Vánoce bez odpadu: snadné tipy, které zvládne každý

8P9A5734.jpg

Nákup dárků, úklid bytu, vaření – při všech těchto činnostech vzniká obrovské množství ZBYTEČNÉHO ODPADU. Já jsem se s ním letos rozhodla zatočit a sepsala pro vás tipy, jak na Vánoce bez odpadu.

text: Karo // foto: Alexandra Hrašková // modelka: Petra Hurai // set design a styling: Veronika Ohrádková // editace a korektura: Lili Nguyen

ADVENTNÍ KALENDÁŘ

Vytvořila jsem si vlastní adventní kalendář, který nahradil klasickou papírovo-plastovou variantu se špatnou čokoládou. Ten můj má podobu pytlíčků, uvnitř kterých se skrývá citát, drobný pamlsek nebo jiné překvapení. Vlastnoručně vyrobený kalendář opakovaně využívám každý rok znovu a znovu.


ZERO WASTE VÁNOČNÍ NÁKUPY 

Udělejte si seznam všeho, co potřebujete nakoupit. Ačkoli jsou svátky dlouhé a obchody občas zavřené, nemusí to přeci znamenat, že na jejich konci budete z plné ledničky vyhazovat zkažené a prošlé potraviny.

Na nákupy vyrážím s vlastní plátěnou taškou či síťovkou, snažím se odmítat všemožné reklamní letáky, tašky nebo jiné obaly.

Potraviny zajdu nakoupit do bezobalového obchodu. Snažím se nakupovat ty vypěstované v Čechách. 

Tip: seznamte se s Bezodpadovou mapou, ve které najdete seznam všech bezodpadových prodejen v ČR. 

Vánoční trhy a chvilka s punčem – znáte lepší nasátí vánoční atmosféry? Letos na ně vyrazím s vlastním hrnečkem. Pryč s jednorázovým plastovými kelímky! 

VÁNOČNÍ DÁRKY S MINIMEM ODPADU 

Chytrou cestou, jak zjistit vánoční přání, může být starý známý „dopis Ježíškovi”, díky němuž se vyhnete nechtěným dárkům. Zkuste také projít sociální sítě obdarovaného – co fotí, jak si ladí feed, jaké věci sdílí?

Snažím se darovat dárek vlastní či místní výroby – ať už od designéra, nadace či z chráněné dílny. Při jeho koupi přemýšlím nad tím, aby obdarovanému dlouho vydržel.

Zbytečnému vytváření odpadu předejdu i nákupem v antikvariátech, secondhandech či zastavárnách (takové H&M Home na druhou). Skvělou volbou jsou i společné zážitky – ať už třeba kurz keramiky či lístek do divadla nebo kina.

Dopisy a pohledy pořídím od umělců z místní prodejní galerie, alternativou je i vlastní výroba – třeba z kartonu nebo starých pokreslených papírů.



ZERO WASTE ÚKLID DOMÁCNOSTI 

A pak nastane čas na úklid bytu. Jar a spol. nahrazuji octem, sodou a citrónem. Pokud chci něco spešl, objednám si přípravky z e-shopu Econea. Ten se specializuje na udržitelné domácí pomocníky – od domácí drogerie až po intimní hygienu.

Místo klasické plastové houbičky použiji tu z lufy či kokosových vláken a vše utřu do látkové utěrky ze starého trička, jejich papírovou variantu nepoužívám.

KAM PATŘÍ OLEJ Z VÁNOČNÍHO KAPRA?

Vánočního kapra miluji, ale ten olej… Do kanalizace rozhodně nepatří! Malé množství smíchané s přírodním materiálem zvládne kompost i směsný odpad (vsáknu ho do ubrousku a ten pak vyhodím), větší objem přeliji do láhve a vyhodím do speciálního kontejneru (řešení pro  Prahu) na potravinářské oleje nebo jej odnesu do sběrného dvora, kde má svoje místo. 

Věděli jste, že se až 1/3 světově vyprodukovaných potravin vyhodí? Jídlo, které nestačíme doma sníst, dám buď do vzduchotěsné nádoby, zabalím do voskovaného ubrousku, uskladním v lednici či zamrazím. Co se zbytkem vánočky a jak udělat skvělé vánoční sušenky z dužiny po odšťavňování, poradí na webu Zachraň jídlo. Tip na dárek: Zachraň jídlo má i vlastní kuchařku.

