Prožijte svůj single život naplno. Se všemi pocity i příležitostmi

Být nezadaný není jen přechodné období, které přečkáme, než si najdeme někoho nového. I když nás společnost často přesvědčuje o opaku. Otevírá prostor pro prohloubení vztahu k sobě a k ostatním i pro spoustu nevšedních zážitků.


text: Anna Jurečková // editace a korektura: Lili Nguyen // ilustrace: Anna Vančurová


Stejně jako po Black Friday následuje Giving Tuesday, i svátek zamilovaných má svůj protipól. Na 15. února připadá Single Awarness day, který připomíná, že oslavu lásky lze aplikovat také ve vztazích k přátelům, rodině, ale také k sobě samotným. Přestože jsou tyto dny za námi, není od věci si připomenout, že single život může být zcela plnohodnotný a naplněný.

Podle psychologa Jiřího Procházky je problém v tom, že společnost vnímá romantický a sexuální partnerský vztah jako normu. „Dává nám výslovně, nebo skrytě najevo, že nejsme dost dobří, nebo nemůžeme být šťastní, pokud tuto normu neplníme. Laická, ale i odborná veřejnost má tendenci stigmatizovat a patologizovat, pokud nežijeme v monogamním partnerském vztahu,“ vysvětluje.


„Identita a intimita jsou navzájem propojené. Ve vztazích si tvoříme vztah sami k sobě i k našemu tělu. A naopak, pokud máme dobrý vztah sami se sebou, tvoříme i dobré vztahy. Ale bez ohledu na to, kolik vztahů máme, čas od času jsme nevyhnutelně sami. To je lidská přirozenost. Proto je důležité být především v míru sami se sebou a neupnout se ve všem na jednu jedinou osobu. V tom mohou být single lidé inspirativní,“ upozorňuje dále Procházka, který se věnuje mimo jiné humanistické a feministické psychoterapii.


Právě inspirativní je slovo, které vystihuje Anetu Vachovou, spoluzakladatelku obchodu Pokojovky, která pro Slow Femme popsala svůj sólo přechod Skotské vysočiny. Na svém instagramovém účtu kromě péče o rostliny, udržitelných tipů a cestování sdílí také, jaké to je být ve 31 letech single po sedmi a půl letech vztahu.


Co jí život po rozchodu přinesl?

„Hodně se toho učím. Nejvíc asi o sobě. Jsem si vědoma toho, jak obrovské privilegium mám v nakládání s volným časem. Většinu svého času si plánuju, jak se mi zrovna chce. Nemusím se na nikoho vázat, abych sladila harmonogramy. Když se mi nic nechce, tak taky nic nedělám. Jestli bych měla zmínit ještě něco, co se mi rozchod dal, tak jsou to silné přátelské vztahy. Jsem vděčná za lidi, které kolem sebe mám. Bez nich bych si ani neuměla představit, jak bych na tom byla.“


Je v pohodě nebýt v pohodě a říct si o pomoc

Přestože je život bez partnera nebo partnerky normální, neznamená to, že občas nemůže být pořádně náročný. Jak ale upozorňuje Jiří Procházka, být single nutně neznamená osamělost. Tu navíc zažívají i lidé ve vztazích, a to mnohdy dokonce ve větší míře. „Nefungující partnerský vztah má negativní vliv na naše duševní a fyzické zdraví. A vzhledem k tomu, že polovina manželství se rozvádí, můžeme vidět, že mezi single životem a partnerstvím žádný zásadní rozdíl ohledně naplněného života a štěstím není,“ říká.

Nikdo není šťastný 100 % času. A je jedno, jestli je člověk zrovna zadaný nebo ne. Důležité je si nepříjemné emoce připustit a pracovat s nimi. „Nebudu lhát, i mně samotné je někdy smutno. Ale pracuju na tom na terapii a snažím se tyhle smutky racionálně zdůvodnit a většinou dospěju k názoru, že je to sociální konstrukt reality a více se snažím zaměřovat na svůj život individuálně, bez srovnávání. Nějakou dobu mi ale trvalo, než jsem tuhle fázi života, přijala jako plnohodnotnou,“ říká Anet a dodává, že nátlak z okolí vnímá, ale vlivem společnosti a sociálních sítí ho na sebe vytváří spíš sama.



Tipy od Anet: Jak na pocity smutku a samoty

  • Když potřebuju, tak si popláču a zapíšu si svoje pocity do deníku.

  • Nesnažím se v sobě negativní emoce potlačovat.

  • Nejvíce mi pomáhá svěřit se přátelům a terapeutce. Jsem overthinker, takže občas potřebuju z té spirály smutku vytáhnout.

  • Horká vana nebo procházka v lese mi taky dělají dobře.

Někdy je toho na nás prostě moc. Většina z nás ví, že říct si o pomoc a obrátit se na odborníka, ať už je to psycholog nebo psychiatr, je naprosto v pořádku. Stále jde ale o téma, které má před sebou v české společnosti dlouhou cestu plnou osvěty. Jeden z rozšířených mýtů je, že na psychoterapii chodí jen lidi s vážnými problémy a duševními traumaty. Terapeutická sezení mohou ale stejně dobře fungovat jako prevence. Popovídáte si, utřídíte myšlenky a pocity a lépe poznáte sami sebe.


Možnosti péče o duši

V posledních dvou letech se výrazně prosadila on-line terapie. Podle odborných studií má srovnatelný účinek jako sezení naživo. Tuto službu nabízí třeba Terap.io nebo Hedepy.

