Klasické čistírny ve svých pračkách perou většinu oblečení na sucho a pomocí chemikálií, včetně oblečení z jemného materiálu. I když nedochází k velké spotřebě vody a chemické čistící přípravky lze používat opakovaně, po jejich plném využití musí čistírna odvážet vysoce toxický odpad na speciální skládky.

Česká čistírna Cleany.cz funguje na principu sdílené ekonomiky. Plně využívají již existující kapacity, ať už se jedná o čistírny, nebo dopravce. V současnosti spolupracují s pětadvaceti provozy. Snižují tak dopad jejich podnikání na životní prostředí.

V ekologickém praní vidí budoucnost čistíren. To funguje na principu vody a přírodních čistících prostředků. Ekologické pračky a sušičky si koupili od firmy, která se na přírodu nezatěžující praním specializuje. Ta zastřešuje vše od zařízení, přes prací prostředky na všechny typy skvrn a materiálů, až po servis. Pracovníci čistíren tak nepracují s nebezpečnými chemikáliemi a nedochází k znečišťování životního prostředí. Celý prací proces je rychlejší, šetrnější k přírodě i spotřebě energie potřebné na provoz praček.


Startup Cleany.cz působí v Praze a okolí, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni a Bratislavě. V současnosti čistí ekologicky pomocí technologie SoftWash Xtreme Care v OC Butovice a OC Arkády Pankrác, svoz provádí i z kiosku v OC Smíchov a nyní čekají na dovoz dalších ekologických praček na všechny provozovny. Cleany plánuje do budoucna přejít na výhradně ekologické čištění.


Co vše si můžete dát čistit?

• kabáty, košile, saka, koberce, domácí textil, polštáře a peřiny, kožené bundy, společenské, ale i sportovní oblečení