Merino.live – merino i pro ty, kteří nechodí po horách

Merino. Slovo, co zní trochu jako italská vesnička v horách, ve skutečnosti označuje ovce, od nichž pochází jedna z nejjemnějších vln na světě – merino. Toto plemeno pochází ze Španělska, dnes se chová nejvíce v Austrálii, Číně, Rusku a na Novém Zélandu. Merino vlna vyniká oproti „obyčejné“ svou jemností. Zatímco běžné vlákno vlny měří okolo 40 mikronů v průměru, vlákno merino vlny má okolo 20 mikronů v průměru. Látka utkaná z merino vlny je tak tenká a jemná na dotyk. Většinu lidí „nekouše“, dokonce je její ultrajemná varianta (12 mikronů v průměru) vhodná i pro novorozence.


text: Hana Šiková // editace, korektura a fotky: Lili Nguyen // za spolupráci děkujeme Merino.live


Je triko z merino vlny jen do hor?

Často se s merino vlnou setkáme u outdoorového vybavení. Uplatní se tu mnoho z jejích pozitiv – antibakteriální vlastnosti, díky kterým ani po několika nošeních nezapáchá, a schopnost dobré tepelné izolace, a to i za vlhka. To z ní sice dělá vítaný materiál na treky, nemusíte v ní ale chodit jen do hor. Merino si probojovává cestu i do každodenních šatníků, kde kromě technických vlastností oceníme i mimořádnou jemnost a pohodlnost nošení. Průkopníkem merina i mimo outdoorové použití je v Česku firma Merino.live, jejichž tričko jsme měli možnost vyzkoušet.

Merino tričko od Merino.live  – recenze Karo

Sportovní aktivity už si bez výbavy z merino vlny nedokážu představit. Důvodů je mnoho, ale mezi nejdůležitější určitě patří extrémní pohodlí a jemnost při styku s pokožkou. Její antibakteriální vlastnosti, schopnost odvádět vlhkost a pohlcovat pachy mám ověřené několikatýdenními horskými treky a sjezdy na kole, kdy se balím extrémně nalehko a jedno tričko zvládnu bez problému nosit i čtyři dny v kuse. S tím, jak smrdí syntetické tričko, se to nedá srovnávat.

Svůj šatník se snažím držet v rozumných mezích, proto na produktech Merino.live oceňuji, že se hodí jak na outdoorové aktivity, tak pro život ve městě – pro tyto příležitosti merino triko oblékám se sakem nebo v blížícím se chladném období jako základní spodní vrstvu pod svetry.


Výhody merino vlny

Merino vlna se může pochlubit řadou předností. Stejně jako vlna v zimě hřeje ovce, hřeje i nás. V létě naopak dokáže udržet teplo pryč od těla. Neboli v zimě hřeje, v létě chladí. Další velkou výhodou je schopnost merina pohlcovat pachy. Kombinace přirozeně se vyskytujících chemických látek (například lanolin) a fyzikálních vlastností (schopnost odvádět vlhkost) nevytváří prostředí pro množení bakterií, a tedy špatného pachu.

Mezi nošeními není potřeba tak často prát, doporučuje se to jednou za tři aktivity, některým vydrží klidně i týden na treku. Mezi praním stačí oblečení jen vyvětrat a nebude smrdět. Podobně jako pachy dokáže merino vlna pohlcovat i vlhkost. Dokáže „nasát“ velké množství vlhkosti vzhledem ke své váze (často se uvádí až 35 procent). To znamená, že trvá podstatně déle, než máte pocit zpocení, než je tomu u jiných materiálů.

Kromě praktických vlastností má merino vlna i pozitiva z hlediska pohodlnosti a udržitelnosti. Kvalitní výrobek vám vydrží dělat radost klidně i dlouhé roky, po tisícém nošení vypadá stejně jako před prvním. Tričko z vlny zní poněkud zvláštně, pokud si vlnu asociujeme s mohutnými svetry. Ale merino vlna je jiná a materiál z ní upletený může být velmi tenký a vhodný i na spodní vrstvy oblečení. Zároveň je to přírodní biologický materiál. To znamená dvě důležité věci: jednak je stoprocentně obnovitelný, vlna ovcím doroste každý rok. A je také, narozdíl od syntetických materiálů z ropy, přírodně odbouratelný.

