Minimalistický pánský šatník, který přetrvá

Nekvalitní oblečení, které nesedne a nic nevydrží, najdeme v každém obchodě rychlé módy. Je sice levné, ale kromě zdánlivě ušetřených peněz nic nepřinese. Naopak muže, kteří neradi tráví čas v obchodech, obohatí o další šedivé vlasy, protože budou muset na nákupy vyrazit brzy znovu. Co to udělat jinak a mít šatník, který přetrvá několik sezón jako ikonický rolák Steva Jobse?

text: Alvin Korčák a Karo // foto: Alexandra Hrašková // editace & korektura: Lili Nguyen // děkujeme Gentleman Store za poskytnutí prostoru k focení


Oblečení, které padne 

Každý (muž) má přitom jasně definovaný módní vzorec, který se postupně vyvinul. Pokud jste jako muž začal před deseti lety nosit košile, budete je pravděpodobně nosit, i když venčíte mazlíčka. A klidně je pravděpodobné, že naopak jiné kusy oblečení na sebe nikdy nevezmete. Třeba polo tričko. Protože by to nebylo ono.(zdroj)

Ať už dáváte přednost obleku, volnějšímu stylu nebo i do města vyrážíte v outdoorovém oblečení, jedno pravidlo je pro všechny kousky stejné – padnoucí střih. Jakmile si najdete ten svůj (a vaše tělo se nezmění), můžete vesele nakupovat stále to samé. Při nákupu si dávejte pozor na:

  • Délku rukávu saka, měla by končit v místě, kde se ohýbá zápěstí. Prostě natáhněte celou ruku před sebe, zatněte dlaň v pěst a tu ohněte směrem k zemi. Správné místo je tam, kde se ohýbá zápěstí.

  • Dlouhý rukáv pánské košile má správnou délku, když při volně spuštěné paži se konec manžety dotýká kloubu palce. Tato délka rukávu vám vždy bezpečně zajistí, že například při pokrčení paže se manžeta rukávu nevyhrne nad zápěstí. V pánském obleku vám správná délka rukávu košile přesahuje zpod rukávu saka a vždy je tedy patrné, že pod sakem nosíte košili s dlouhým rukávem.

  • Kalhoty by měly sahat mezi začátek podpatku a vršek paty. Nejoblíbenější volba – vhodná jak pro business, tak i uvolněnější styl. Vepředu se kalhoty jen mírně zvlní. Je důležité, aby kalhoty nebyly dole u kotníku moc široké, jinak se při chůzi divně „houpají“.

  • Zkrontrolujte si, zdali vám košile/tričko/sako sedí v ramenou. Švy by neměly končit před nebo za hranicí ramene.

  • Košile, tričko ani sako by neměly příliš obepínat biceps a neměly by být příliš krátké.

Košile John & Paul

Košile John & Paul

Košile John & Paul

Košile John & Paul

Přírodní materiály v pánském šatníku – jaké vybrat?

Při výběru materiálů platí stejná pravidla pro muže i ženy. Nejjednodušším krokem k nadčasovému šatníku je vyhnout se oblečení z umělých vláken (polyester, akryl a nylon). Umělé vlákno nyní najdete v mnoha různých kouscích buď ze sta procent nebo alespoň v příměsi. Funkční oblečení z polyesteru vám dobře poslouží při sportování, pro každodenní nošení je však nevhodné. Budete se v něm potit a upřímně, na stylu vám moc nepřidá.

Tip: Polyester vs. udržitelnost: jak si stojí nejpoužívanější materiál současnosti?

Na zimu volte oblečení s podílem vlny, alespoň ze 60 %.

  • Ovčí vlna je pevná a na dotek může být hrubší. Používá se primárně na výrobu svetrů a kabátů nebo jako příměsový materiál.

  • Merino vlna je velmi jemná, absorbuje pachy. Oblečení se z ní nemačká, je prodyšná a zároveň má izolační vlastnosti. Používá se na výrobu konfekčního, ale i funkčního oblečení. Na merino svetry se specializuje firma Merino Live, ale najdete je i v second-handech.

Oblečení z vlny vám při správné péči vydrží mnoho let. Nikdy s ním nešlápnete vedle a budete v něm vždy vypadat skvěle.

Košile John & Paul

Košile John & Paul

Na léto se hodí používat příjemné a prodyšné bavlněné či lněné oblečení. Len má spoustu úžasných vlastností:

  • Dobrou tepelnou vodivost a je příjemný na dotek.

  • Velmi dobře se hodí do teplého i chladného počasí.

  • Len je nejpevnější z přírodních vláken (asi o 30 % pevnější než bavlna) a je hypoalergenní.

  • Má vysokou absorpční schopnost a mikrofóbní účinek, díky kterému neutralizuje nepříjemný zápach a zabraňuje množení dalších mikroorganismů.

  • Odráží ultrafialové záření.

