Veganská kůže není levná koženka

Veganství – před pár lety trendy záležitost pro úzkou skupinu lidí, nyní životní postoj, ke kterému se hlásí víc a víc lidí. Nejde však jen o změnu jídelníčku, ale i o úplný konec nakupování kožených věcí (bot, kabelek, bund). A já se tak musím ptát: je veganská „kůže” skutečně udržitelná?


text: Karo // foto: Archiv Vasky // modelka: Natalie Halouzková // editace a korektura: Lili Nguyen // za placenou spolupráci děkujeme firmě Vasky


Co je Veganská kůže?

Veganská kůže ≠ koženka

Veganskou kůži si můžeme představit jako alternativu k té klasické, v rámci jejíž výroby nebyly použity žádné živočišné složky. Svou životností a funkčností se však dokáže vyrovnat kůži ze zvířat. Zapomeňte na odlupující se koženku po jednom zakopnutí. Nejen v zájmu módních domů je důraz na kvalitu.

Je veganská kůže udržitelná?

O dopadech živočišné kůže na člověka a přírodu jsme psali v článku Šokující podmínky v obuvnických továrnách. Ty se týkají primárně rozvojových zemí a obrovské nadprodukce obuvi stejně jako je tomu u Fast Fashion. Není tedy divu, že se ozývají hlasy, které žádají náhradu živočišné kůže za inovativní materiály. „Protože přání našich zákazníků je pro nás hlavní, rozhodli jsme se dát všem šanci vybírat mezi pravou kůží a vegan kůží. Do budoucna plánujeme přidávat veganskou variantu i dalším modelům,” popisuje zakladatel značky Václav Staněk.

V obchodech se nejčastěji setkáme s výrobky z umělého vlákna polyuretanu (PU) nebo polyvinyl chloridu (PVC). Ten je jedním z nejtoxičtějších plastů vůbec (detaily v textu od EcoWatch). Na rozdíl od přírodních vláken není rozložitelný ani recyklovatelný – na skládce ho najdeme ještě za několik desítek let. Při jeho výrobě navíc vzniká jako vedlejší produkt dioxin, vysoce karcinogenní látka.

Vzhledem k tomu, že jde o ropný produkt, nemůže být o ekologii a udržitelnosti vůbec řeč. Této neznalosti však využívají velké řetězce, které těží z tzv. greenwashingu (použijí dobře znějící eco-friendly název „vegan“ pro produkt, který ve skutečnosti eco-friendly zdaleka není), jenž jim dovolí nadprodukci syntetických výrobků a umělých kožešin. PVC se tedy doporučujeme vyhnout. V nabídce i českých obchodů se však začínají objevovat i inovativní a udržitelné alternativy.

Veganské tenisky Vasky Teny

Pokud vás v pravé kůži tlačí svědomí, veganská verze oblíbených tenisek Vasky Teny je pro vás tou správnou a šetrnou alternativou. Velkou výhodou veganské kůže oproti té živočišné, která má různé kazy, a proto se nedá použít celá, je její 100% využitelnost.

Vegan Teny charakterizuje tedy zero waste výroba s ohledem na sníženou produkci CO2 a bez škodlivých látek. Materiál je navíc nekonečněkrát recyklovatelný. Materiál svršku, který se pyšní svou prodyšností, pružností a odolností, má zároveň V-label certifikát (veganský produkt) a OEKO TEX®certifikát (neobsahuje škodlivé látky).

I ostatní materiály jsou veganské, podšívka ON STEAM® je ze 100% prodyšného antibakteriálního mikrovlákna, stélka z korku a latexové pěny, která se postará o měkký nášlap, a podešev je z pryže bez obsahu olejů živočišného původu.

I tato řada respektuje hodnoty, ke kterým se Vasky dlouhodobě hlásí — kvalita, moderní pojetí, tradice, udržitelnost, cestování a aktivní život. Teny Vegan se budou prodávat za 2 699 Kč. Vyrobené jsou pro vás ručně zlínskými ševci s láskou k řemeslu i planetě.



DALŠÍ TIPY VEGANSKÉ KŮŽE

1. Piñatex

Veganské boty se dají vyrobit i z přírodních složek. Jedním z nich je právě Piñatex – materiál z ananasových listů, tedy vedlejšího produktu (v podstatě odpadu) při pěstování ananasů. Piňatex se vyrábí z vláken ananasových listů, ta zbydou po oddělení biomasy, která se poté dá využít jako hnojivo. Firma spolupracuje s farmáři na Filipínách a dbá na zachování etických podmínek výroby. Boty z Piñatexu jsou voděodolné, antialergenní a prodyšné.

2. Korek

Veganská kůže z korku je skvělou udržitelnou alternativou – jedná se o kůru dubu korkového, který roste ve Středomoří, na Pyrenejském poloostrově a v severní Africe. Největším pěstitelem je Portugalsko, odkud pochází polovina světové produkce. Korek se ze stromu sloupává po 25 letech od jeho výsadby, a pak každých cca 9 let, kdy nová kůra doroste. Další skvělou vlastností je snadná recyklace. Výsadba dubů navíc zamezuje odlesňování a zpomaluje postup požárů. Tento materiál je voděodolný, nevyžaduje zvláštní péči, je odolný proti oděru, je trvanlivý, izoluje a je lehký.

