Ze starého nové: jak na výšivku

slowfemme_vysivka_tatomymo.jpg

Nenošené oblečení již delší dobu rovnou nevyřazuji. Snadno jej totiž upravím (např. výšivkou) a tím prodloužím jeho životnost. S kouskem se tak nerozloučím, ale vychutnávám si jeho novou podobu další měsíce či roky. Přesně ve stylu Slow Fashion. Vytvořím originální kousek, nejen ručně vyrobený, nýbrž i jediný na světě.

Pro přeměnu starých a nepoužívaných věcí na produkty s novým využitím a vyšší užitnou hodnotou se vžil název up-cycling. Na rozdíl od recyklace, kdy se materiály přetváří a formují v nové, klade upcycling důraz na zachování původních materiálů. Nemusí se týkat pouze oblečení - přeměnit lze např. staré kartonové krabice na domek pro kočku, z dodávky si postavit karavan či si ze starého šicího stroje vytvořit kávový stolek. 

Tip: 3 způsoby, jak přešít starou pánskou košili na slušivou halenku najdete v článku na Slow Femme

text a foto: Nikola Havlíčková

slowfemme_vysivka_tatomymo2.jpg
slowfemme_vysivka_tatomymo3.jpg

Pro vdechnutí nového života starému kousku je potřeba jen pár věcí: 

  • jehly pro ruční vyšívání, 

  • bavlnka libovolné barvy, 

  • vyšívací kruh, 

  • nůžky, 

  • kopírovací papír, 

  • samozřejmě onen kousek, jehož životnost chceme prodloužit, 

  • a především pečlivost. 

Tip: Chcete-li docílit jednotnosti stehů, volte spíše tmavší odstíny vyšívacích bavlnek. Toužíte-li naopak jednotlivé stehy zvýraznit, sáhněte po odstínech světlých.

slowfemme_vysivka_tatomymo5.jpg

Výroba ručně vyšitého obrázku trvá v závislosti na jeho velikosti a složitosti. Například jednoduchý tvar srdce o velikosti deseti centimetrů lze vyšít zhruba za necelou hodinu. Obrázek vyšitý na fotografiích vznikal podstatně déle – okolo pěti hodin s malými přestávkami, které jsou mnohdy velmi důležité pro pečlivý a kvalitní výsledek. Důležité je při výrobě nespěchat a raději v průběhu práci na chvíli odložit.

Vše začíná výběrem vhodného materiálu. Ozdobit výšivkou lze v podstatě jakýkoliv pevnější kousek. Právě pevnost materiálu hraje významnou roli při ručním vyšívání. Oblečení z elastických či slabých látek se během vyšívání může zásahem jehly potrhat. Dobrou volbou jsou například bavlněné košile, bavlněná trička, oblečení ze lnu nebo džínovina. U té jsou potřebné takové pomůcky, které si poradí i s tvrdší látkou.

slowfemme_vysivka_tatomymo67.jpg

Druhý krok v tvorbě upcyklovaného kousku s výšivkou představuje výběr motivu, který chceme na oblečení vyšít. Ten by měl mít rozměry dostatečné pro bezproblémové vyšívání. Čím větší obrázek, tím snadněji se bude vyšívat, mluvíme-li o jednoduchých liniových obrázcích, které jsou k vidění na fotografiích. Důležité je vnímat obrázek do detailu. Jakmile některé jeho části obsahují více linií moc blízko u sebe, mohou nastat problémy v podobě poničení bavlnky či v horším případě potrhání látky. 

Obrázek na látku přeneseme jednoduše pomocí kopírovacího papíru, který je běžně k dostání v papírnictví. Stačí jej vytisknout a posléze pod něj vložit kopírovací papír tmavší stranou na tričko a obkreslit.

S dostatečně pevným materiálem, ostrou jehlou, kvalitní bavlnkou, vyšívací obručí a přeneseným obrázkem může upcyklování výšivkou začít. Část oděvu, na niž chcete vyšít obrázek, vložte do vyšívacího kruhu co nejpevněji a látku natáhněte tak, aby byla co nejvíce napnutá. Pro vyšívání lze zvolit jakýkoliv typ vyšívacího stehu. K výrobě minimalistické výšivky skvěle poslouží základní stehy, jako jsou například steh zadní, jenž je vidět na fotografiích, steh přední či steh řetízkový. Ozdobou mohou být například uzlíky.

slowfemme_vysivka_tatomymo57.jpg

Libovolný basic kousek, který ozdobíte ručně vyšitým obrázkem, sladíte prakticky s čímkoliv. Bavlněné tričko či košile s výšivkou bude vypadat dobře jak k džínům, tak ke kalhotám culottes, k sukni či kalhotám společenštějšího vzhledu. 

Chcete-li se pochlubit vaším výtvorem, označte ho na instagramu #slowfemme

Hodně zábavy při vyšívání!

slowfemme_vysivka_tatomymo65.jpg

Nový článek vyjde opět ve středu 30. 10. - tentokrát s osobními tipy na přírodní kosmetiku od Radky “Volafky” Andrlové.