Bílé tričko: Nenápadný rebel v šatníku

olena_slowfemme7.jpg

Dnes už bílé tričko nikoho nešokuje. Ještě před několika desetiletími byl ale tento kus oblečení skandální. Bílé tričko bylo totiž považováno pouze za spodní prádlo. V dnešní době nás spíš zajímá, z jakého materiálu a kým bylo vyrobeno. Pěstování bavlny je velmi náročné na vodu a většina módní produkce vzniká za špatných pracovních podmínek. Existuje méně žíznivá a etičtější alternativa? 

text: Hana Šiková // foto: Alexandra Hrašková // editace textu: Lili Nguyen // grafika: Monika Kudličková

olena_slowfemme21.jpg

Historie bílého trička

Dodnes známá značka Fruit of the Loom vznikla v roce 1851. V roce 1913 zařadilo americké námořnictvo bílé tričko do své uniformy a okamžitě si získalo oblibu. Bylo příjemné na nošení, lehké a skladné. Ve čtyřicátých letech začalo pronikat do amerického středoškolského šatníku, své ikonické místo však získalo s filmy Tramvaj do stanice touha a Rebel bez příčiny v padesátých letech. Kostýmní volba nebyla náhodná, bílé tričko ukazovalo rebelství jeho nositelů.  Tím však rebelství trička nekončí. Látka na hrudi přímo vyzývá ke sdílení názorů. V roce 1973 ho New York Times označily za vlastní médium. V sedmdesátých letech se tričko do šatníku zapsalo už nastálo. Používalo se při protestech proti válce ve Vietnamu, fanoušci nosili trička s logy svých oblíbených kapel.  Množství motivů, které se na tričku již objevily a stále objevují, je nepřeberné. I dnes můžete tričkem říct, jaké kapely posloucháte, co si myslíte o společenských problémech nebo jaký máte smysl pro humor. My se však vrátíme k základnímu bílému tričku.  

olena_slowfemme31.jpg
olena_slowfemme1.jpg

Materiál – konopí nebo bavlna?

Vše začíná již při samotném nákupu. Zkuste si položit následující otázky:

  • Je vyrobeno z kvalitního materiálu? 

  • Skutečně mi sedí? 

  • Budu ho nosit? 

I když je s bílým tričkem spojená historicky hlavně bavlna, skvělou volbou materiálu bílého trička je také technické konopí. Jeho obrovskou výhodou je, že v létě chladí a v zimě hřeje. Díky těmto termoregulačním a antiseptickým vlastnostem se v něm méně potíte. Praním a nošením se pak tričko stává pohodlnějším. Zásadním zjištěním také je, že konopí spotřebuje při pěstování o 50 % méně vody než bavlna, která může spolknout až 2 750 litrů vody na výrobu jednoho bavlněného trička. Zároveň je jeho pěstování méně náročné pro půdu a při jeho pěstování se spotřebuje o 95 % méně chemikálií, než je tomu u bavlny pěstované konvenčním způsobem. Za lepší variantu oproti klasické bavlně se také považuje biobavlna, při jejímž pěstování se nepoužívají chemické pesticidy a její rostliny nejsou geneticky modifikovány, což znamená menší zásah pro krajinu z hlediska chemických látek. Na jednu rostlinu biobavlny však připadá menší výnos, což znamená, že pro její pěstování je zapotřebí větší plocha a je spotřebováno více vody. 

Pokud tričko opravdu ve svém šatníku užijete, vyplatí se investovat do jeho perfektní varianty. Nejšetrnější nakupování je takové, kterého je méně.

Tip: Víte jak poznat kvalitní oblečení? Těchto 10 tipů vám pomůže

olena_slowfemme47.jpg
olena_slowfemme42.jpg

Bílé tričko: jak vyprat skvrny od potu?

Chci, aby mi bílé tričko dlouho vydrželo, proto se mi vyplatí se o něj i pořádně starat. Pokud jej propotím, vyperu ho co nejdříve. Všechny jistě známe zažloutlé skvrny od potu tvořící se v podpaží. Ty vznikají reakcí potu s bakteriemi nebo některými látkami v antiperspirantech a deodorantech. Výběr správného přírodního deodorantu je tedy klíčový. 

Zbavit se jich může být občas oříšek. Pomoci může ocet, kyselina citronová nebo soda s peroxidem vodíku. Způsobů je několik:

  1. Namočím prádlo na pár hodin do roztoku teplé vody s octem (sklenička octa na kyblík vody). 

  2. Skvěle funguje i žlučové mýdlo (tzv. jelen) – stačí namočit postižená místa, namydlit a nechat chvíli působit. Pak vyprat klasicky v pračce. 

  3. Přidám do pračky jedlou sodu nebo sůl – pomohou mi udržet bělost prádla a odstranit zašlé skvrny. 

  4. Pro vyčištění skvrn mohu použít i směs sody, peroxidu vodíku a vody v poměru 1:0,5:1. Tuto směs smíchám v misce a kartáčkem na zuby rozetřu na skvrnu. Nechám na slunci zaschnout, poté kartáčkem opatrně krouživými pohyby vyčistím a dám vyprat do pračky.

  5. Moje babička bílé prádlo s oblibou před samotným praním na hodinu namáčela do mýdlového roztoku. Teprve potom dala prádlo do pračky. Pro někoho to může znamenat víc práce, ale tak sněhově bílé oblečení jsem i s nejlepšími prostředky nikdy neměla. 

Tip: Eko praní: šetrné k přírodě, ale i k oblečení

SF-bile-tricko_UPRAVENE.jpg

Neotřelé způsoby, jak nosit bílé tričko 

A jaká pravidla platí pro nošení bílého trička? Žádná pevná neexistují! Můžete si ho obléknout k džínům i k sukni, pod sako i koženou bundu, nosit ho ven z kalhot nebo pečlivě zastrčené. Pokud chcete, aby spodní prádlo neprosvítalo, vyberte si podprsenku tělové barvy (ne bílé, která pod bílým oblečením prosvítá). Můžete si pod něj ale klidně vzít černou podprsenku a vnést do šatníku trochu drzosti. Nebojte se experimentovat. Bílé tričko má rebelství v krvi. 

Tip: 10 tipů, jak na eco-friendly spodní prádlo

Spoustu tipů, jak nosit bílé tričko najdete na této Pinterest nástěnce. Našimi favority jsou: 

  • Oblékněte si k bílému tričku bílé džíny a k nim kontrastní sako. Nezapomeňte se však držet barevné palety vašeho šatníku

  • Bílé tričko se hodí i k formálním cigaretovým kalhotám. Pokud chcete, aby outfit působil ležérně, přidejte bílé plátěnky. 

  • V zimních měsících jistě oceníte bílý rolák, přes který stačí přehodit černé nebo tmavě modré sako. 

  • Bílá si skvěle rozumí i se zemitými barvami jako je béžová, režná a hnědá

SF-bile-tricko-produkty_UPRAVENE.jpg
redakce.jpg

PODPOŘME SE NA PATREONU

Čteš Slow Femme ráda, inspirují tě naše články? Podpoř nás!

Vyber si jednu z odměn na portálu Patreon a staň se naším Patronem.

Děkujeme!