3. Voskované bavlněné plátno

Tradičně používané pro výrobu džínů a batohů, voskované plátno si nachází nové využití i v oděvním průmyslu. Vosk je přátelský k životnímu prostředí a jím potažená látka vás ochrání před živly počasí stejně dobře jako kůže. Látka navíc zůstane pružná a nepromokavá.

4. Recyklované PET lahve, pneumatiky

Z obou produktů se dá vyrobit recyklovaný polyester. Dva důvody, proč se recyklaci věnovat: nižší spotřeba energie (mezi 33 – 53 %), méně CO2 emisí (až o 54,6 %) a zároveň PET lahve neputují na skládku. Z recyklovaných pneumatik se nejčastěji vyrábí podrážka bot, vhodné jsou i na kabelky. Více informací zde.

5. Upcycling kůže

Upcyclingem kůže se zabývá např. švédská značka Deadwood, která ze starých neforemných kožených kabátů šije nové, moderní biker jackets. Koupit se dají např. v českém e-shopu Eco Fashion Labels.

6. PVC koženka

Většina dnes produkovaných bot z veganské kůže je vyrobena z PVC (polyvinylchlorid), který je jedním z nejtoxičtějších plastů vůbec (detaily v textu od EcoWatch). Na rozdíl od přírodních vláken není rozložitelný ani recyklovatelný – na skládce ho najdeme ještě za několik desítek let. Při jeho výrobě navíc vzniká jako vedlejší produkt dioxin, vysoce karcinogenní látka. Vzhledem k tomu, že jde o ropný produkt, nemůže být o ekologii a udržitelnosti vůbec řeč. Této neznalosti však využívají velké řetězce, které těží z tzv. greenwashingu (použijí dobře znějící eco-friendly název „vegan“ pro produkt, který ve skutečnosti eco-friendly zdaleka není) a jenž jim dovolí nadprodukci syntetických výrobků a umělých kožešin. PVC se tedy doporučuji vyhnout.

7. Kombucha

Možná i vy si občas koupíte tento fermentovaný čaj. Stejná bakterie může být využita i na výrobu materiálu (směs cukru, octu, droždí a kombuchy), který texturou připomíná kůži. Na rozdíl od ní za sebou zanechá minimální ekologickou stopu. A až doslouží, je kompostovatelná.

8. Malai

Tento nový biomateriál má slovensko-indické kořeny. V Indii ho vyvinula designérka Zuzana Gombušová a její indický přítel C. S. Susmith. Malai má přízvisko „kokosová kůže„ – jde o tzv. bakteriální celulózu pěstovanou na kokosové vodě. Ta je poté spojována s přírodními banánovými, konopnými či sisalovými vlákny. Malai je voděodolný a dá se tvarovat i do trojrozměrných předmětů. (magazín Soffa č. 28).

9. Další materiály použitelné jako veganská kůže

Materiálů, které by se daly zařadit do kategorie „veganská kůže“ je nepřeberné množství – více informací a další tipy zde. Namátkou se může jednat např. o

  • muskin z hub, který je vzhledově podobný semiši,

  • palmleather využívající listy indické palmy – tedy odpad,

  • vlákno z řas kelp,

  • papír.

Foto: Archiv Vasky.

Foto: Archiv Vasky.

JAK O VEGANSKOU KŮŽI PEČOVAT?

Patřičné informace, jak se o daný produkt starat, by vám měl poskytnout prodejce. Vždy záleží na druhu materiálu.


TIPY PRO NÁKUP VEGANSKÝCH PRODUKTŮ

  • Nosím boty, které už vlastním. A starám se o ně. I když přejdu na veganskou filozofii, nejhorší co bych mohla udělat je, vyhodit mé stále nositelné kožené (či jiné) boty.

  • Nakupuji u ověřených prodejců.

  • Čtu cedulky se složením a péčí.

  • Preferuji raději přírodní, rozložitelné materiály před těmi umělými.

  • Nekupuji zboží na jednu sezónu, ale na několik let dopředu. Jen tak se vyhnu nadměrné spotřebě.

  • Vždy počítám s tím, že byla při výrobě použita různá syntetická pojiva, jejichž původ nám zákazníkům bývá často skryt.

  • Při nákupu berte v potaz i férové pracovní podmínky, kvalitní materiál neživočišného původu a ohled na životní prostředí, které výrobce zaručuje. Vyhnete se tak případnému greenwashingu.



KDE KOUPIT VEGANSKÉ BOTY A DOPLŇKY

Ahinsa Shoes - barefoot

Angela Roi - kabelky

Corkor - kabelky a doplňky

Eco Vegan Shoes

Etikbutik

Ecokorek

Freshlabels

Holy Cow

MATT & NAT - značka vyrábí své produkty z polyuretanu a PVC. Zároveň však využívá recyklovaný nylon, korek a jejich podšívka je 100 % z recyklovaných lahví.

Ina Koelln

La Bante London - kabelky a doplňky

Noah - italské veganské boty

Novesta

Vasky

Veja

Vivobarefoot

Wildlingshoes

Will's Vegan Store