Další možností je zapátrat po oblečení z konopí. Toto vlákno nyní zažívá doslova obrození a udržitelné značky ho využívají čím dál častěji. ,,Konopí je skvělý textilní materiál vhodný k výrobě obuvi a oblečení pro svou ekologičnost při pěstování, nemusí se totiž dovážet a spotřebuje mnohem méně vody a hnojiv než například bavlna. Výhodou jsou ale především jeho jedinečné přírodní funkční vlastnosti – antimikrobialita, termoregulace, prodyšnost, vysoká savost, blokace UV záření a vysoká pevnost vlákna.” (Bohempia)

Tip: Vysněný vlněný svetr: 5 tipů pro jeho nákup

Tip: Starostlivosť o ľanové oblečenie

Tip: Víte, jak poznat kvalitní oblečení? Těchto 10 tipů vám pomůže


LÍBÍ SE TI PRÁCE SLOW FEMME? PODPOŘ NAŠE AUTORKY.

Slow Femme magazín vznikl jako nezávislá platforma, nestojí za námi žádný mediální dům ani investor. Náš magazín stojí na dobrovolné práci všech členek redakce.


Pánský oblek aneb novodobé brnění

Častou chybou mužů je to, že si koupí nejlevnější oblek ve výprodeji ze špatných materiálů (polyester) a vybudují si k formálnějšímu oblečení nenávist, protože jim nejenže nesluší, ale také se v něm potí a je jim nepříjemné.

I v konfekci se dají koupit padnoucí kusy, když víte, co si máte vybrat a na co si dávat pozor. Potřebujete-li s prvním nákupem poradit, vyrazte například do Gentleman Store, kteří pojali „konfekci“ jinak a myslí i na ty, kterým klasické velikosti S–XL úplně nesedí. Navíc si skutečně dávají záležet na kvalitě materiálů.

Další variantou je nechat si vzít míry a zajít si ke krejčímu (made-to-measure), který vám konfekční kousky upraví nebo ušije zcela nové na míru. Využít můžete například služeb firmy Le Premier nebo specialisty z firmy Cavalier, kteří vám se vším pomohou a projdou s vámi celou cestu ke kvalitnímu oblečení.

Pokud si stále nevíte s oblečením rady, můžete využít služby Genstrunového startupu, který vám vybere věci přesně tak, aby padly do vašeho vkusu, ladily s ostatním oblečením ve vaší skříni a vy si je jen vyzvednete v nejbližším obchodě, kam vám dorazí balík. Budete mít svého osobního asistenta/asistentku, která se vašemu výběru bude naplno věnovat. Dobře vám poradí i ve výběrovém second-handu Malé černé na Praze 7, který má pánskou sekci plnou obleků a vlněných svetrů.

Slaďte to

Muži, kteří to s oblékáním umí, nám ukazují, že jim sedí, když se drží jedné barevné palety. Minimalistický šatník však nemusí znamenat pouze bílé, černé a šedé oblečení. Pro začátek doporučujeme kombinovat maximálně tři barvy v jednom outfitu:

Základní barvy – to jsou dvě barvy, bez nichž by váš šatník nemohl fungovat. Nosíte je často, např. stejný odstín kabátu, saka, kalhot či bot. Barvy by měly být kombinovatelné s vámi vybranými neutrálními barvami.

Neutrální barvy – jde o tóny bílé, béžové, hnědé, šedé a černé. Jsou snadno kombinovatelné se zbytkem vámi vybraných barev a skvěle fungují při výběru oblečení pro základy šatníku jako např. jednoduchá bílá a černá trička, svetry, kalhoty.

Akcentní barvy – neboli barvy doplňkové. Vašemu outfitu dodají pomyslnou třešničku. Doporučuji nechat si je na doplňky jako jsou ponožky, boty, taška, klobouk, rukavice, kravata, motýlek nebo kapesníček. Barevné a veselé ponožky jsou nedílnou součástí pánského šatníku už několik let. Právě u nich můžete popustit uzdu fantazii a pobavit díky nim sebe i vaše okolí.

Pomoci může i následující grafika, která vám ukáže, jak jednoduché je oblečení kombinovat. Pokud si i tak nebudete jistí, nebojte se zeptat vaší partnerky, kamarádů nebo zkuste konzultaci u stylisty. Jedna taková rada vám může zajistit šatník, který přetrvá i dekádu.

Když nyní věnujete chvíli tomu, abyste si osvojili pár principů, nebudete muset v budoucnu do obchodů ani vkročit. Klíčovým prvkem udržitelného a minimalistického šatníku je, aby vám oblečení padlo a cítili jste se v něm sami sebou. Pokud vám jakékoliv oblečení nesedne, nebojte se ho vrátit. Nikdo vám za to hlavu neutrhne a vy předejdete šatníku plného nepadnoucích kousků.

Tipy na obchody: 

Gentleman Store

Greenbutik

Etikbutik

Cope

Freshlabels

Více najdete v sekci KDE NAKUPOVAT