Ilona Bittnerová: Nalaďte se na svoji ženskost

Ilona Bittnerová, majitelka blogu Kalíšek.cz a obchodu Maluna.cz

Ilona Bittnerová, majitelka blogu Kalíšek.cz a obchodu Maluna.cz

Menstruace už dávno nepatří k tématům, která by byla v naší společnosti tabu. Ba naopak, informace z této oblasti se začínají šířit ze všech možných stran. Otázky směřující k ženskému intimnímu světu již od počátku zajímají také nás v redakci, proto jsme se rozhodly pozvat k dalšímu rozhovoru Ilonu Bittnerovou, zakladatelku blogu Kalíšek.cz, která nás touto problematikou s nadšením provedla.

text: Nel Foberová // foto: Lili Nguyen // editace Lili Nguyen & Lucie Víchová // korektura: Lucie Víchová


Hlavní nit rozhovoru se vinula zejména kolem tématu menstruačních pomůcek, kterým se Ilona Bittnerová aktivně věnuje již od roku 2006, kdy založila web Kalíšek.cz a následně také e-shop Maluna. Na něm objevíte celou řadu alternativ k běžně používaným pomůckám, šetrnějších k životnímu prostředí i ženskému tělu. Nezapomněly jsme naťuknout ani ožehavý fenomén dnešní doby – menstruační chudobu.

Tip: Více zkušeností, rad, tipů ohledně tématiky kalíšků naleznete v uzavřené FB skupině Kališnice.

Stále existuje celá řada žen i dívek, pro něž je menstruace spojena s vrcholným pocitem diskomfortu a bolestmi. Tyto nepříjemné obtíže samozřejmě nezmizí lusknutím prstů. Někdy naše tělo vysílá spoustu nespecifikovaných signálů, jejichž rozlousknutí často vyžaduje detektivní schopnosti Sherlocka Holmese. Všem našim čtenářkám bychom přály, aby se jim podařilo vlastnímu tělu co nejvíce naslouchat.

Pestrý výběr menstruačních pomůcek objevíte kliknutím na stránky oficiálního e-shopu.

Obchod Maluna najdete v Praze 7, Tusarova 25

Obchod Maluna najdete v Praze 7, Tusarova 25

Web Kalíšek.cz jste založila již v roce 2006. Prozradíte našim čtenářkám, proč jste se začala věnovat právě tomuto tématu?

Moje kamarádka Magda mi rok předtím řekla o menstruačním kalíšku. Začala jsem ho používat a byla jsem jeho praktičností a pohodlím, které přinášel, nadšená stejně jako ona. Rozhodly jsme se tedy, že mu prošlapeme cestičku i v Čechách. Založily jsme blog a začaly jsme kalíšky i dovážet. Vše tedy začalo menstruačním kalíškem, postupně se ale na blogu začala objevovat i jiná témata než jen menstruační hygiena – ženské zdraví, ženské tělo, možnosti antikoncepce…

Co vás na ženské tématice nejvíce láká, fascinuje?

Jsem žena a tudíž je pro mě přirozené zajímat se o všechna témata, která souvisí s mým tělem. Zároveň jsem narazila na to, že je mnoho důležitých faktů, o kterých spousta žen neví a také řada témat, kterým se nikdo nevěnuje. Dnes už je naštěstí situace mnohem lepší než v době, kdy vznikl můj blog.

Na vašem webu mě zaujal pojem dámský kondom. Jak byste jej vysvětlila?

Dámský kondom je kontracepční pomůcka, která není příliš rozšířená. Důvodem je to, že ji mnoho uživatelů vyhodnotilo jako nepraktickou či dokonce při sexu obtěžující. Vypadá jako větší klasický kondom a zavádí se do pochvy až 8 hodin před stykem. Funguje jako ochrana před otěhotněním i před pohlavními chorobami. Problémem při použití je například to, že brání přirozené lubrikaci, a proto je nutné vždy používat lubrikant. Často zmiňovanou výhodou je zodpovědnost v rukou ženy.

maluna_SF.jpg
maluna_slowfemme2.jpg

Současná doba nabízí takřka neomezené možnosti a ekologicky šetrné varianty menstruačních pomůcek. V čem spatřujete největší benefity oproti klasickým konvenčním a jednorázovým pomůckám? Mají eko pomůcky i nějaká negativa?

