Spasia nás sekáče?

Zuzana má na sebe košeľu z vintage obchodu @vintage_bea

Zuzana má na sebe košeľu z vintage obchodu @vintage_bea

doba čítania: 10 min

ThredUp report mapujúci situáciu na secondhandovom trhu začína slovami: “Resale is on the move, people!” Áno, deje sa to. Hodnota secondhandového trhu sa za posledných 5 rokov zdvojnásobila a predpokladáme, že v roku 2023 dosiahne 46 miliárd EUR. Dopyt a ponuka oblečenia, ktoré sme kúpili, ale už nechceme, rastie 21x rýchlejšie ako predaj nových odevov. Čím ďalej tým viac uprednostňujeme nákup “zánovných” vecí. Jedno moje “ja” jasá od radosti a to druhé dvíha varovný prst. Poviem vám prečo.

text: Zuzana Dutková // fotografie: Veronika Ohrádková

Keď som pred 8 rokmi začínala nakupovať v secondhandoch, nebolo to tak bežné ako dnes. Nakupovali tam len ľudia v hmotnej núdzi alebo tí, ktorí objavili čaro cool úlovkov za lacný peniaz. Je pravda, že sortiment v secondhandoch sa líšil, kedysi nebol problém (hlavne v hlavných a veľkých mestách) nájsť Levi's či Carhart denimovú bundu za 1 EUR. To sa dnes už stane málokedy. Väčšinu týchto pokladov totiž už samotný secondhand zaradí do “exclusive” a vyššie nacení. Nehodnotím, len reportujem.

zuzana_dutkova_slowfemme4.jpg
zuzana_dutkova_slowfemme66.jpg

Je oblečenie z druhej ruky pre každého?

Áno aj nie. Sú ľudia, ktorí sa na to necítia (dodávam: zatiaľ). A to je v poriadku.

Verím však, že doba, kedy sme mohli uprednostniť svoje osobné uspokojenie pred všeobecným blahobytom na planéte už pominula. A preto, ak nie ste fanúšik “sekáčov” a nosenia oblečenia z druhej ruky (a zároveň nie ste v hmotnej núdzi), naozaj nakupujte zodpovedne

Tip: 6 zaručených tipů, jak vždy nakoupit v second-handu

Skúšajme nové možnosti. Je to zábava!

Nárast popularity prepredaja starého oblečenia za posledné roky spôsobili hlavne tzv. “early adopters”. „Tí prví”, sú ľudia – konzumenti, ktorí sú ako prví ochotní vyskúšať nové produkty ešte predtým, než sa dostanú k zvyšku populácie. „Tí prví” predstavujú 16% trhu. Keď inováciu – v našom prípade obľubu nakupovať oblečenie z druhej ruky – prijme viac ako 16 % trhu, začne ju skúšať skupina, ktorú po slovensky nazveme “skorá väčšina” tzv. “early majority”, tá predstavuje štvrtinu trhu. Vtedy sa z trendu postupne stáva mainstream. A to, že secondhandový trh je práve v tejto fáze, dokazuje fakt, že sa na platformách ako ThredUp húfne objavujú prvo-nákupcovia rôznych tovarov z druhej ruky. 

zuzana_dutkova_slowfemme33.jpg

Sama vidím, že čoraz viac ľudí si zamilováva adrenalínové hľadanie vysnívaného kúsku v sekáčoch alebo na SWAPoch oblečenia. Potvrdzuje to aj fakt, že v roku 2018 si až 56 miliónov žien kúpilo secondhandový produkt. Wow! Len tak ďalej baby! Na Slovensku oslavujeme podobný úspech. Z nedávneho prieskumu, ktorý robilo Šumné - knižnica oblečenia, sme sa dozvedeli, že zo skoro 2000 opýtaných viac ako tretina nakupuje oblečenie hlavne z druhej ruky. A na SWAPoch oblečenia, ktoré organizujeme pod Platformou Udržateľnosti sa nám pravidelne každý mesiac objavuje viac ako 400 nadšencov.

Viete, že oblečenie z druhej ruky nakupujú aj ženy, ktoré obľubujú nákupy v luxusných butikoch? Jasné! Milovníčky sekáčov nájdeme všade. Vo všetkých vekových aj cenových kategóriách. Keby sme ich mali zoradiť podľa toho, kto nakupuje najviac, bude to takto: generácia Z a mileniáli (18-37 rokov), boomers (56-65+), generácia X (38-55 rokov). 

Vnútorný rozkol generácie Z a mileniálov: Na instagrame chceme mať každú fotku v novom a zároveň chceme byť udržateľní.

