Spasí nás biobavlna?

Když nahlédnu do výloh obchodu nějakého řetězce s rychlou módou, probudí se ve mně naděje. Zelené nálepky vyhlašují „zodpovědnější módu“, „udržitelné kolekce“ a přísahají, že jim záleží na ekologické stopě jejich výrobků. Třeba se svět opravdu mění k lepšímu! Záplavě chytlavých „zelených” slov vévodí jedno – biobavlna. Proč je právě bavlna, přírodní materiál, tak palčivým tématem ve světě nejen udržitelné módy?


text: Hana Šiková // editace a korektura: Lucie Víchová // foto: Alexandra Hrašková // prostor: bistro Etapa // na fotografiích: manželé Petr a Gábi Ogurčákovi // styling: Veronika Ohrádková // oblečení: EtikButik


Bavlna je problematická hned z několika hledisek. Má nezanedbatelnou lidskoprávní i ekologickou stopu. Její historii provází pošlapávání základních lidských práv už od počátku. V koloniálních dobách byli afričtí otroci odváženi na bavlníkové plantáže ve Spojených státech. Ani dnes však není situace bezproblémová. Bavlna je také součástí současné lidskoprávní krize Ujgurů v Číně. Na bavlníkových plantážích v provincii Xinjiang jsou nuceni pracovat ujgurští vězni z převýchovných táborů. Situace není dobrá ani v případě, kdy bavlnu pěstují svobodní farmáři –⁠ jsou závislí na ne vždy férových výkupních cenách a jejich příjem je silně nestabilní. Na polích také často pracují i děti.

V měřítku, ve kterém se dnes pěstuje, je bavlna velmi neekologickou surovinou. Světová produkce se už několik let pohybuje okolo 26 miliard kilogramů ročně. K vypěstování jednoho kilogramu je potřeba v závislosti na technice zavlažování tisíce litrů vody, na výrobu jednoho trička tak připadá několik set litrů.

Bavlníková pole pokrývají 2,5 procenta orné půdy, ale na jejich údržbu se používá šest procent celosvětové spotřeby pesticidů a 16 procent insekticidů. Tyto pro člověka často velmi toxické látky se dostávají zpátky do životního prostředí a způsobují mimo jiné podráždění kůže a očí, zasahují do kosterní i nervové soustavy a jsou častou příčinou onemocnění dýchacího ústrojí.

Oblečení z biobavlny: EtikButik


Je biobavlna lepší?

Jako odpověď na problémy s bavlnou se v posledních letech vynořuje takzvaná bio nebo také organická bavlna. K jejímu pěstování se nepoužívají geneticky modifikovaná semínka ani syntetické chemikálie. Proces pěstování a zpracování není toxický a stejně tak ani výsledný produkt. Ani biobavlna ale není svatý grál textilního průmyslu. Ačkoli se může zdát, že je všudypřítomná, z celosvětové produkce tvoří pouhé procento. Bez používání pesticidů mají pole menší výnos, a tak zabírají větší plochu. Je dražší, což ji vylučuje z modelu stlačování nákladů až na minimum a výrobci si ji musí vědomě volit.


Není certifikát jako certifikát

I tak jsou to ale dobré zprávy. I velké řetězce si uvědomují svou odpovědnost a používají biobavlnu. Je tedy na čase vzít je na milost? Nebo se jedná o šikovný marketingový tah?

„Udržitelné“ kolekce tvoří naprostou menšinu celkové produkce. Jakou změnu může způsobit jedna kolekce, když jich značka produkuje každoročně desítky? Značka se zaváže právě jen ke změnám, které si sama nadefinuje a sama je také kontroluje. I když je biobavlny v oblečení jen zlomek, stejně na něj může dát výrobce zelenou nálepku – pravidla pro ně nejsou nijak univerzálně kodifikována.

Existují ovšem nezávislé certifikáty. Nejznámější a široce respektovaný je certifikát GOTS - Global Organic Textile Standard, který hodnotí celý výrobní cyklus, nikoli jen původ surovin. Specificky na bavlnu je zaměřen Better Cotton Initiative. Více o různých certifikacích naleznete v našem přehledu.



Cesta k lepší bavlně

Je biobavlna klíčem k nápravě ekologické a lidskoprávní stopy módního průmyslu? Zatím je těžké na tuto otázku odpovědět. Pěstuje se jí oproti té konvenční velmi málo, pomoci ke zlepšení situace můžeme ale i my, spotřebitelé, odpovědným nakupováním. Omezme naši spotřebu bavlny obecně, ať už je to nové tričko nebo jednorázové odličovací tamponky. Pokud možno, preferujme biobavlnu. Nespokojme se s neurčitými sliby řetězců a trvejme na transparentní certifikaci. Cesta k bavlně, která nedevastuje planetu a lidské zdraví, je stále otevřená.

Věděli jste, že neexistuje pouze bílá bavlna? Zpátky na pole se vracejí zelené nebo hnědé odrůdy. Používají se v bioprodukci, protože jsou náročné na zpracování a mají malé výnosy. Nemusí se však barvit, barvivo je obsaženo přímo ve vlákně, a tak látka nebledne.



EtikButik - obchod s férovou, etickou a udržitelnou módou. Najdete zde základy šatníku z bavlny v biokvalitě, veganské boty i extravagantnější kousky od řady udržitelných značek. Objednávku si můžete vyzkoušet v pražském showroomu na Rašínově nábřeží 54, kde najdete i vybrané sezónní kolekce.