Životní prostředí za času pandemie

slowfemme_4.png

Ve středu 22. dubna jsme již po padesáté oslavili Den Země. Letošní ročník se zabýval především klimatickými změnami, jakožto největší výzvou, které lidstvo aktuálně čelí. Dlouhodobě mnohem větší, než je současné největší téma, které vrhlo do stínu všechno ostatní – Covid 19. Ačkoliv nás jeho řádění stálo mnoho a obrátilo nám život naruby, mince má vždy dvě strany a všechno zlé je pro něco dobré – přírodě se ulevilo. Alespoň na chvíli.

text: Tereza Váchalová // ilustrace: Anna Vančurová // editace textu: Zuzana Hrabánková

Ulice v Asii sice neokupují divocí sloni a k Benátkám se nevrátili delfíni, jako tvrdily články plné senzace kolující internetem, ale několika pozitivních zpráv se svět doopravdy dočkal. Vlivem omezení provozu řady továren a dálkové dopravy různě po světě se dramaticky snížilo znečištění vzduchu a míra škodlivého oxidu dusičitého, což krásně vykreslily satelitní snímky. Stejně tak padly emise oxidu uhličitého – ve velkých městech údajně až o 25 – 40 %. Jedno je tedy jisté, koronavirus dokázal snížit emise rychleji než roky vyjednávání o klimatických změnách.

Ze situace těžila i mnohá zvířata. Nejenže díky úbytku aut na silnicích ubylo i sražených jedinců a spousta z nich měla větší klid na své jarní povinnosti, dobrou zprávou je, že se začalo více diskutovat o ochraně divokých zvířat a jejich obchodování, které způsobují, že mnoho z nich směřuje k úplnému vyhynutí. A když už jsme na začátku zmínili situaci v Benátkách – zpráva o čisté vodě protékající kanály města byla pravdivá.

Vypadá to však, že radost můžeme mít jen krátce. Vše napovídá tomu, že jsou tyto dobré zprávy jen dočasné. Jakmile se svět otřepe a nabude dojmu, že opět vychází jako vítěz, vrátí se vše zpět do starých kolejí a ke svému zběsilému tempu. Nebo ne? Záleží na nás.

Některé trendy posledních týdnů, na které museli lidé najet pod tlakem okolností, by klidně mohly zůstat i v době pokoronavirové. Spousta lidí začalo více využívat kola. V New Yorku i u nás – například bikesharing Rekola půjčovali z dobré vůle kola zadarmo. Začali jsme více chodit do přírody, jíst více zdravého jídla (po tom, co pominula vlna vykupování mouky a trvanlivých plechovek čehokoliv). Zpomalili jsme, naučili se hledat kreativnější řešení vyvstalých problémů, zvedla se obrovská vlna solidarity a snad jsme i začali více poslouchat odborníky. 

Říká se, že ti, kteří zažili válku, si váží míru. A my, co jsme zažili celosvětovou pandemii, bychom si mohli začít vážit zdraví a zdravého životního prostředí. Možná se teď budeme konečně více zamýšlet nad tím, jak žijeme. Například už víme, že nepotřebujeme jezdit autem přes celé město nebo letět letadlem přes půl světa na jednu schůzku, která jde jednoduše vyřešit přes videohovor. Mohli bychom se více zajímat o původ a složení produktů, které kupujeme. Více podpořit lokální produkty, které k nám neputují přes několik oceánů a firmy, co prokazatelně přemýšlí tak, aby jejich výroba a produkce byla šetrná k životnímu prostředí… Kéž by doba po-koronavirová byla lepší než ta před.

Zdroje použité v článku: