Hydroponie aneb jde to i bez půdy. Jak vypadá revoluce v pěstování rostlin?

Pěstování rostlin v hydroponických kontejnerech.

Pěstování rostlin v hydroponických kontejnerech.

Rajčata, okurky i bylinky teď můžete pěstovat klidně na střeše obchodního centra uprostřed velkoměsta. Klíčem k úspěchu je hydroponie, technologie umožňující pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Na jakém principu funguje a proč by vás hydroponie měla zajímat?

text: Tereza Brůžková // foto: Archiv GreeenTech & Veronika Ohrádková // editace: Lili Nguyen // korektura: Veronika Kučerová


GreeenTech_HerbaFabrica_pestovani.jpg

Pěstování rostlin bez půdy není úplnou novinkou, jak by se na první pohled mohlo zdát. Její kořeny sahají až do staré Číny nebo Mexika, kde se mohli chlubit plovoucími zahradami, které umožňovaly zahradničení bez zeminy. Základy hydroponie bychom našli také u starých Egypťanů, kteří se museli nějakým způsobem vypořádat se záplavovými oblastmi Nilu a malým množstvím úrodné půdy. 


Hydroponie = pěstování na vodě 

Hydroponie je způsob pěstování rostlin bez použití půdy. Běžná zemina se vymění za roztoky bohaté na živiny a zelenina a bylinky se pěstují pouze na vodě. Speciální desky z polystyrenu plavou po povrchu, a kořeny rostlin v plastových otvorech tak mají stálý přísun vody s živným roztokem. Hydroponický systém se umisťuje do uzavřeného pěstebního prostoru s ideálními podmínkami pro růst rostlin. Pěstovaná zelenina se tak může opakovaně sklízet, aniž by se rostliny musely přesazovat.


Kontejnery s ideálními podmínkami

Pěstování rostlin bez půdy se odehrává v hydroponických kontejnerech, u kterých lze jednoduše nastavit vhodnou teplotu a vlhkost, přizpůsobit množství světla a další parametry potřebné pro správný růst zeleniny a bylinek. Podle druhu konkrétní rostliny se tak nastaví ideální podmínky, díky nimž hlávka salátu nebo svazek ředkviček získá přesně to, co je pro rychlý růst třeba. Obrovským plusem hydroponického systému je také možnost sklízet lokální plodiny opakovaně.

První hydroponický kontejner od GreeenTech najdete na Manifesto Anděl v Praze.

První hydroponický kontejner od GreeenTech najdete na Manifesto Anděl v Praze.


Méně vody a nulová doprava 

Proč dát tedy hydroponii zelenou? Ve srovnání s běžným způsobem pěstování rostlin hydroponický systém snižuje spotřebu vody až o 95 %. Kromě toho také šetří životní prostředí díky zkráceným vzdálenostem během přepravování potravin. Lokálně vypěstovaná zelenina přímo na střeše budovy v centru města se nemusí převážet stovky kilometrů daleko a navíc ji stačí natrhat, až když je opravdu zralá. Salát, rajčata nebo okurky si tak zachovají svoji chuť, která u zeleniny v supermarketech často chybí. Nemluvě o všech vitamínech a minerálech.


Lokální pěstování s GreeenTech 

S inovativním způsobem pěstování přišla v minulém roce česká společnost GreeenTech. Jejím cílem je zajistit dostatek nutričně hodnotných potravin pro kohokoliv kdekoliv na světě. Hydroponické kontejnery, které GreeenTech jako jediná v České republice vyrábí, umožňují lokální pěstování mikrobylinek, zeleniny i drobného ovoce. Jejich vlastní ovládací IoT systém řídí celý proces pěstování, který se zcela obejde bez používání chemikálií. Díky tomu si i v létě můžeme vychutnat bohatou chuť zeleniny a ovoce.

Pěstování rostlin v hydroponických kontejnerech.

Pěstování rostlin v hydroponických kontejnerech.

P1260719-2.jpg

Mikrobylinky od farmy HerbaFabrica

S technologií od GreeenTech pracuje například městská farma HerbaFabrica. Tu najdete v pražských Holešovicích ve Vnitroblocku, kde si čerstvou zeleninu a mikrobylinky můžete koupit. Zakladatelka farmy, Karolína Pumprová, už tři roky spolupracuje s pražskými restauracemi, které od ní lokální zeleninu a mikrobylinky z HerbaFabricy pravidelně odebírají. Hydroponie v Česku doslova roste z vody, překážkou by však mohla být cena za energie na napájení a počítač, kterým se kontrolují ideální podmínky pro růst rostlin.