Udržitelnost ve světě šperku

O udržitelnosti módy má dnes obecné povědomí už téměř každý z nás. Slovní spojení slow fashion zdomácnělo a fast fashion se pomalu stává nadávkou. Existují ale oblasti průmyslu, o kterých se příliš nemluví a které stojí tak trochu ve stínu toho oděvního, přesto si v mnohém nezadají s tristními podmínkami práce fast fashion i její ekologickou stopou. Řeč bude o nablýskaném světě šperků. 


text: Veronika Kellnerová // editace a korektura: Lili Nguyen // foto: Alexandra Hrašková // modelka: Veronika Kučerová // styling & produkce: Veronika Ohrádková // šaty: TAM ARA // za spolupráci děkujeme firmě Eppi


Možná vás do teď nenapadlo, jak „špinavé” může být odvětví odjakživa symbolizující vzácné životní momenty. Třeba takový zásnubní prsten. Možná už jste někdy slyšeli o tzv. krvavých diamantech”. Toto spojení odkazuje na smutný paradox: vedle každého drahého šperku se leskne bída, špatné pracovní podmínky dělníků v dolech, dětská práce a v neposlední řadě drancování přírodních zdrojů, které nejsou bezedné.

Společným jmenovatelem těchto ukazatelů je pak netransparentnost celého dodavatelského řetězce. Proces výroby šperků se problematizuje od samého začátku – ilegální těžba zlata narůstá v celosvětovém měřítku, což vede pouze k podpoře dalšího ilegálního obchodu, například toho s drogami či se zbraněmi. Kovy a drahokamy získané legální těžbou sice nakonec doputují k zákazníkovi, ale těžba samotná je z etického hlediska značně rozporná – za karát diamantu dostane africký dělník v průměru kolem sto dolarů, což není tak špatné, pokud k tomu nedodáme, že takový diamant najde jednou za pár měsíců, po několika hodinách fyzicky zničující práce. Ještě horší je situace v dolech se špatnou dostupností, kde se pro těžbu využívá dětská práce.


Dalším závažným problémem jsou stále slábnoucí ložiska zlata i drahokamů. Co to v praxi znamená? Stále větší a větší množství vytěžené horniny za stále menšího a menšího množství nalezeného kovu. Na deset gramů zlata je nutno vytěžit asi deset tun horniny, která se prolévá kyanidem – jedem, který na sebe zlato váže. Tato metoda, která je stále nejrozšířenější volbou těžařského průmyslu, navíc spotřebovává i obrovské množství vody. Spolu s hektary odpadní půdy skrz naskrz prosáklé jedem máme před sebou stále zvyšující se riziko důlních katastrof.

Certifikát etické těžby

Možností a tipů, jak se chovat udržitelně při pořizování šperků, existuje hned několik. Zkuste třeba oběhnout místní starožitnictví – objevíte poklady z dob minulých, které nebude mít nikdo jiný. Pokud potřebujete něco speciálního pro danou příležitost, šperky si můžete vypůjčit. Toužíte-li po novém kousku, vyžadujte od prodejce certifikáty etické těžby, nechte si vyrobit šperk z recyklátu nebo sáhněte po tzv. laboratorních diamantech či drahokamech.

Recyklované kovy

Existuje ještě možnost spolehnout se na prověřené značky, které složitější selekci všech aspektů udržitelné výroby šperků provedou za vás. Dobrým příkladem může být české klenotnictví Eppi. 90 % jejich produkce totiž pochází z recyklovaného kovu, což je nejen skvělou zprávou s ohledem na zmíněné drancování přírodních zdrojů, ale pro vás jako zákazníka to znamená, že například přinesete svůj nevyužitý prstýnek po babičce, náušnice, které vás už omrzely, a můžete je zhodnotit v podobě kreditů při online nákupu nebo si nechat rovnou vytvořit vlastní originální kousek zkušenými zlatníky. Ke každému šperku navíc dostanete rodný list, který zaručuje, že při jeho výrobě netrpěl člověk ani planeta.

Stříbrný prsten se zirkony a zlatý prsten s moissanity (laboratorně pěstované diamanty).

Laboratorně pěstované diamanty

Technologickým hitem, ke kterému se pomalu začínají přiklánět i šperkařští giganti, jsou tzv. laboratorní diamanty. Eppi pro své šperky používá přesnější označení: “lab-grown diamanty”. Jsou to diamanty, které nejsou těženy klasickým způsobem, ale pěstovány v laboratorních podmínkách.

Ekologičtější i etičtější volba

Mají naprosto identickou strukturu i vlastnosti, pohledem jsou od sebe nerozeznatelné i okem zkušeného zlatníka, zato jsou o třetinu levnější a z hlediska procesu výroby mnohem ekologičtější i etičtější volbou. 

Pokud tedy přemýšlíte, kam by měly směřovat vaše kroky při dalším nákupu šperku, zkuste nejdříve pátrat v babiččině šperkovnici a pak se poohlédněte po prověřených lokálních značkách.