Bankrot Forever 21, smlouva milionářů a šokující přehlídka

Co se dělo v uplynulých měsících na poli pomalé módy? Přinášíme vám 5 informací ze světa Slow Fashion, které by vám neměly uniknout!


Světoví miliardáři chtějí změnit módní průmysl

Na srpnovém světovém summitu G7 se sešli zástupci značek jako Gucci, Saint Laurent, Prada, Michael Kors, Chanel, Hermés, Burberry, Adidas, HM, Inditex a další. Jejich mise byla jediná – představit dohodu zvanou Fashion Pact. Ta má zavázat na 150 velkých oděvních značek  ke snížení emisí, mikroplastů, ochraně světových vodních zdrojů, snížení znečištění a obnově biodiverzity v oblastech, kde jejich odvětví působí. Změny se mají odehrát mezi lety 2025–2050, kdy je nejzazší termín pro nulovou úroveň emisí. Jejich porušení budou následovat vysoké pokuty. 


Prestižní cenu udržitelné módy převzal Jiří Kalfař 

Český návrhář převzal v květnu mezinárodní cenu monacké kněžny The Innovation Award 2019. Ta je každoročně udílena těm, kteří při své tvorbě dodržují principy udržitelné módy a v minulosti ji získala například známá Alberta Ferretti. Jiří Kalfař k tomu pro Forbes řekl: “Nenávidím plýtvání. Od počátku dělám udržitelnou módu. Moje výroba je etická, jsem v tomhle nekompromisní. Móda je druhý nejšpinavější byznys na světě, je to hrozné svinstvo. Buď půjdeš se svinstvem, nebo proti němu. Věřím, že člověk může věci změnit.“ V minulosti se Kalfař angažoval v kampani na podporu zákazu kožešinových farem v Česku, který předloni schválila Sněmovna. 


Otevření EtikButik

Na pražské Rašínovo nábřeží se přestěhoval obchod Etikbutik. Ten v centru města nabízí cenově dostupné, eticky vyrobené oblečení a velký výběr veganských bot a kabelek. Pokud nemáte zrovna cestu kolem, určitě mrkněte na e-shop Etikbutik, který toho nabízí ještě víc než samotný showroom!

etikbutik_slowfemme_1.jpg

100% udržitelná kolekce je ta, která neexistuje

Jen málokomu mohla uniknout letošní přehlídka Ivy Burkertové tvořící pod značkou Odivi. Ta v rámci zářijového Fashion Weeku poslala na molo úplně nahé modelky. Kolekcí inspirovanou pohádkou Císařovy nové šaty se snažila poukázat na problém dnešní konzumní společnosti a jejího vztahu k módě, resp. nadvýroby oblečení. Pod oblíbeným #noseasonbutreason se tak skrývá mnohem hlubší myšlenka – jediná 100% udržitelná kolekce je ta, která neexistuje a naší budoucností je upcycling – tedy vytváření nového oděvu ze starého. 

Už za nedlouho vám přineseme rozhovor s Ivou i na Slow Femme!

Tip: upcycling si můžete zkusit i vy doma a třeba si vytvořit i slušivou halenku ze staré pánské košile


6 faktů o stavu módního průmyslu v roce 2019 

Report The state of the Fashion Industry věnující se stavu módního průmyslu každoročně vydává web Business of Fashion ve spolupráci s konzultační firmou McKinsey. Co se za rok 2019 událo ve světě módy?

  1. Očekává se, že se Čína v roce 2019 stane největším trhem s módou. Doteď to byla Amerika. 

  2. Indie a Čína bohatnou a stávají se ústředním odbytištěm módního průmyslu. Made in China - po celém světě najdeme ve skříních oblečení s tímto štítkem. Čínu považujeme za low-cost dílnu světa. Toto tvrzení však dnes již neplatí. Zvyšující se životní úroveň stovek milionů obyvatel této země znamená novou kupní sílu, která se projeví i v módním odvětví zvýšeným zájmem o Fast Fashion. 

  3. 20 největších oděvních společností se podílí z 97 % na obratu odvětví. 

  4. Stále větší roli hraje poptávka spotřebitelů po udržitelných a transparentních produktech. Zároveň se touha spotřebitelů po novinkách, různorodosti a cenové dostupnosti stala novým trendem, který oděvům prodlužuje jejich životnost (přeprodej oděvů, up-cycling). Odhaduje se, že trh se secondhandy trh by mohl do deseti let přerůst ten s  Fast Fashion. 

  5. Stinnou stránkou je, že si průměrně kupujeme o 60 % oděvů více než před 15 lety. Průzkum provedený v Británii ukázal, že 1 ze 3 žen považuje své oblečení za staré už po jednom až dvou nošeních. 1 z 7 pak uvedla, že považuje za faux-pas vyfotit se v tom samém oblečení dvakrát. 

  6. Návrat domů. Před dvěma dekádami se Fast Fashion řetězce rozhodli přesunout výrobu oděvu do zemí třetího světa s cílem snížit náklady na výrobu. Nyní, ve světě, kde trendy udávají influenceři a celý průmysl se mění ze dne na den, se toto řešení nezdá příliš šťastným. Délka trasy, kterou oděv při své výrobě urazí (džíny až 40 000 km), totiž ztěžuje touhu přinášet nové oblečení zákazníkům co nejrychleji. Přesun výroby z Asie do Turecka, severní Afriky nebo Mexika je tak možným řešením. 


Oděvní řetězec Forever 21 vyhlásil bankrot!

Obchod s trendy levným oblečením pochybné kvality (tričko za 5$) zavře své obchody v Evropě a Asii. Podle odborníků nebyl řetězec dostatečně inovativní, podlehl rostoucí oblibě e-shopů a nesledoval sílící trend zájmu o udržitelnost. Profitabilitě nepřidala ani velká plocha obchodů (v m2). V rámci hodnocení Fashion Transparency Index získal Forever 21 získal pouhých 5 % (vs. Adidas 64 %). Index každý rok hodnotí oděvní firmy z pohledu transparentnosti, práce se zaměstnanci, výše vyplácených mezd atd.

Téma osobního vyhoření se ve společnosti objevuje stále častěji. Doporučujeme článek: Jak nevyhořet a co dělat, když už se syndrom vyhoření projeví