Udržitelný šatník pro šetrnou peněženku

slow_fashion24.jpg

čtení na 5 minut

Jednou z nejčastějších otázek o Slow Fashion, se kterou se setkávám, je ta, zdali existuje udržitelný šatník pro šetrnou peněženku. Myslím si, že ano. A toto jsou mé tipy. 


text: redakce Slow Femme // editace a korektura: Lili Nguyen // foto: Alexandra Hrašková // modelka: Marcela Cierkosz // styling: všechno vintage


slow_fashion32.jpg

PROČ TOUŽÍME PO NOVÉM OBLEČENÍ?

„Koupit si novou věc je způsob, jak rychle dosáhnout pocitu radosti. Tahle z vnějšku vyvolaná radost ale brzo odezní a nám nezbyde než se podívat po něčem dalším. Nakupovat s radostí je fajn, nakupovat pro radost je ale nebezpečné,“ varuje psycholog Dalibor Špok v rozhovoru pro Radio Wave

Podle psychologa je důležité trénovat tzv. dobrovolnou skromnost. Ta nás učí vědomě se omezit a hledat spokojenost sami v sobě. Nejekologičtější je totiž to zboží, které si nekoupíme. Ušetřené prostředky pak snadněji vložíme do kvalitních věcí s vyšší užitnou hodnotou, se kterými jsme často v kontaktu.

marcela_.jpg
slow_fashion9.jpg

OBLEČENÍ, KTERÉ UŽ MÁME VE SKŘÍNI

Náš přístup k módě si volíme svobodně na základě našich hodnot. Jednoduchým způsobem, jak ho zařadit do běžného života je systém tzv. buyerarchy neboli nákupní pyramidy. Ta je inspirovaná známou Maslowovou pyramidou potřeb. Byuerarchy by se dala rozdělit na dvě části. V prvních čtyřech stupních spotřebováváme oblečení, které už bylo vyrobeno, teprve pak přichází na řadu výroba úplně nového kousku.

Copy of Copy of Copy of SLOW FEMME.png
  1. Nos oblečení, které již vlastníš

Módní průmysl bude čelit v nadcházejícíh letech mnoha výzvám. Jednou z nich je i cirkularita oblečení. Vyrobit oblečení, prodat ho, vzít ho zpět, zrecyklovat jej nebo ho udržitelně zlikvidovat. Takto by to mělo vypadat a mnohé značky na tom už dlouho pracují. Skvělým příkladem v této kategorii je transparentní značka Trace Collective z dílny Antónie Haľko. V případě, že kousek od této značky už dále nosit nechcete, stačí jim dát vědět a oni ho od vás odkoupí nazpět. Kromě jiného také nabízejí opravu oblečení. Značka Trace Collective vytváří oblečení bez směsí a z přírodních materiálů, aby byly rozložitelné i v případě, že skončí na skládce. Úspěšně se však takovému konci vyhýbají výše zmíněnými kroky.

Nově zařazuje do opětovného prodeje nošené oblečení udržitelných značek i firma NILA, která se věnuje prodeji zodpovědně vyrobeného oblečení. Chce tak dát druhou šanci krásným a hodnotným modelům ze skříní nilých zákaznic. Kolekce NILA Reloved bude dostupná v karlínské kamenné prodejně po jejím opětovném otevření. 

slow_fashion20.jpg

Mnoho zejména zahraničních značek aktuálně nabízí při nákupu jejich oblečení záruku na opravu. Jednou z nich je americká značka Patagonia, která je dostupná i u nás. Společnost Patagonia provozuje malé opravny, dokonce i v Evropě, které vám produkt opraví na další užívání. Drží se myšlenky: ,,Méně nakupujte, více opravujte!'’ Kromě této služby podporují vlastní zákazníky, aby se naučili šít a aby menší opravy dokázali zvládnout z pohodlí domova. Na internetu můžete najít návody, jak si vlastní kousky a doplňky z Patagonie dokážete se základními nástroji opravit i sami. Ve svém programu Worn Wear také nabízejí oblečení a doplňky vyrobené z rozdílných kusů z druhé ruky.

slow_fashion70.jpg

2. Půjč si to

Šaty na jednu příležitost (ples či jiná oslava) jsme si zvykli půjčovat. Proč tedy nevyužít tuto službu i pro další druhy oblečení? Tento model v současnosti přijalo mnoho zahraničních, ale i lokálních obchodů. Jedna z nejznámějších zahraničních společností, která půjčuje oblečení je Rent the Runway. Jde o americkou online službu, která už od roku 2019 pronajímá návrhářské šaty a doplňky. Pronájem oblečení se dostal už i k nám. V Bratislavě například sídlí obchod Drobne concept store, který pronajímá zajímavé a výrazné kousky od slovenských návrhářů. V Česku funguje např. půjčovna dětského oblečení Ebuu.