Při slavnostní večeři nahradím jednorázové ubrousky těmi látkovými.

ŽIVÝ NEBO PLASTOVÝ VÁNOČNÍ STROMEK? KTERÝ Z NICH JE UDRŽITELNĚJŠÍ?

Je plastový stromek udržitelnější než ten živý? Z pohledu vyprodukovaného množství oxidu uhličitého si jednotlivé varianty vedou takto: 

  1. živý dvoumetrový stromek bez kořenů, který vyhodíte po svátcích na skládku, vyprodukuje uhlíkovu stopu 16 kg CO2,

  2. živý dvoumetrový stromek s kořeny (v květináči), který po svátcích zasadíte, spálíte nebo rozštípete, vyprodukuje uhlíkovou stopu 3,5 kg CO2,

  3. při výrobě plastového dvoumetrového stromku se vyprodukuje 40 kg CO2, tedy víc než deset krát tolik, jako u živého.

Ideální cestou může být pronájem vánočního stromku, který po Vánocích firmy znovu zasadí a nechají růst do dalšího roku. Některé rodiny problematiku vánočního stromku vyřešily pokojovkou s názvem Araucarie. Ta vypadá téměř jako smrček a na Štědrý den ji stačí pouze ozdobit.

8P9A5771.jpg
8P9A5755.jpg

JAK SI VYZDOBIT DŮM NA VÁNOCE UDRŽITELNĚ?

Prvním krokem je nemít dům ověšený LED svítidly jako z amerického filmu. Šetříme tak energii i peníze.

Místo toho využívám přírodní dekorace, jimiž dům vyzdobím. Obyčejně se za nimi vydávám do lesa, ze kterého si nesu chvojí, větvičky jmelí, šišky, traviny a jiné poklady.

Toužíte-li mít domov ozářený jemným mihotavým světlem svíček, mrkněte na projekt Hrněnky, jehož tvůrkyně kreativně využívají starých hrnečků nebo skořápek od ořechů. 

Toužíte po ozdobách na stromeček, které jen tak někdo nemá? Bezodpadovou variantou jsou jistě přírodní ozdobičky jako z dob našich babiček (jablka, pomeranče, celá skořice, skořápky od ořechů). Máte-li, stejně jako já, rádi šmejdění po různých blešácích, zkuste se příště zaměřit právě na ozdoby. Uvidíte, že najdete samé poklady. 

Vánoční ozdoby a různá světýlka je také možné si pronajmout

8P9A5813.jpg

BALENÍ DÁRKŮ BEZ ODPADU

Balicí papíry, které hned o Vánocích skončí v koši, moc ekologickou volbou nejsou. Navíc je jejich recyklace velmi obtížná kvůli použití metalický barev a lesku (zdroj). Dárky zavinu do hedvábných šátků, skvělou alternativou je i japonská technika furoshiki – balení dárku do čtvercového kusu textilie. 

Dále jsou skvělé látkové sáčky nebo tašky, které obdarovanému navíc zůstanou a může je užívat po celý rok, velmi pěkně vypadá i ozdobená sklenice, dárek zabalený do novinového papíru nebo plechové dózy, které si můžete ozdobit dle sebe.

Pokud se rozhodnete přeci jen pro papírový balicí papír, nahraďte pri balení dárků izolepu přírodním provázkem. 

Na visačky využiji stará přáníčka, magazíny, kartonové krabice, lýka a kousky provázků.

Ať už jsou pro vás vánoční svátky časem klidu a míru nebo stresu a spěchu, snažme se při přípravách brát v potaz potenciální dopad na naše okolí. Se záměrem někoho potěšit často zapomínáme, že tak na druhou stranu ničíme přírodu. Někdy stačí pro změnu k lepšímu opravdu málo – zkuste odmítnout igelitku v obchodě nebo darovat zážitek.

Máte další tipy, co zlepšit a jak vyprodukovat během Vánoc co nejméně odpadu? Ozvěte se, ráda sem nové nápady zařadím.

8P9A5810.jpg
8P9A5783.jpg