Výhoda je hlavně v tom výběru. Pomůcky jsou různé (ať už více nebo méně ekologické) a každá žena může vyzkoušet různé možnosti a najít přesně takovou pomůcku, která jí vyhovuje a díky níž prožije svou menstruaci v pohodlí. Každá z pomůcek má svá pro a proti a i z toho důvodu bude někomu vyhovovat třeba na začátku menstruace něco jiného než v posledních slabých dnech. Některé ženy nesnesou pohled na krev a chtějí s ní přijít do styku naprosto minimálně. Pro ně jsou prostě jednorázové pomůcky jediným řešením. Z mých zkušeností v této záležitosti řeší ženy na prvním místě vždy pohodlí a bezpečnost pomůcky (to, že nedojde k protečení), a pokud je pomůcka navíc eko, je to bonus. Z toho důvodu je důležité, aby i ženy „ekoložky“, kterým sedl menstruační kalíšek nebo jim nevadí pravidelně prát látkové vložky nebo menstruační kalhotky, měly pochopení pro ty, které to dělat nechtějí.

Výběr té „správné“ pomůcky může být leckdy oříšek. Na co by se měla soustředit například dívka, která teprve začala menstruovat a začíná se s touto oblastí seznamovat?

Myslím si, že je velmi důležité, aby dívky věděly o všech možnostech menstruační hygieny a měly možnost vyzkoušet ty pomůcky, které ony samy chtějí. Některé budou mít to štěstí, že jim o všech věcech souvisejících s menstruací poví maminka. Nebo budou mít ve škole nadšenou učitelku, která jim vše vysvětlí nebo pozve nějakou jinou ženu, která jim třeba i ukáže různé hygienické pomůcky. Jiné si budou muset informace najít samy. S první menstruací se dívka stává ženou a měla by převzít zodpovědnost za své tělo. Je v jejím zájmu se o všem, co souvisí s cyklem, menstruací i plodností, co nejvíce informovat. Přístup k menstruaci je velmi ovlivněn přístupem matky a v naší kultuře k dívkám, které začínají menstruovat, často stále přistupujeme jako k dětem. Tím se celá situace dost komplikuje a neexistuje žádná univerzální rada pro všechny.

Pod značkou Maluna si zákaznice mohou vybírat z velmi pestré nabídky menstruačních pomůcek. Přiblížíte více, co je to menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek je pomůcka, která se zavádí do pochvy podobně jako tampon. Kalíšek je měkký jako dětský dudlík, zavádí se mokrý a jeho zavedení je pro někoho od začátku hračka, někdo to musí trochu trénovat. Menstruační krev stéká do kalíšku a po nějaké době, záleží na síle menstruace, kalíšek žena vyjme, vypláchne ho čistou vlažnou vodou a může ho znovu zavést. Je velmi důležité vybrat správnou velikost – tedy v první řadě průměr kalíšku. Moc malý kalíšek by totiž protékal a moc velký kalíšek by ženu tlačil. Výběr závisí na řadě faktorů, a právě o tom je mnoho článků na mém blogu.

maluna_slowfemme21.jpg

Určitě se najdou i dívky či ženy, které mají případné obavy před první „aplikací“ kalíšku. Měla byste nějaké tipy a triky, jak se zbavit obav?

Načíst si co nejvíce praktických informací – tedy ne zkušeností, jak někomu něco nešlo. A určitě si pro první zavedení vyhradit dost času a klidné místo. Při zavádění kalíšku, stejně jako při zavádění prvního tamponu, je potřeba, aby žena byla uvolněná. Vždy pomáhá zhluboka dýchat, nezadržovat dech.