slow_fashion38.jpg
slow_fashion90.jpg

3. Swap oblečení

Oblečení, které ti nesedí, zkus směnit. Našemu mozku jde primárně o uspokojení potřeby po vlastnění nové věci. Tou však může být i svetr od kamarádky, který jí nesedí. Uspořádej swap s kamarádkami, rodinou nebo zajdi na swap akci. Abys však domů neodcházela s taškami nacpanými kousky, které tam přece nemůžeš nechat, stačí, když… 

  1. si odneseš tolik věcí, kolik si přinesla, 

  2. zohledníš při výběru svou velikost, kvalitu zpracování výrobku a materiál.

A když ani na swapu nenajdeš to, co hledáš, nezbývá než zajít do second-handu.

slow_fashion34.jpg
slow_fashion4.jpg


4. Ušij si to

Teprve, když si sami zkusíme, kolik energie stojí ušít halenku nebo ušít šaty, budeme si každého kusu oblečení vážit daleko víc. Pokud hledáš zajímavé látky, prozkoumej web Textile Mountain, který se věnuje tzv. dead stock látkám. Jde o zbytkovou metráž, která by se jinak vyhodila.

slow_fashion98.jpg
slow_fashion.jpg


5. Nákup nového oblečení

Pokud milujete módu stejně jako já, ale není vám lhostejný její dopad na člověka a životní prostředí, určitě jste už přemýšleli nad tím, že si pořídíte nějaký ten slow fashion kousek. Jenže pak přišel pohled na cenovku a veškerá chuť vás hned přešla. Myslím si, že je nejprve nutné si uvědomit jedno: pomalá móda není drahá, to jen Fast Fashion je příliš levná. Slow Fashion produkty věří v hodnoty jako je přírodní materiál, poctivá odměna pro švadleny, jejichž ruce zhotovily vaše tričko, transparentnost a mnoho dalších faktorů. Přes zával levných triček jsme ztratili pojem o tom, kolik úsilí a času stojí lidská práce.

„Největší problém, s jakým se setkávám, když jde o podporu lokálních značek je, že jejich výrobky jsou drahé. A je to dobře. Má to svůj důvod.  Ať už jde o módu, výrobce doplňků z kůže, farmáře, provozovatele bister nebo minipivovarů, pořád se setkávám s tím, jak těžké to mají, když se na trhu snaží obhájit vyšší cenu před nabídkou konkurenčních globálních brandů”, vysvětluje Barbora Perglová v textu Lokální móda je drahá. A je to správně.  

Výhodou nákupu od pomalých značek je také jejich rozdílný ekonomický model v porovnání s rychlou módou. Oblečení se nevyrábí každý týden za pár centů a jejich cílem není pouze profit z prodeje, ale také adekvátní plat zaměstnancům či zájem o vliv na životní prostředí. 

slow_fashion11.jpg

Pokud se rozhodnete nakupovat oblečení od zodpovědně smýšlejících značek, věřte mi, že vám v šatníku vydrží léta. Střih, materiál i kvalita zpracování jsou na úrovni, která vám dovolí váš kousek nosit i několik let v řadě. Jednorázová investice se tedy mnohonásobně vyplatí a vaše Cost per Wear bude časem téměř nulová.



COST PER WEAR

Více vynošení, méně škody. Tak by se dala popsat myšlenka tzv. Cost per Wear neboli ceny za jedno nošení.

Tato jednoduchá rozvnice: CPW = Total cost of the item / Number of days you’ll wear it může v praxi to může vypadat následovně.

Rozmyslíme-li si důsledně nákup dražšího a kvalitnějšího oblečení, mohou nám do skříně putovat nadčasové kousky, které opravdu vynosíme. Výsledná CPW lokálních produktů tak může být oproti trendy oblečení z velkovýroben několikanásobně nižší a zároveň i ekologicky šetrnější. Budou nám totiž sloužit déle a lépe. Na druhou stranu to ale neznamená, že se při honbě za udržitelnějším oblékáním musíte zbavit všech věcí z vaší skříně. Naopak, využijte to,  co již vlastníte,  na maximum, a snižte tak svým starým kouskům CPW a sobě ekologickou stopu. 



marcela_slowfashion.jpg