7 tipů, jak být paní svého nadčasového šatníku

Veronika má na sobě lněné kalhoty Leola a top Ailsa značky Amalka Design

Veronika má na sobě lněné kalhoty Leola a top Ailsa značky Amalka Design

1T6A6849.jpg

Módní průmysl nás během několika málo desetiletí zvládl přesvědčit, že oblečení je konzumní věc. Že koupit si obtýden nové šaty je normální, opakovat outfit se nesluší a každou sezónu je třeba změnit střih halenek. To je ale neudržitelné — pro planetu, lidské společenství i naši vlastní peněženku. Móda by tu měla být pro nás, ne my pro ni. I proto se víc a víc lidí rozhoduje o svém šatníku uvažovat jinak. Zpomalit příval nových kousků, najít si svůj styl, neřídit se trendy. 

text: Hana Šiková // foto: Daniela Severová // editace a korektura: Lili Nguyen // za spolupráci děkujeme Amalka Design


Minimalistický šatník má mnoho podob. Přinášíme vám sedm univerzálních tipů, které vám pomůžou najít ve skříni balanc, ať už fandíte monochromatické estetice nebo květinovým vzorům.

1. Vytvořte si vlastní uniformu

Nemusí jít o stejné kalhoty a tričko stále dokola (i když i na to mnozí přísahají). Můžou to být jiné šaty každý den — jde spíše o techniku, jak si zjednodušit oblékání. Už léta nosím černé punčocháče od podzimu do jara skoro každý den. Ať je zbytek outfitu jakýkoli, tohle je pro mě skoro druhá kůže. Dokonce jsem je začala znovu nosit i doma v karanténě, dokáží mi připomenout, kým to vlastně v tom světě jsem.

Karo má na sobě lněné kalhoty Audrey značky Amalka Design

Karo má na sobě lněné kalhoty Audrey značky Amalka Design

1T6A7077.jpg

2. Kombinovatelnost je základ

Minimalistický šatník je o omezeném množství věcí, které dokonale slouží našim potřebám. Z minima věcí můžeme vytvořit mnoho kombinací, pokud jsou k tomu uzpůsobené. Dobrým cvičením je zabalit si kufr. Když někam cestuji, beru si s sebou co nejméně věcí. Každý kousek má tak svou roli, musí fungovat s několika outfity v různých situacích. Proto jsou nejvhodnějším základem šatníku střihově i barevně jednoduché kousky. Pomůžou zazářit výraznějšímu oblečení, dovedou podtrhnout výrazný šperk, vystačí si ale i samy. 


3. Zjistěte, co vám (opravdu) sluší a v čem se cítíte dobře

Prvním krokem k proměně šatníku  je střízlivý úsudek o tom, které oblečení tvoří to „jádro” a nosíme ho nejčastěji. Líbí se nám esteticky, cítíme se v něm dobře, sluší nám? Ačkoli mám velmi ráda estetiku širokých sukní a útlých vršků, došlo mi teprve nedávno, že se vlastně osobně lépe cítím v uplejších spodcích a volnějších halenkách. Toto zhodnocení není jednorázovou událostí, provádím ho alespoň jednou ročně.


4. Neexistuje správný počet věcí – každý má své vlastní akorát

Videa o lidech, kteří vlastní pouhých 100 věcí jsou zajímavá, ale pro většinu lidí je tento styl života nepraktický nebo až nemožný. Cílem minimalismu by nemělo být předhánět se v tom, jak málo věcí vlastníme, ale chovat se ke svému majetku uvědoměle. Když jsem odjela na Erasmus, odvezla jsem si jen malý kufr věcí. Moji známí se mi vyznávali z toho, jak to pro ně byl formativní zážitek, sbalit se a odjet do světa jen s několika věcmi. Mně moje věci chyběly. Nepotřebuju obrovskou šatnu, ale několik ramínek na věšáku je pro mě málo. Myslím, že se mi konečně povedlo najít správný objem, kdy nemám pocit nedostatku, ale mám ve svých věcech přehled. Jejich přesný počet je ale arbitrární číslo, kterým se netrápím.


5. Odpoutejte se od požadavku minimalistické estetiky

Minimalismus si často spojujeme s čistým designem, tluemnými barvami a zemitými tóny. Jde ale spíše o jednu z možných estetik. Pro minimalismus se nemusím převlékat do béžových kalhot a bílé košile, můžu zůstat u svých oblíbených květinových šatů.


6. Najděte si svůj systém

Během minulého roku jsem si vytvořila novou kategorii na poličce ve skříni – home office oblečení. Místo toho, aby legíny ležely s kalhotami a halenky visely s košilemi, mám je pohromadě na základě jejich funkčnosti. Naopak oproti jiným nemůžu vystát duhové řazení oblečení. Žádný systém ale není lepší nebo horší. Díky dobrému systému udržím ve svých věcech přehled, nemusím je dlouho hledat a využívám plný potenciál, který pro mě mají.


7. Občas šatník osvěžte

Nové náušnice nebo košile dokáží obnovit i již obnošené kombinace. Nemusí být zbrusu nové ani kupované, spoustu znovuobjevených pokladů na mě již vypadlo z půdy nebo jsem nějaký kousek přešila. Drobná výšivka vdechne nový život košili i všem kombinacím, kterých je součástí.


Pokud vás tyto tipy inspirovaly, do zákoutí sestavení svého ideálního šatníku se můžete vnořit ještě hlouběji s našimi skripty „Zodpovědný šatník a Capsule Wardrobe”. Provedou vás sestavením vlastní Capsule Wardrobe v duchu udržitelné módy. Nabízíme je v tištěné i elektronické variantě.


1T6A6874.jpg

Amalka Design

Amalka Design jsou nadčasové kousky pro ženy, které mají rády módu, ale nechtějí být jejími otrokyněmi. Vznikají v malé výrobně na jihovýchodu Irska z organického lnu ze střední Evropy, s láskou k přírodě a s respektem k lidem. Jednoduché a důmyslné střihy se neztratí v žádném rafinovaném šatníku.