Šokující podmínky v obuvnických továrnách

slowfemme_sandrakisic_slowfashion.jpg

Bez mučení se vám přiznám – mám ráda boty. Považuji je za doplněk, který dokáže zvednout celý outfit o úroveň výš. Obuv je také jedna z prvních věcí, které si na lidech všímám. Jestli je čistá nebo špinavá, okopaná nebo koženková, jež se časem začne odlupovat a praskat. Jak už jsem mnohokrát psala, je pro mě důležitá kvalita nad kvantitou – byla jsem vychovaná v tom, že pokud se budu o kožené boty starat vydrží mi a budou vypadat hezky po léta. Ale...

text: Karo // fotky: Alexandra Hrašková // modelka: Sandra

slowfemme_sandrakisic_slowfashion4.jpg

podle údajů organizace Na Zemi se za rok 2016 vyrobilo více než 23 miliard párů bot – tedy více než 3 páry bot na člověka. Češi za ně ročně utratí v průměru 3 000 Kč. Valná většina jich putovala do našeho západního světa a obecně jejich spotřeba nadále roste – 20 zemí světa spotřebuje 75 % vyrobených bot. V USA si lidé v průměru koupí 7 párů bot za rok. V Německu, Velké Británii a Japonsku pět párů.

S těmito údaji v hlavě začalo mé pátrání po tom, co stojí za vznikem této obrovské masy obuvi, odkud pochází kůže na ně použitá a kdo je šije. Toto je první ze dvou článků věnovaný botám. V tom druhém bych si ráda položila otázku, zdali je veganská kůže opravdu udržitelnější alternativou.

slowfemme_sandrakisic_slowfashion2.jpg
slowfemme_sandrakisic_slowfashion7.jpg

Zpracování kůže a její vliv na životní prostředí

Začněme chováním skotu, jenž je hlavním zdrojem kůže vhodné na obuv. To je hlavní příčinou odlesňování a je zodpovědné za 65 % skleníkových plynů vznikajících při chovu zvířat.

Zpracování kůže v koželužnách patří mezi čtvrtý nejšpinavější průmysl hned po tom těžebním.

Téměř polovina veškeré kůže je vyrobena v Asii (Čína 18 %, Jižní Korea 7 %, Indie 7 %, Rusko a Brazílie po 6 %), kde neplatí tak přísné zákony na ochranu životního prostředí jako v Evropě.

Zpracování kůže je proces velmi náročný na vodu - na jednu tunu kůže se spotřebuje 26 300 - 35 000 litrů vody.

Při zpracování kůže se používá trojvazný chrom, který může oxidovat na toxický a karcinogenní šestivazný chrom.V rámci činění kůže (proces, kdy se surová kůže mění na částečně opracovanou useň) se jedná o levnější a časově méně náročnou variantu (celý proces trvá jen pár hodin na rozdíl od několikadenního činění kůže pomocí činidel rostlinného původu), která je však nebezpečná pro životní prostředí i lidi. Mohammad Rahman, říká: „Kvůli špatným pracovním podmínkám v koželužně musím brát léky každý den. Slézá mi kůže z nohou. Mnozí dělníci mají neustálé bolesti hlavy z toxických plynů, které na pracovišti vdechují, a mají puchýře v nose.“(zdroj)

Evropská legislativa od roku 2015 povoluje přítomnost maximálního množství šestimocného chromu v obuvi na 3 mg/kg.

Další problémy jsou spojené s použitím toxických lepidel a kontaminací vzduchu spojenou s výpary ze zpracovávané kůže.