Merino.live

Značka Merino.live vznikla díky nadšení jejího zakladatele Michala Richtera (a jak sám přiznává, také naivitě). Když nemohl sehnat svetr, který by se vyrovnal jeho oblíbenému kousku, rozhodl se, že se do jeho výroby sám pustí. Díky tomu tak dnes nabízí kousky z merina v základních barvách i designových vzorech, u kterých budete možná kroutit hlavou, jak je možné je vyrobit pletením.

Kromě klasické řady uvádí také designové řady, které jsou vždy vyrobeny jen v omezeném počtu – jejich majitelé se tak můžou pyšnit unikátním kouskem. Právě teď, v září 2023, běží předobjednávky pro říjnovou kolekci pro muže i ženy. Pro své výrobky používá Merino.live 100% merino vlnu super fine a extra fine o jemnostech 16 a 18,5 mikrometrů. Nabízí i výrobu svetru na míru, přesně podle proporcí vaší postavy, či reklamních materiálů. Samozřejmostí je pletení v Česku za férových podmínek.


Nevýhody merino vlny

Zní to jako pohádka. Proč tedy není z merino vlny vše, když je tak úžasná? Kromě nesporných výhod má i některé nevýhody. Pro mnohé je to vyšší cena: za merinem stojí spousta práce a času, není to tedy levný materiál (a neměl by být). Není tedy přístupný všem.

Merino je také velmi citlivé na zacházení. Odíráním o jiné oblečení se může poškodit. Praní vlny není žádná věda, ale platí zde několik zásad: vždy ve studené vodě a ve speciálním prostředku na vlnu. Můžeme využít pračku, ale vždy na jemný program, případně prát v ruce. Schnout ho necháváme ideálně rovné ploše, ideálně na ručníku. Více o praní vlny včetně fotonávodu, najdete v našem článku.

I přes citlivé zacházení podléhá merino zubu času, a tak může časem kvalita kousku degradovat. Přírodní materiál není navždy, při správné péči však vydrží několik let. A kromě všeho ostatního není vlna ze své podstaty veganská. Ač existují certifikáty, které dosvědčují dobré zacházení, nemusí to tak vždy být. Pro toho, kdo živočišnou produkci odmítá jako celek, merino není variantou.


Mulesing

Kontroverze v kontextu merino vlny vzbuzuje takzvaný mulesing. O co se jedná? Je to technika prevence parazitů, která je ovšem sama o sobě poměrně brutální. Ovce jsou náchylné k napadení myáziemi, což jsou malé mušky, jejichž larvy se uhnízdí v kůži a rozežírají ji. Ovce pak často umírají bolestivě na otravu amoniakem, který larvy vylučují. Farmáři však přišli na to, že toto riziko lze výrazně snížit tím, že se ovci odstraní část kůže okolo řitního otvoru. Na tomto místě pak nevyroste vlna, ve které se zachytávají exkrementy, které lákají myázie. Téměř se tak eliminuje riziko, že onemocnění vůbec začne. Mulesing se provádí speciálními nůžkami bez narkózy, proto ovce zažívají velkou bolest. Poznámka: citlivým povahám nedoporučuji se dívat na záběry.

Tato praktika je terčem kritiky nejen organizací za práva zvířat. Farmáři ovšem argumentují tím, že jde o nutné zlo, protože nemoc, které mulesingem brání, je horší. V některých zemích, například na Novém Zélandu, je mulesing zakázaný.. Mnoho firem se merinu pocházejícímu z chovů, kde se praktikuje mulesing, vyhýbá. Doporučujeme se tedy informovat o tom, zda firma, od které výrobek plánujete koupit, využívá tzv. mulesing-free merino – jako například Merino.live, jejichž výrobek jsme recenzovali.


V ovčím objetí

Merino je materiál, který má v šatníku své místo. Vyniká hlavně svými termoizolačními a pachy pohlcujícími mechanismy. A ještě ke všemu je krásně jemné na omak. No řekněte, kdo by se nechtěl v tričku cítit jako v jemném objetí?