Vintage nábytek a jak s ním pracovat v interiéru podle Moniky z Kakaa a Ráchel z Qurated

Vintage nábytek je trendy. Ví o tom všichni, kteří po něm pátrají online i offline. Jeho ceny raketově rostou. Hlavně ve velkých městech jsou ceněné kousky buď rozebrané, nebo se jejich ceny vyrovnají nábytku novému. Mramorový stůl, skandinávské lustry, židle Cesca od Marcela Breuera nebo funkcionalistické Wassily Chair – ikonický nábytek, který s vámi zůstane do smrti, protože neztratí punc nadčasovosti. Jak s vintage nábytkem pracovat v interiéru?


text: Karo // foto: Alexandra Hrašková // editace a korektura: Lili Nguyen


Doma vstáváme, pracujeme, obědváme, cvičíme, milujeme se a opět usínáme. Od prostoru, do kterého mnozí z nás chodili před pandemií pouze přespat, nyní očekáváme mnohem víc. Domov je místo, které nás definuje a zařazením vintage nábytku nebo doplňků mu můžeme dodat osobitý charakter.


Pochopte sami sebe i váš interiér

Jste minimalisté nebo maximalisté? Budete se lépe cítit ve strohém skandinávsky čistém prostoru nebo okolo sebe potřebujete květinový dekor z anglických čajoven? Pochopit jaká estetika je vám blízká, je pro nákup vintage nábytku zásadní. Jednotlivé styly a dekády totiž můžete i kombinovat.

„Líbí se mi doba padesátých až sedmdesátých let. Mám ráda pastelovou barevnost, printy, textury materiálů – látek i skla, nebo plastu a oblé až kónické tvary tzv. space age nábytku,” říká Ráchel, majitelka obchodu s vintage nábytkem Qurated.

„Já sama mám ráda funkcionalismus a jeho strohost, ale do toho až třeba románskou dobu – hliněné objekty, naturální struktury. Toto spojení mě hrozně baví. S Rachel v našem společném obchodě jednotlivé prvky prolínáme, protože ona má ráda mix výraznějších barev a já zůstávám u neutrálních tónů. Přesto to dohromady dává smysl,” dodává Monika Nováková, architektka a designérka upcyklovaných váz Studia Kakao.


Pochopte sami sebe i váš interiér. Sestavte si nástěnku na Pinterestu, vydejte se na výstavu nebo si prolistujte knihu o historii designu. A ještě lépe, vyzkoušejte si vintage nábytek na vlastní kůži. Domluvte si schůzku ve specializovaném obchodě, který se prodeji historických kousků věnuje. Posaďte se do křesla, osahejte si komodu, položte si ruce na mramorový stůl. Jednoduše nakupujte podle intuice a srdce.


Doporučujeme nakupovat nábytek, který můžete vrátit nebo poslat dál. Je dobré si ho vyzkoušet v prostoru, zjistit, jestli se v jeho společnosti cítíte dobře. Nedávno jsem si kupovala obraz, do kterého jsem se v ateliéru jednoduše zamilovala. U mě doma ale nefungoval, necítila jsem se s ním dobře. Až na potřetí vše zapadlo,” dodává Monika.


Studio KAKAO

Monika, architektka, zakladatelka Studia KAKAO, vyznavatelka pojmu Slow living ve všech oblastech života. Ve svém designérském studiu upcykluje staré vysloužilé věci, ze kterých vyrábí nové objekty v podobě váz a svítidel, stínidla z recyklovaných provazů nebo stojany na květiny. Během výroby jí záleží na autenticitě a lokálnosti materiálů. 

www.studiokakao.com

@kakaocrafts

QURATED

Ráchel, zakladatelka QURATED, part-time lovkyně vintage pokladů, a především full-time máma ročního Siddharthy. Když zrovna nestaví na pískovišti hrady z báboviček, najdete ji nejspíš střílet náboje čalounickou pistolí, jak brousí a lakuje dřevo nejedné židle, nebo s foťákem před očima. Věří, že slow life se dá žít i v rychlém tempu moderního světa.

@qurated.cz & @racheldejapris


Zařaďte vintage doplňky: lampy z Qurated a vázy od Studio Kakao

Necítíte se na to kupovat si hned velkou komodu a chcete si vintage nábytek v interiéru nejprve polehoučku vyzkoušet? Sáhněte po doplňcích. Skvělý výběr svícnů, zrcadel, lampiček, lustrů nebo váz nabízí právě Ráchel s Monikou ve svém společném studiu na pražské Letné.


„Náš obchod bychom charakterizovaly jako koncept store s kurátorským výběrem vintage nábytku a doplňků. Stylově prolínáme Skandinávii s Itálií a u všech kousků se snažíme o atypičnost. V rámci skla se pak často objevují čeští designéři šedesátých a sedmdesátých let – například Ivan Jakeš a Karel Volf,” uvádí Ráchel.


Co se týče váz a misek, právě jejich výrobě se věnuje Monika skrze vlastní značku Studio Kakao. Pod jejíma rukama vznikají upcyklováním skel svébytné umělecké objekty, které pozvednou každý prostor a vaše návštěva jimi bude unešená.


