Feminismus a fast fashion

Textilní průmysl zaměstnává zhruba 40 milionů lidí, z toho 80% žen a dívek. 99–100 % z nich nedosáhne svou prací ani na hranici lokálního životního minima. Tento fakt zajišťuje textilnímu průmyslu prvenství největšího vykořisťovatele ženské práce na světě. Pokud se chceme prohlašovat za feministky a obhájkyně ženských práv, v první řadě bychom tedy měly přestat „vymetat” fast fashion a podívat se pravdě do očí: Na konci řetězce vykořisťování žen stojíme i my, ženy, které se narodily v lepší části světa.


text: Veronika Kellnerová // editace a korektura: Lili Nguyen // foto: Alexandra Hrašková // modelky: Pavlína Louženská a Thea Kučerová // styling & produkce: Veronika Ohrádková // za zapůjčení oblečení pro focení děkujeme Freshlabels


Zacykleny ve fast fashion

Všude na světě jsme to převážně stále my ženy, kdo vykonává neplacenou a nedoceněnou pečovatelskou práci. Ale zatímco v Evropě krůček po krůčku směřujeme k rovným příležitostem a učíme muže částečně přebírat pečovatelskou roli, ženy třetího světa tuto možnost emancipace nemají. Navíc jsou často v nepříznivé ekonomické situaci, a ve snaze přispět rodině finančně, hledají možnost dostupného výdělku.

Rychloobrátkové řetězce využívají složitých životních podmínek žen a nabízejí mimořádně nevýhodné, ale flexibilní, pracovní smlouvy. Ženy nemají žádnou záchrannou finanční síť a tak do těchto továren jednoho dne přivedou i své dcery. Situace se opakuje a další generace žen se cyklí v křeččím kolečku.



Pomůže bojkot?

Paradoxem tohoto zacyklení fast fashion je samozřejmě i fakt, že miliony žen jsou na výdělcích v módním průmyslu životně závislé. Kdybychom zítra přestali nakupovat, následky by byly fatální. Máme se tedy nechat uchlácholit rčením: „Lepší špatná práce než žádná”? To by bylo příliš snadné. Mrkněte na pár tipů, které můžete začít aplikovat hned zítra.

Styling (zleva): Pavlína má na sobě šaty z viskózní látky LENZING™ ECOVERO™ značky Armedangels a košilovou bundu značky Armedangels. Thea má na sobě šaty z viskózní látky LENZING™ ECOVERO™ značky Armedangels.


Sdílejme informace a vzdělávejme se

Stokrát opakované se do naší paměti zafixuje, ať chceme, nebo ne. Musela jsem přečíst desítky článků a knih, shlédnout nespočet videí a scrollovat hodiny internetem, než se ve mně zakořenilo semínko odporu k rychloobrátkové módě. A pořád nejsem na konci. Nicméně, pokud dnes procházím v některém z řetězců a – zvláště ve slevách – vidím ty namačkané haldy hadrů na štendrech, je mi z toho nanic. Hangáry plné nekvalitního oblečení totiž nesou obludný paradox: pro nás jsou to bezcenné hadry, pro ženy na druhé straně planety znamenají nekončící úmornou práci, o kterou zakopáváme v přeplněných kabinkách.


Nakupujme méně a lépe

Jako se do vás propíše odpor k fast fashion, začnete si užívat slow fashion. Můj kamarád Matouš mě kdysi upozornil na zajímavý paradox – slow fashion nakupujeme méně zkrátka proto, že je výrazně dražší. Kdyby byly naše mzdy trojnásobné, budeme nakupovat stejně masivně jako ve fast fashion. Tahle myšlenka mě později dovedla k přesvědčení, že planetu méně zatíží ten, kdo si koupí jedno tričko v řetězci než ten, kdo si každý měsíc pečlivě vybírá své nové kousky do pomalého šatníku. Nechci vás navádět k nákupům v řetězcích, ale i pomalou módu je potřeba nakupovat s patřičnou rozvahou.


Vybírejme správné značky

Všudypřítomný greenwashing občas zatemňuje pravou podstatu věcí. Nicméně – pokud značka skutečně vyrábí udržitelně a eticky – v sekci „O nás” se nejspíš dočtete reálný příběh značky, nejen otřepaná marketingová klišé. Dobrým příkladem může být třeba Mayamiko.com. Pokud jako spotřebitelé budeme vyvíjet na značky tlak tímto směrem, pokud se budeme skutečně zajímat o tzv. „story behind” a budeme ji důsledně vyžadovat, situace se po malých krůčcích narovná. Pro tyto účely skvěle funguje i platforma Good On You, kde si můžete vyhledat podrobná hodnocení udržitelnosti konkrétních značek, které vás zajímají.


Poslední dobou mi dělá radost, že i větší značky, u kterých bych zásadnější posun tímto směrem nečekala, vylepšují svá hodnocení na Good On You jednoduše tím, že komunikují se zákazníky transparentně.


Podporujme neziskovky

Podporujme organizace, které pomáhají lepším pracovním podmínkám žen po celém světě. Určitě už jste minimálně slyšely o Fashion Revolution. Pokud nevíte, kam mrknout dál, zkuste se inspirovat třeba na Labour Behind The Label – tato organizace odvádí kontinuálně skvělý a hmatatelný kus práce.


Sledujte influencery

Pokud tápete, koho – kromě Slow Femme:) – sledovat, doporučuji začít se slovenskou influencerkou Natálií Pažickou. Natália pravidelně přispívá vysoce fundovanými příspěvky, které jdou do hloubky a pomohou vám nejen v základní orientaci toho, co je slow fashion, ale nabídnou vám i mnoho možností, co můžete jako koncový zákazník odvětví s módou změnit a vylepšit.


Dnes oslavujeme ženy ve svobodné společnosti a máme velké štěstí, že nemusíme oslavovat za šicím strojem. Naše privilegium by ale mělo být spíše závazkem vůči všem ženám světa, aby jednou jejich dcery a vnučky mohly slavit spolu s námi.