Mateřství a práce? Wildling Shoes ví, jak je flexibilita důležitá

Manželé Anna a Ran Yona nemohli sehnat kvalitní boty pro své děti, a tak je raději začali vyrábět. Jejich firma Wildling Shoes se během několika let z malého startupu posunula na pozici úspěšného online prodejce minimalistických bot. Dnes mají téměř 200 zaměstnanců a velkou část z nich tvoří ženy-matky, na které nedají pro jejich organizovanost a angažovanost dopustit. Jaký je rozdíl mezi zaměstnáváním žen v českém prostředí a v moderní německé online firmě jako Wildling Shoes?

text: Veronika Kučerová // foto: Nicole Kotrbová / Stefano Chiolo / Martina Szaboová / Martina Gomolčáková // editace a korektura: Lili Nguyen // za spolupráci děkujeme Wildling Shoes


Svoboda pohybu

Tak by se dala ve stručnosti popsat motivace Anny a Rana na cestě k založení Wildling Shoes. Po 12 letech v Izraeli se přestěhovali do Německa, a zatímco před tím byly jejich děti zvyklé běhat venku většinou bosé, v německém Walbachu už byla obuv potřeba. Boty, které by dětské noze umožňovaly dostatečně svobodný pohyb a zároveň byly kvalitně vyhotovené, bohužel nenašli.

Společně s designéry a ševci tak začali vyvíjet boty podle úplně nového konceptu – nechtějí dětské nohy v botách „uvěznit“, ale umožnit jim správný vývoj a růst. Wildling Shoes mají být pro nohy jako druhá kůže, ale zároveň dokážou chodidlo ochránit před vnějšími vlivy. Co největší míru volnosti nechtějí jako společnost dávat jen dětským nožkám, ale i všem svým zaměstnancům.

PCH07836.jpg

Wildling shoes: boty, které vrací radost z pohybu

Volnost nade vše

Z malého startupu se během pár let stala prosperující firma s 200 zaměstnanci, z nichž větší část pracuje již od založení firmy na home office. Pro Wildling Shoes to ale není překážkou v růstu. Anna s Ranem šli ve stopách společností jako například Patagonia a zvyšují motivaci zaměstnanců právě tím, že jim dávají maximální možnou svobodu. Zaměstnanci se (v době před pandemií) mohli pravidelně setkávat ve sdílené kanceláři v Kolíně či Berlíně, kam měli možnost docházet a pracovat.

A co víc – většinu zaměstnanců Wildling shoes tvoří ženy-matky, které si díky firemním podmínkám mohou dovolit pracovat z domova a současně pečovat o rodinu. Wildling si jich přitom maximálně cení, jelikož mají dobrou organizaci práce, nebojí se přebírat odpovědnost a angažují se za svůj tým a zaměstnavatele.

„Z důvodu pandemie máme možnost pracovat jen z 75 %, ale současně dostáváme plnou výplatu či můžeme mít proplacené 2 hodiny soukromého hlídání denně. Většina z nás pracuje na zkrácené úvazky a homeschooling zvládáme i bez těchto úlev, dobré je však vědět, že je naprosto v pořádku si o nějakou úlevu říct (to mi přijde hodně důležité).“ – říká Barbora, zaměstnankyně Wildling Shoes.

V Německu tento přístup pravděpodobně uvidíme častěji, v Česku bychom to s trochou nadsázky mohli nazvat luxusem. Co se týče zaměstnanosti, tvoří ženy-matky stále rizikovou skupinu z více důvodů. Začíná to samotnými genderovými předsudky a pokračuje například nedostatkem nabídek flexibilních úvazků. Nejnovější podrobná data o stavu české rodiny poskytuje Zpráva o rodině. Tu zveřejňuje Výzkumný ústav práce a sociálních věcí a detailně ji zkoumá tento článek na Heroine.

Tip: Další data o stavu české rodiny a života během pandemie zveřejňuje sociologická výzkumná organizace PAQ research.


„Naučila jsem se striktně dělit čas na práci a na čas strávený s dětmi. Ve Wildling Shoes je nám dávána volnost v tom, kdy pracujeme a odkud – je potřeba se zúčastnit jen pravidelných týmových schůzek jednou týdně a zbytek si můžu nastavit podle sebe. Já pracuji po večerech nebo si přivstanu, během dne jsem s dětmi. S manželem si každý den říkáme, kdy máme důležité schůzky a termíny a podle toho si spravedlivě rozdělíme čas, kdo kdy bude pracovat a jak dlouho.” - Barbora Nikolaus

Mezi hodnoty Wildling Shoes patří flexibilní pracovní doba, ale například také rovnoprávnost žen a mužů v zaměstnání i v domácnosti. Péče o děti by podle Anny neměla být výhradním úkolem matek a o veškeré domácí povinnosti by se měli dělit s partnerem stejným dílem.

„V Německu je velmi běžné a firmami tolerované, že otcové si vybírají rodičovskou dovolenou a stráví nějaký čas s novorozencem. Teď v době pandemické jsme se rozhodli, že si manžel dočasně zkrátí úvazek na 80 procent, abychom měli oba více času na naše děti, které nás v této době opravdu potřebují. U manžela v práci se tomu nikdo nepodivoval, je to relativně běžný požadavek.

Tady ve Wildling Shoes se na to, jestli je někdo samoživitel nebo čerstvý rodič, nekouká. Příležitost je dávána opravdu těm, kteří se na pozici hodí. Máme i spravedlivý systém odměn, který je nastavený pro všechny stejně – prakticky každý je odměňován dle dosavadních zkušeností, dosaženého vzdělání, funkce atd.” - Barbora Nikolaus

Díky (nejen) těmto hodnotám má společnost Wildling Shoes možnost získat certifikaci B Corp – ta náleží podnikům, které splňují nejvyšší standardy ověřeného sociálního a environmentálního chování, veřejné transparentnosti a právní odpovědnosti za účelem vyvážení zisku a účelu. Za to Anna vděčí hlavně svému týmu Positive Impact. Ten má totiž na starosti zajišťovat životní pohodu a zdraví nejen zaměstnancům, ale i nám všem. Společnost finančně podporuje projekty na obnovu krajiny (je zapojené např. do hnutí One Percent for the planet, založené zakladatelem Patagonie) a snaží se přispívat ke zvyšující se kvalitě půdy a vyšší rozmanitosti druhů zvířat (probíhá v rámci One Percent for the Planet), současně Wildling shoes podporuje biodynamickou farmu Peetzig.

Nesnaží se bojovat jen za zdravá chodidla nejmladší generace, svými postupy výroby a kodexy bojuje vlastně za lepší budoucnost celé planety. Kéž bychom jejich filozofii převzali i v Čechách!