„Upcyckling se prolíná celým mým životem. Můj děda byl takový sběratel, který domů vždy vozil různé přebytky, o kterých si myslel, že mají kvalitu a nadčasovou hodnotu. A když jsme doma potřebovali něco vyrobit, tak jsme sáhli do vlastních zdrojů. Já jsem se tuto vášeň rozhodla přetavit v podnikání,” doplňuje Monika, která komponenty na vázy shání po bazarech a anticích.


Její bratr pak sváří kovové stojany, do kterých je váza zasazena. Jejich společné produkty se pak stávají v průběhu let umělečtějšími, Monika navíc ráda experimentuje s tvary skla. V roce 2020 se se svými vázami poprvé zúčastnili českého Designbloku.


Na co si dát při výběru vintage nábytku pozor? 

Máte-li strach, že se váš zamilovaný kousek brzy prodá, ale vy si jím zatím nejste stoprocentně jisti nebo vám chybí rozpočet, nesmutněte. Druhá polovina dvacátého století již znamenala sériovou výrobu, nábytek se tedy časem objeví znovu.

To potvrzuje svou zkušeností i Ráchel, která vintage poklady pro svůj obchod Qurated pravidelně hledá. Zároveň dodává, že je fajn si dát pozor i na čalouněné věci a nutnost je případně přečalounit. Řemesla jsou nyní velmi drahá, zvažte tedy i tuto investici, která vás může vyjít až na cenu zcela nového křesla.


6 tipů, jak kombinovat starý a nový a starý a ještě starší nábytek

Může být v jednom interiéru více vintage kousků? Kolik už je moc? Otázky, které se mi během zařizování mého prvního samostatného bytu honí hlavou. „Přece se nechci propadnout do minulého století!?”

1.

Najít balanc, tak by se dalo shrnout jednoduché pravidlo při kombinování různých vintage prvků v jednom interiéru. Dobrým nápadem je rozmístit kousky z jednoho časového období po prostoru tak, aby nebyly nakupeny na jednom místě.

2.

„Když chceš zařadit víc vintage prvků, měly by se odlišit materiálem. Samy to pozorujeme v našem obchodě – na dřevěnou komodu nepostavíme dřevěnou lampu, ale vyměníme ji za skleněnou nebo mramorovou. Oba kousky se krásně propojí a jeden druhý pozvedne,” radí Monika.

3.

Vyzkoušejte pravidlo 80/20. Pokud nejste oddaný sběratel starožitností, většina nábytku v pokoji by měla být ze současnosti. Zbylých dvacet procent budou tvořit vintage kousky v podobě větší komody nebo několika menších doplňků jako jsou vázy, rámy obrazů, svícny nebo lampy.

4.

„Nebojte se zkoušet různé možnosti, nábytek přemisťujte tak dlouho, dokud necítíte v interiéru harmonii. Naše mysl se musí novému kousku přizpůsobit. Přemýšlejte nad jednotlivými koncepcemi a klidně se k nim za pár dnů vraťte. A pokud je to stále špatně, tak prostě pošlete věc dál,” doplňuje Ráchel.

5.

Kombinování moderního a vintage nábytku je o kontrastech. Nebojte se tedy doplnit neutrální barevnou paletu kousky ve výraznějších barvách. Nebo zvolte jeden dominantní vintage prvek. 

6.

Osvětlete to! Svítidla jsou často přehlíženými interiérovými doplňky. Pokoji přitom mohou dodat vytouženou útulnost.


Hledejte inspiraci ve vlastním šatníku!

Může ovlivnit váš vkus při zařizování interiéru i váš šatník a naopak? Nebo to jsou dva oddělené světy? U Moniky Novákové se prolíná vše, čím se obklopuje. Od módy a kosmetiky po výběr nábytku. „Jsem secondhandový typ. Mým nejoblíbenějším kouskem v šatníku je trenchcoat po prababičce. Když si ho vezmu na sebe, jako bych se oblékla do její osobnosti. Ona byla v tehdejší době vážená a obdivovaná žena, která měla svůj vlastní obchod. Je to důležitý kus mého šatníku.

Největším pokladem v mém šatníku je cokoliv od Jitky Ročňové, která tvoří pod značkou Roji. Její oblečení si na sebe můžete vzít stokrát a pokud ho nezašpiníte třeba kečupem, bude pořád vypadat krásně. Je to pro mě investice. Koupit si deset věcí v Zaře nebo jednu designovou autorskou věc? Radši si počkám a koupím si TU jednu věc, můžu ji další roky nosit jako uniformu, která bude definovat mou osobnost,” doplňuje svůj pohled Ráchel.


Vintage nábytek zkrášlí váš domov

Ať už chcete váš současný byt doplnit vintage nábytkem nebo si tvoříte úplně nový domov, je úplně v pořádku „dát si načas”. Někdy to může trvat týden, jindy rok. Já sama mám v bytě stále pár volných míst, které na ten pravý kousek teprve čekají (mluvím o tobě, skleněný stolku na květiny). A prosím, berme Pinterest a Instagram pouze jako inspiraci. Nesrovnávejme naše domovy s těmi internetovými. Teprve pak se budeme všichni cítit opravdu doma.



KNIŽNÍ MAGAZÍN + ILUSTRACE JAKO DÁREK

K magazínům objednaným do 17. 3. navíc přibalíme ilustraci (plakát) formátu A4 od Anny Vančurové jako dárek. Počet kusů je limitovaný na 50.