Duševní pohodě věnuje pozornost také VZP. V rámci programu svým pojištěncům nabízí až pět tisíc korun na nově absolvovaná sezení u vybraného terapeuta dle zveřejněného seznamu v max. počtu 10 sezení.

Zlepšení povědomí v oblasti mentálního zdraví a dostupnosti péče se věnují třeba neziskové organizace Nevypusť duši a Loono. V rámci osvětových aktivit pořádají workshopy, kurzy a webináře.


Společenský život optikou nezadaných

Někdo vnímá jako samozřejmost jít sám na kávu, na oběd nebo do kina. Pro mnohé jsou však tyto sólo aktivity za hranicí komfortní zóny. Být sama se sebou není vždycky jednoduché, ale jakmile to párkrát zkusíte, poznáte, jak přínosné to může být.

„Lidé v partnerství mají tendenci vidět v protějšku řešení svého štěstí. Single lidé si to nemohou dovolit a jsou více otevřeni novým zkušenostem a seberozvoji, více se angažují například v přátelských, ale i rodinných vztazích, mají čas na sebe, jsou tvořiví,“ podotýká Procházka.


Volnočasové aktivity, které přinesou radost i odpočinek

  • Vyrazit do oblíbené kavárny můžete klidně hned zítra. S sebou přibalte třeba knížku, zápisník nebo skicář.

  • Jsou dva typy návštěvníků galerií. Ti, co stojí dlouhé minuty u každého díla a čtou každý popisek, a ti, kterým více vyhovuje rychlejší tempo. Výhodou sólo aktivit je, že se nemusíte nikomu přizpůsobovat.

  • To samé platí pro kino nebo divadlo. Nechte se vtáhnout do příběhu na plátně nebo na jevišti.

  • Sednout do letadla, ubytovat se v hostelu a vyrazit na pláž. Sama. Může se to zdát děsivé, ale být na vlastní pěst v cizím městě vám dodá pocit svobody a sebejistoty.

  • Příroda léčí. A pohyb taky. Někdy stačí půlhodinová procházka, abychom se cítili lépe.

  • Některé druhy sportů je zkrátka lepší dělat v jednom. Lekce jógy, běh nebo plavání pomůže vyplavit endorfiny a vyčistit si hlavu. Jógu si navíc můžeme zacvičit klidně doma nebo v parku.

  • V době, kdy trávíme podstatnou část dne u obrazovek, není nic lepšího, než zaměstnat na chvíli ruce. Řemeslo, kutilství a ruční práce jsou přímo ideální pro kultivaci soustředění a mentální detox. Přihlaste se na kurz šití, zajděte do truhlářské dílny nebo ponořte ruce do hlíny a vyrobte si něco na hrnčířském kruhu. Jako bonus si domů odnesete vlastnoručně vyrobený hrnek.


„Byla jsem občas zvyklá cestovat nebo trávit čas v přírodě sama i ve vztahu, ale rozhodně jsem po rozchodu tyhle koníčky prohloubila. Nedávno jsem stála frontu v kině před promítáním a slečny za mnou se bavily se o tom, že by nikdy nešly samy do kina nebo na kafe, že to neumí. Mně to přijde naprosto přirozený. Opravdu ráda chodím do lesa. Chůze v přírodě je prostě terapie a hodně mi pomáhá se zpřítomnit a vážit si toho co mám, než se trápit tím, co nemám,“ popisuje svojí zkušenost Anet.

Všechny tyto aktivity jsou také skvělé příležitosti se s někým seznámit nebo si najít nové přátele. Kdo je zvyklý cestovat, ví, že v zahraničí se zahajuje konverzace tak nějak snáz.


Na seznamce hledejte lásku i kamarády

O seznamovacích platformách a aplikacích panuje řada předsudků. Asi největší z nich je zažitá představa, že na seznamkách musíme hledat protějšek. Pravdou ale je, že na internetu můžeme najít třeba parťáky na cestování, sport nebo jednoduše kamarády pro život.

Přestože se v uplynulém desetiletí stal synonymem pro seznamku Tinder, možností ve virtuálním světě je mnohem více.

Bumble

Zjednodušeně řečeno feministická verze Tinderu. Aplikace funguje na podobném principu. S tím rozdílem, že po vzájemném ‘matchi’ mohou udělat první krok pouze ženy. Uživatel si navíc může nastavit, zda hledá partnera/partnerku nebo přátele, popřípadě nové pracovní příležitosti.

Sportpartner

Pokud holdujete sportu, je tato webová stránka jedna z ideálních možností. Jsou dny, kdy je fyzická aktivita lepší, když máte vedle sebe někoho, kdo vás motivuje. Na Sportpartner můžete najít parťáka nebo skupinu ve vašem okolí pro libovolnou sportovní aktivitu.

Sociální sítě

Ať už Instagram, Facebook nebo klidně Linkedin nám pomáhají zůstat ve spojení s okolím, budovat komunitu a sdílet s ní střípky z našich životů. Virtuálních interakcí jsme si ale za poslední dva roky plné lockdownů užili ažaž. Tyto platformy nám ale mohou i usnadnit převést tyto vztahy do reálného života. Pokud budete chtít vyrazit třeba na trhy nebo za kulturou a zatoužíte po společnosti, zkuste dát vědet například do Stories a uvidíte, že se někdo ozve.