Neméně problematická je i otázka zpracování odpadu, který vzniká při výrobě bot. Na zpracování 1 tuny surové kůže se spotřebuje až 500 kg chemických látek. Zároveň vzniká přibližně 600 kg pevného odpadu. (zdroj) V místech výroby dochází ke kontaminaci vody skrze nezpracování kapalného ani pevného odpadu a zakládání skládek. (zdroj)

Britský profesor Shahin Rahimifard odhaduje, že se za rok jen ve Velké Británii prodá na 330 milionů párů bot a většina z nich pak skončí na skládce. Právě tam ale nastává další problém kvůli chemikáliím používaným při zpracování kůže a lepidlům, jenž se uvolňují rozkladu.

slowfemme_sandrakisic_slowfashion89.jpg

Sociální dopad výroby bot

  1. Značná část práce probíhá přímo v domácnostech a dělají ji zejména ženy. Tímto výrobci snižují své náklady. Externím pracovníkům rovněž nemusí platit žádné sociální benefity (sociální a zdravotní pojištění). Pracovníci a pracovnice v domácnosti na svá bedra převezmou i další náklady – jako je platba za nájem výrobních prostor, elektřinu, stroje a údržbu. Protože nejsou oficiálně zaměstnání, nemají nárok na sociální ani zdravotní pojištění.“ (zdroj)

  2. Nízké mzdy. Obuvnický sektor na tom v této oblasti není o mnoho lépe než ten oděvní. Ba právě naopak – dělníci a dělnice často nedostávají ani minimální mzdu. Ta je tu počítána za kus ušitých bot a například v Indii, která je čtvrtým největším exportérem koženého zboží na světě, se pohybuje okolo 10 rupijí, tedy 0,14 euro. Nízký příjem tak neumožní ani pokrytí běžné potřeby.

  3. Dětská práce. Ta přímo souvisí s výše zmíněným bodem – aby rodina zvýšila svůj příjem, musí ušít více bot. Do práce jsou tedy zapojeny i děti.

  4. „Indie je po Číně druhým největším producentem bot na světě. V indickém obuvnickém průmyslu pracuje přes milion lidí, kteří v roce 2016 vyrobili 2,26 miliardy párů bot. V obuvnických továrnách a sweatshopech (zjisti víc)  jsou v Agře zaměstnaní zejména muži. Většinou nemají pracovní smlouvy, pracují 10 hodin denně, šest dní v týdnu, bez proplacených přesčasů, bez reálné možnosti založit odbory, jež by mohly pomoci situaci zlepšit.“ (zdroj)

  5. Těžká práce dělníků je ovlivněna i zastaralými technologiemi, nedodržováním bezpečnostních norem, a tím pádem i ohrožováním zdraví pracujících.

slowfemme_sandrakisic_slowfashion57.jpg
slowfemme_sandrakisic_slowfashion78.jpg

Co můžu změnit já sám

slowfemme_sandrakisic_slowfashion98.jpg

Kde koupit eticky vyrobené (nejen) kožené boty?

Míst, kam si pro takovou obuv zajít zatím v Česku a na Slovenskou moc není. Vybrala jsem pro vás tedy mimo jiné i značky, které šijí v našich krajích a zajišťují tedy minimálně spravedlivé podmínky pro ševce. 

Obchody, které nabízí eticky vyrobenou obuv: 

Etikbutik

Eco Fashion Labels

Freshlabels

Nila

Kožené boty: 

Botas 66 - česká značka v retrostylu

Everlane

Lotta from Stockholm

Nisolo

Souland - česká barefoot obuv z tříslo-činěné kůže v elegantním designu

Sseco Designs

Ten Points

Vasky

Veja

Plátěnky: 

Bohempia - česká značka používající konopné plátno

Ethletic

Kave Footwear - vyrobeny z odpadních a zbytkových materiálů ve Zlíně

Novesta - slovenská značka 

Veganská obuv:

BBoheme

Beyond Skin - luxusní veganská obuv

By Blanch

Indosole

Matt and Nat

Novesta - ultralehké maratonky

Slowers

Wills Vegan Store

sandra_kisic_slowfemme.jpg
slowfemme_slowfashion50.jpg
sandra_kisic_slowfemme2.jpg

Náš další článek vám odpoví na otázku “Co si mám vzít na sebe?!” Najdete v něm tipy, jak začít se základy šatníku neboli Capsule Wardrobe i přehledného průvodce ke stažení.