Přírodní deodoranty – soda nad hliník?

deodoranty_zemito_slowfemme2.jpg

Časy, kdy se lidé myli několikrát do roka a kdy tělesný zápach překrývaly parfémy, jsou již minulostí. Dnes mytí patří k základní denní hygieně, nicméně s tělesným odérem bojujeme neustále. Je to velkým dílem zásluhou samotných výrobců deodorantů a antiperspirantů. Byla to marketingová kampaň jednoho z prvních deodorantů, Odorono, která přesvědčila americké ženy, že tělesný zápach je ostuda, ale nikdo by jim to nikdy neřekl do očí. 

text: Hana Šiková // foto: Alexandra Hrašková //editace textu: Lili Nguyen // za spolupráci děkujeme Zemito.cz

deodoranty_zemito_slowfemme31.jpg

Proč potřebujeme deodorant?

Samotný pot nezapáchá. Viníkem nepříjemného pachu jsou bakterie, které pot rozkládají. Boj proti tělesnému odéru tedy vede dvěma cestami: odstranění bakterií nebo zabránění samotnému pocení. K potlačení bakterií se využívají různé látky, které vytvářejí kyselé prostředí, kde se bakteriím příliš nedaří. Také využívají alkohol, který podpaží dezinfikuje. Antiperspiranty se soustředí na odstranění zdroje živin pro bakterie. Základní složkou jsou hliníkové soli, které v chemické reakci s potem ucpávají potní žlázy. Mnoho prostředků kombinuje oba efekty.

Mýty o antiperspirantech

O antiperspirantech koluje několik mýtů. Těmi nejrozšířenějšími jsou, že hliníkové soli způsobují Alzheimerovu nemoc nebo rakovinu prsu. Obě tvrzení jsou ve vědecké komunitě považována za mýty (zdroj, zdroj). Může se zdát, že je pocení cestou, jak se tělo zbavuje nežádoucích látek. Pocení však není hlavním způsobem, jakým se naše tělo s nimi vypořádává, takže bránit pocení není nebezpečné ani v tomto ohledu

deodoranty_zemito_slowfemme89.jpg
deodoranty_zemito_slowfemme33.jpg

Jak fungují přírodní deodoranty

Přírodní deodoranty fungují na jiném principu. Obsahují tři základní složky: antibakteriální, absorpční a vonnou. Antibakteriálně působí například kokosový olej nebo tea tree olej. Jako absorpční složka se používá soda nebo škrob. Přírodní deodoranty bývají ovoněné esenciálními oleji. Jedním z nejúčinnějších složek je právě soda, která je známá svými schopnostmi eliminovat pachy. Pokud máte citlivou pokožku, měli byste si na ní dát pozor, může způsobovat podráždění. Existují však i přírodní deodoranty, které sodu neobsahují. Druhou variantou přírodních deodorantů je kamenec. Nanáší se na mokrou pokožku a také eliminuje nežádoucí bakterie.

Přírodní deodoranty pocení nijak neomezí, ale bojují proti pachu. Míra jejich funkčnosti se liší nejen produkt od produktu, ale také člověk od člověka. Každý se potíme s jinou měrou a jiným odérem. Pach potu je ovlivněn také naším stravováním, mírou pohybu a zdravotním stavem – některé pachy a hlavně jejich změnu bychom neměli ignorovat ze zdravotního hlediska.

I když nejsou produkty z drogerie zdraví nebezpečné, existuje mnoho dalších dobrých důvodů, proč upřednostnit přírodní varianty. Tomu, kdo už přírodní kosmetiku používá, může být nepříjemná jejich parfemace. Hliníkové soli také reagují s oblečením a vytvářejí tak žluté skvrny na oblečení – přírodním deodorantem toto eliminujete. Koupí přírodních produktů máte také větší možnost podpořit enviromentálně zodpovědné firmy, menší výrobce a lokální ekonomiku – ověřte si však, že splňují hygienické normy.

deodoranty_zemito_slowfemme54.jpg

Zkušenosti s přírodními deodoranty

Každý je jiný. V rámci kosmetiky neexistuje jednotné řešení pro všechny. I mezi přírodními deodoranty je potřeba najít takové produkty a jejich kombinaci, která nám vyhovuje. Zeptala jsem se svého okolí na zkušenosti s deodoranty a přechodem z obyčejných k těm přírodním. Už jen tyto výpovědi ukazují, že každý má úplně jiné zkušenosti. Značky, které jeden chválí, na druhého vůbec nefungují.

„Důvodem, proč jsem přešla k přírodním deodorantům, bylo hlavně, aby neobsahovaly látky, které by mohly být karcinogenní. Přírodní deodoranty mi nedráždí pokožku a mají hezké vůně, které nejsou syntetické. Paradoxně mi vydrží celý den, což se mi u normálních deodorantů nedělo.“

„Používám krystal a od té doby, co jsem ho objevila, už nemusím experimentovat, prostě funguje.“

„Vyzkoušela jsem hodně značek přírodních deodorantů, ale bohužel letěly všechny do koše. Některé nanesu a po půlhodině nefungují, z jiných se mi vytvořila velká svědivá kola v podpaží. Dopadlo to tak, že po vyhozených penězích za ty předražené přírodní deodoranty, jsem skončila u spreje Dove, ten mi vydrží fakt nejdéle.“

 „Minulý rok jsem si doma začala vyrábět domácí deodorant (soda a kokosový olej) a překvapivě funguje, akorát v létě je víc tekutý.“

