Creator Economy: jak si vydělávají online tvůrci

Slow Femme magazín vznikl před třemi roky. Na zelené louce, bez financí a redakčního týmu, který dnes máme. Existovalo ale veliké odhodlání předávat v našich vodách myšlenku o udržitelnosti a o pomalém životě. Kam se magazín od té doby posunul? Jak pracujeme? Kdo nás platí? Jak si vybíráme spolupráce? Jakým směrem se vydáme?

autor: Lili Nguyen // editor: Karo & Veronika // foto: Daniela Severová


Začátky

Slow Femme není PR agentura, ani za námi nestojí mediální dům či investor s nevyčerpatelným rozpočtem pro naši práci. Na začátku byla Karo a Veronika, které spojila láska k pomalé módě. Chtěly magazín s vlastní estetikou, kvalitním obsahem a komunitou lidí, kteří uznávají podobné hodnoty. Tak započal život Slow Femme. Editorka, autorky, korektorky, grafička i fotografky se přidaly postupně. Jsme náhodné uskupení žen, které spojuje myšlenka o udržitelnosti a pomalém způsobu života. Je pro nás důležité tyto myšlenky přibližovat co nejvíce lidem. I nadšení ale poleví, když je práce zadarmo.

SF_edit.jpg

Kdo tvoří náš tým?

Koukni sem.


Slow Femme – 70 % času práce bez finanční odměny

Ve Slow Femme se věnujeme odhadem 15–20 hodin týdně, 70 % času pracujeme zadarmo. Naše práce zahrnuje tvorbu článků, za kterými stojí dlouhé hodiny rešerše, psaní, editace a korektury. Zajišťujeme si také vlastní focení editoriálu, nemluvě o sociálních sítích. Vše za pomocí jednoduchých kancelářských nástrojů a bez redakčního systému. Nezdá se to, ale za online tvorbou, sladěným feedem a propracovaným redakčním plánem jsou neviditelné hodiny práce. 


Jak Slow Femme financujeme?

Práci redakce financujeme několika zdroji: prodejem merche, jednorázovými příspěvky a spoluprácemi s udržitelnými značkami. Ty oslovujeme  ve většině případech napřímo s již vytvořeným článkem, aby byla zajištěna objektivnost informací. Vždy nám musí být filozofie značky blízká a musí obsahovat téma společenské odpovědnosti a transparentnosti. Ne vždy se však podaří malou značku získat – jestliže spoustu velkých hráčů letos oznámilo svůj konec, co teprve život a finanční tok malých značek. Jsme proto vděčné za všechny dosavadní spolupráce.


Doufáme, že lidé pochopí, že kvalitní obsah, byť jde o jeho online podobu, není zadarmo. Hodnotnou knížku člověk rád zakoupí a má ji rád ve své knihovně. Kéž je i běžné zaplatit za online článek.


redakce2.jpg

Podpora naší redakce

Chcete-li se podílet na rozvoji našeho magazínu, budeme rády, když nám pomůžete zaplatit práci naší redakce. Učinit tak můžete skrze jednorázové příspěvky pod článkem či na našem e-shopu.

Budeme také rády za váš tip, jak se v této oblasti zlepšit. Napište nám, jak tyto příspěvky vnímáte, jestli byste uvítali jinou možnost apod.




Změně musíme jít naproti

Chceme se všem, kteří posouvají a aktivně se podílí na kvalitě našeho magazínu, odvděčit. Finančně, protože si zaslouží dopřát si kafe, masáž či knížku. Chceme jim umožnit příjemnější studia, další korunu k mateřské, nechat opravit náhlou škodu. 

Přibývají proto spolupráce. Máme radost ze spoluprací s malými značkami, otevíráme se ovšem i velkým značkám, které myšlenku udržitelnosti začínají zasazovat do své firemní politiky a myslí to vážně. Každou takovou nabídku pečlivě a dlouho zvažujeme. 

Nebude to náhodou greenwashing? Vždyť je ekologie a etika práce trendy. Myslet na dopad vůči našemu životnímu prostředí, chtít švadlenám a krejčím zajistit bezpečí a odpovídající mzdu není naší optikou o trendu. Věříme, že každý časem pochopí, že musíme začít konat, pokud chceme pro naše další generace svět, jak si ho my pamatujeme či představujeme. 


Spolupráce s velkými značkami

Velké značky mají velký dosah. Skrze své kanály umí k lidem promlouvat. Jestliže 31 % respondentů generace Z by si připlatilo za produkt, který je vůči přírodě a společnosti příznivější, potom chceme být součastí edukace zbývajících 69 % a ostatních generací. Chceme změnit nákupní chování spotřebitelů, tím se totiž nakonec může změnit i celková nabídka velkých značek. Poměr udržitelných kolekcí vůči těm fast fashion může být 2:3, nikoliv 1:4, jako je tomu v současnosti. A jednou! Jednou fast fashion kolekce nemusí velká značka nabízet vůbec.


Nejde to hned, ale pomalu ano

Máme pochopení pro to, že je složité pro velkou značku udělat radikální změnu hned. Chtít zrušit tričko z umělých vláken za 250 Kč ze dne na den je utopická představa. Chápeme to. Když se spotřebitel dozví o pozadí oděvního průmyslu, může chtít změnu sám

My spotřebitelé máme velikou sílu. Čím víc nás je, tím víc je nás slyšet. A tím větší poměr udržitelného oblečení v nabídce značek můžeme vybojovat.

Slow Femme věří v ideály, a proto dáváme šanci spolupracím s velkými značkami. Bolí nás fash fashion kolekce velkých značek, ale víme, že společnou cestou můžeme změnit jejich poměr. To je pro nás důležité a doufáme, že to pochopíte i vy, naši čtenáři.

Děkujeme a těšíme se na společnou cestu a diskusi.