Jaké druhy kalíšků jsou na trhu k dispozici?

Jsou dva základní tvary – kalíšky do písmene U nebo V a kalíšky ve tvaru baňky. Je důležité vědět, že pokud mi nesedí například velikost S od jedné značky, rozhodně má smysl vyzkoušet S od jiné značky. Vůbec tu totiž neplatí, že by S označovalo, jako u oblečení, stejnou velikost. Nesprávné je také vybírat kalíšek podle síly menstruace. I pokud má žena silnou menstruaci, nemůže si pořídit velký kalíšek, pokud má úzkou pochvu – kalíšek by ji tlačil. Musí si pořídit malý kalíšek a častěji ho vylévat a je také možné, že ho bude muset používat s pojistkou (slipovou vložkou nebo menstruačními kalhotkami).

maluna_slowfemme05.jpg

Kromě kalíšků, látkových vložek či menstruačních kalhotek nabízíte také menstruační houby. Jsou vhodné pro všechny dívky a dámy? Jakým způsobem je potřeba houbu ošetřovat, aby bylo zachováno optimální hygienické prostředí?

Žádná hygienická pomůcka není vhodná pro všechny ženy. Výhoda houby je, že je levná, a každá žena si ji tak může vyzkoušet. Mnoho žen si ji chválí pro použití při sexu během menstruace. Houba je totiž měkká a přizpůsobí se oběma partnerům mnohem lépe než kalíšek nebo tampon. Houbu je potřeba pravidelně vymývat vlažnou vodou a čistit ji v roztoku soli.

Na chvíli se ještě vrátím k pomůckám, tentokrát mě zajímají menstruační kalhotky. Jakým způsobem funguje tato alternativa? Kolik kalhotek je například potřeba na jeden cyklus?

Je možné si představit kalhotky, do kterých je všitá vložka. Existují různé varianty – od kalhotek, které fungují jen jako pojistka a používáme je dohromady s další menstruační pomůckou, až po kalhotky vhodné pro velmi silnou menstruaci. Kalhotky se po vyprání znovu používají. Různé značky mají různou životnost dle toho, jakou používají nepropustnou vrstvu. Každá žena potřebuje jiné množství kalhotek. Záleží to na síle menstruace, na tom, jak často pere, i na tom, jak rychle jí doma schne prádlo.



Další otázkou bych ráda nakousla téma menstruační chudoby. Odkryla byste blíže tuto problematiku?

Menstruační chudoba je situace, kdy si žena nemůže dovolit koupit takovou hygienickou pomůcku, kterou potřebuje. Nejvíce je rozšířena v rozvojových zemích, kde například mladé dívky kvůli tomu nemohou v době menstruace navštěvovat školu.

Dovedla byste říci, jaká je situace v České republice? Jakým způsobem lze podpořit ženy v nesnázi?

U nás se s tímto problémem můžeme setkat například u bezdomovkyň nebo v sociálně slabých rodinách. Každoměsíční výdej za menstruační potřeby může být také potíž pro matky samoživitelky. Problémem se samozřejmě zabývá mnoho organizací a jednorázové potřeby může darovat i každý z nás, například při pravidelných sbírkách potravinové banky. Cesta, kterou zvolilo Skotsko, které začalo poskytovat menstruační pomůcky zdarma, je rozhodně zajímavou možností, ale osobně si myslím, že pro Českou republiku by to nebylo dobré řešení. Větší smysl mi dává podpora neziskových organizací, které mají zkušenosti a vědí kam a komu pomůcky distribuovat.

Děkujeme paní Bittnerové za nové náhledy i čas, který nám věnovala.



LÍBÍ SE TI PRÁCE SLOW FEMME? PODPOŘ NAŠE AUTORKY.

Slow Femme magazín vznikl jako nezávislá platforma, nestojí za námi žádný mediální dům ani investor. Náš magazín stojí na dobrovolné práci všech členek redakce.