„Nikdy jsem nepoužívala takové ty tuhé, co se dají vyrobit doma (moc si nevěřím, že bych zvládla vyvinout něco, co by mělo fakt efekt), vždycky jsem si kupovala přírodní, netestovaný, ale klasicky takový ty roll-ony nebo tuhý, sem tam spreje, když byly. Ale ty zas často fungují – použiju ráno a do večera jsem v pohodě (pokud fakt nejdu někam běhat nebo tak).“

„Samozřejmě prvotní impuls byl, že jsem nechtěla hliníkové soli apod. (ale pak to šlo ruku v ruce s tím, jak jsem začala používat přírodní kosmetiku obecně). Nejdřív jsem vyzkoušela nějaký obyčejný „nature“ v drogerii, ale bylo to hrozné, obsahoval alkohol a neuvěřitelně pálil kůži. Ale v zásadě jsem měla vždy problém s ne moc velkou účinností a barvením oblečení na bílo.“

deodoranty_zemito_slowfemme44.jpg

Redakce Slow Femme testuje: přírodní deodoranty

Monika, grafička: Ponio, přírodní deodorant bez sody, verze Mint

„Deodoranty jsou pro mě věčné téma. S pocením nemám žádný velký problém, co mě ale trápí, je velmi suché podpaží. Před použitím deodorantu musí do hry vstoupit hydratační tělový krém, který mě zachraňuje. Při testování přírodního deodorantu Ponio jsem měla možnost zjistit, že to vlastně není mnou, ale pravděpodobně špatným výběrem. Tento malý zázrak, který se mi svou konzistencí zpočátku moc nezdál, je vlastně docela dobrý pomocník. Pokožka je po něm hebká a nepodrážděná, takže tuto roli zastává velmi dobře. Jen je třeba dávat pozor na použité množství, při větším přitlačení se začne drolit. U maskování potu bohužel už tolik neobstál. Prvních pár hodin slouží skvěle, ale jako celodenní ochranu bych na něj nevsadila. Mimo to ovšem voní krásně mátově, připomíná mi vůni marocké whisky. A znovu chválím krásné papírové balení!

Lili, editorka: Navia, pánský krémový deodorant Lesní tůně

„Moje ráno v pracovním týdnu bývá uspěchané, a proto Navia deodorant, který je potřeba nanést za pomoci špachtle a opakovaně během dne, vedle kuličkového deodorantu podobné bio ráže příliš neobstál. O víkendu, který se u mě naopak vyznačuje svým pomalým tempem, jsem si práci s Navia deodorantem užívala a vnímala jsem nanášení deodorantu jako rituál. Přestože jsem nedopatřením užívala pánskou vůni, zdaleka mi to nevadilo tolik jako představa užívat pánský Old Spice, na kterém není fň ženskosti. Těžko ovšem říci, zda by pánové Navia deodorant se silnou vůní tymiánu vítali s nadšením – mně osobně nevadila. Vyberu si ale Navia deodorant zas někdy příště? Jedině, když nanášení nebude stát tolik úsilí. Aneb ekologicky ano, ale pojďme na to chytře.“ 

Hanka, autorka: Crystal Spring, Přírodní krystalový deodorant PURE ARMOUREXPLORER, Roll on 

Nikdy jsem neměla nějaký vyhraněný vztah k deodorantům. Jak ale postupně přecházím k přírodní kosmetice obecně, jsou mi klasické produkty čím dál více nepříjemné. Deodoranty ze sody mi příliš nevyhovují, slyšela jsem ale chválu na kamenec. Moc ráda jsem proto vyzkoušela neparfemovaný kamencový roll-on deodorant Salt of the Earth. Hodnotím ho velmi pozitivně. Příjemně a velmi jemně voní, nanášení je příjemné, jen trochu déle schne. A hlavně – opravdu funguje. Celý den se cítím svěží. Jediné, co mě mrzí, je plastové balení, které není nijak dále využitelné. Prozatím je to ale pro mne jednoznačný favorit mezi přírodními deodoranty.“

Veronika, Art Director: Dulcia, Krémový deodorant - Citrónová tráva a máta

„Typov deodorantov som už vyskúšala mnoho – od tých bez hliníku z drogérie, po bezobalové z Lush. Moje pátranie bolo zatiaľ bez úspechu. Veľmi milo ma potešila možnosť testovať krémový deodorant od slovenskej značky Dulcia s obsahom zinku a jedlou sódou. Krémové zloženie a nanášanie prstami je niečo, na čo si človek asi len tak rýchlo nezvykne a chce to cvik, ale po pár dňoch používania rýchlo zistíte, koľko deodorantu je potrebné si naniesť. Deodorant vonia sviežo po citrónovej tráve a mätových lístkoch a čo je naozaj veľkým plusom je, že skutočne funguje. Testovala som ho pri športe, výlete v prírode aj celodenných presunoch mestom a skutočne som 8-10 hodín nepostrehla žiadny zápach ani nekomfort. Čo ma sklamalo je tuhá konzistencia, ktorá má tendenciu droliť sa a aj plastový obal – určite by som viac ocenila papierový.“

Přírodní deodoranty nejsou odpovědí na tělesný zápach. Je třeba otevřeně říct dvě věci: běžně dostupné deodoranty z drogerie nejsou zdraví nebezpečné a mnoho přírodních produktů, které jsou na trhu dostupné, nefungují nebo alespoň ne pro každého. A byť je dnes používání deodorantu běžné, o jeho potřebě nás přesvědčila marketingová kampaň sto let zpátky. Jako spotřebitelé ale máme sílu nepodléhat jen všudypřítomné reklamě slibující dlouhé dny svěžího podpaží a je v našich silách najít deodorant, s jehož složením i původem budeme skutečně spokojeni.