La Marinière: odkud se vzalo triko s pruhy

Karo2_slowfemme.jpg

čtení na 3 minuty

La Marinière nebo také pruhované triko patří mezi základní pilíře šatníku nejen Francouzů, ale mnoha lidí po celém světě, kteří si tento nadčasový kousek zamilovali. Navíc za ním stojí příběh docela jiný, než jaký bychom od oblečení očekávali. Nevzniklo totiž v dílně módních návrhářů, ale plnilo docela jiný účel...

text: Veronika Pechová // foto: Motylky // editace textu: Kristýna Zaňková

Historie námořnického trička s pruhy

Pruhované tričko s dlouhým rukávem má většina z nás spojeno s Francií, bylo to ale v Rusku, kde se tento design začal poprvé využívat, a to ve formě uniforem pro vojáky. Označení La Marinière však nezapře francouzské kořeny, i když se ze začátku používalo pro béžovou plátěnou košili pro námořníky. Ta byla bez pruhů, zato s velkým límcem. 

Pruhované triko, jak ho známe dnes, se nosilo pod zmiňovanou košilí a plnilo funkci spodního prádla (někdy sahalo až po kolena). Teprve po nějaké době se začalo nosit jako svrchní část oděvu, a tím se pruhované provedení dostalo do povědomí veřejnosti. Pruhy měly zpočátku spíš praktický než estetický význam. Předpokládalo se, že díky bílé a modré barvě bude snadnější spatřit námořníka, který skončil ve vlnách moře. Na modré pruhy bylo zvoleno indigo, v té době velmi drahé barvivo. 

V roce 1858 se pruhované triko stalo součástí oficiálního oděvu francouzského námořnictva. Vždy se dbalo na přesný počet pruhů i na jejich rozestupy: bílých pruhů bylo 21 v tloušťce 20 mm, modrých pruhů 20 - 21 v tloušťce 10 mm.  

IMG_0101.jpg
IMG_0160.jpg

Popularita stoupá 

Námořnické tričko, výsada mužů, si nakonec přeci jen našlo cestu do dámských šatníků. Vděčíme za to Coco Chanel. Tato průkopnice do svého šatníku zařadila nejen La marinière, ale i další typicky mužské prvky šatníku, jako jsou kalhoty, a způsobila tak v módním světě senzaci. Její odvážný počin se stal významným mezníkem v historii dámské módy. 

Na oblibě La marinière měla podíl i francouzská herečka a módní ikona Brigitte Bardot: zkraje 60. let se v pruhovaném outfitu objevila ve filmu Le Mépris (Pohrdání) od Jean-Luca Gadarda. První návrhář, který uvedl marinière ve své kolekci Matelot (Námořník), byl v roce 1966 Yves Saint Laurent. A v roce 1978 ho Jean-Paul Gaultier využil pro svou první módní přehlídku. Právě Jean-Paul Gaultier pracoval s motivem pruhů jako základním prvkem ve své slavné kolekci Boy Toy v roce 1983 a od té doby je jeho jméno neodmyslitelně spjato s bílo-modrými pruhy. Mnoho dalších návrhářů ho od té doby následovalo, a tak La Marinière nikdy nevyšlo z módy. I dnes na něj nedá dopustit většina Francouzů a mnoho značek jej uvádí na své pulty v různých barvách a střizích. Orcival patří mezi známé francouzské značky, které stále vyrábějí oblečení ve Francii.  

IMG_0083.jpg
IMG_0204.jpg

Pruhované triko - základ minimalistického šatníku

Na oblíbenosti triko s pruhy neztrácí ani dnes a u mnoha žen i mužů se stalo základem minimalistického šatníku nebo letní capsule wardrobe. Nadčasový proužek je módní stálicí, a tak skvěle zapadá do konceptu minimalismu, jenž klade důraz na omezený počet oblečení, které je ale možné nosit dlouhodobě. Při nákupu vybírejte kvalitní zpracování s vyšší gramáží - zajistí, že vám triko vydrží několik let. Kombinovat ho můžete s džínami, černými nebo béžovými kalhotami a sakem. Pro získání francouzského chic vzhledu ho doplňte černými balerínkami, pro uvolněnější look volte bílé tenisky nebo jednoduché sandálky.

Tip: Základy šatníku: nadčasovost ve 30 kouscích

Tip: Jak poznat kvalitní oblečení