Ak je toto tvoj prípad, zvyšujúca sa obľúbenosť resale alebo prenájmu oblečenia ti uľahčí život. Ak obľubuješ nakupovanie v klasických obchodoch, pretože majú stále nový tovar, patríš medzi viac ako polovicu 18 až 29 ročných. Najväčší online secondhandový obchod ThredUP pridá viac ako 30 tisíc nových modelov KAŽDÝ DEŇ! To je 150-krát viac ako H&M. A za posledných 5 rokov naskladnil viac ako 65 miliónov nechcených kúskov. Z toho každoročne viac ako pol milióna kusov tvoria kúsky z fast-fashion reťazcov. 

zuzana_dutkova_slowfemme.jpg
zuzana_dutkova_slowfemme3.jpg

Pri tomto fakte v mojej hlave okamžite blikla kontrolka a vynorila sa otázka: “Ako je to možné?” Ako je možné, že dokážeme len do jedného obchodu denne posielať 30 tisíc kúskov oblečenia, ktoré už nechceme, a pritom je stále nositeľné?

Vidíme stúpajúci trend aj v tom, že už nenakupujeme so zámerom nechať si oblečenie. 

Ako to máte vy? Keď nakupujete, myslíte na to, že si to necháte? Alebo už pri nákupe zvažujete, že to budete predávať? 

Až 40% oslovených pri nákupe nového kúsku zvažuje, akú cenu bude mať jeho opätovný predaj. A to je skoro dvojnásobný nárast za posledných 5 rokov. Teraz sa dostávame k tomu, čo som vám písala na začiatku, toto je dôvod, prečo moje druhé ja dvíha varovný prst.

Neustále si potrebujeme pripomínať, že najviac potrebujeme ukázniť našu potrebu mať stále viac. Resale je perfektný nástroj, ako udržať nechcené oblečenie čo najdlhšie v obehu a odkloniť ho od toho aby skončilo na skládke alebo v spaľovni. Ale nemá slúžiť ako povolenie nakupovať stále viac. “Veď čo, aj tak to predám.”

Takže, nie! Nie je v poriadku denne nakupovať nové oblečenie, odfotiť sa v ňom na instagram a potom ho predať len preto, aby som si za získané peniaze nakúpila nové. 

zuzana_dutkova_slowfemme11.jpg
zuzana_dutkova_slowfemme23.jpg

Ak chceš stále nové, prenajmi si

Na Slovensku máme krásny projekt Šumné - knižnica oblečenia alebo Drobné store, kde si pohodlne môžete požičať dizajnérsky kúsok len na 1 príležitosť.

Udržateľnosť sa pre nás stáva prioritou

Z prieskumov vyplýva, že “udržateľnosť” sa dostáva nielen do našich hláv, ale aj do nášho nákupného rozhodovania. Tri štvrtiny opýtaných tvrdí, že preferujú nákup od udržateľných značiek a zároveň 60% chce, aby značky vyrábali nové oblečenie s úctou k životnému prostrediu a ľuďom, ktorí ho šijú. 

Ak by si každý z nás kúpil 1 zánovnú vec namiesto novej, ušetrili by sme toľko emisií CO2, koľko by vyprodukovalo 

  • pol milióna áut za rok, 

  • svetlo, ktoré by vysvetľovalo Eiffel Tower najbližších 141 rokov, 

  • vodu, ktorá by naplnila 1 140-krát fontánu hotela Bellagio v Las Vegas a 264 miliónov kilogramov odpadu (je to hmotnosť 1 milióna ľadových medveďov)

zuzana_dutkova_slowfemme55.jpg
zuzana_dutkova_slowfemme6.jpg


Šťastie je jednoducho schopnosť nechcieť viac

Teším sa, že čím ďalej tým viac ľudí miluje nákupy z druhej ruky. Ak máte kamošku, ktorá to ešte neskúsila, vezmite ju so sebou a pozvite ju do tohto čarovného sveta. Zachovávajme si pri výbere zdravý sedliacky rozum a vedzme, že menej je viac. Podporujme jeden v druhom prijímanie zodpovednosti za vlastné činy a radujme sa z toho, čo už máme.

O mne: Moje meno je Zuzana Dutková (@zuzanadi) a založila som Platformu udržateľnosti (@platformaudrzatelnosti). Som presvedčená, že jeden človek môže zmeniť svet a že každý z nás môže začať malými a pravidelnými zmenami, ktoré vedú k veľkým zázrakom. Verím, že sme v tom spolu a že len spolu môžeme rásť a byť šťastní. Na Platforme s láskou rozprávame o zodpovednosti, udržateľnosti, živote a móde. Mojím poslaním je odovzdávať ďalej to, čo som dostala a inšpirovať ľudí, aby našli svoje vlastné ja. Verím, že keď vieme, kto sme, všetko do seba zapadne a my automaticky vieme, čo je správne.

P1170943.jpg

Definície:

ThredUp je celosvetovo najväčší onlinový secondhandový obchod. Každý deň príjme viac ako 30 tisíc nových kúskov, ktoré starostlivo triedi, fotí a vystavuje na web. Nájdete tu dámske a detské oblečenie, topánky a doplnky. ThredUp má aj oddelenie Premium či Designer, kde nájdete aj luxusnejšie kúsky.

Secondhandový trh chápeme ako spotrebu všetkých použitých odevov.

Zahŕňa Resale, teda sektor opätovného predaja a zároveň aj Thrift & Donation sektor, nakupovanie na blšákoch, v garážových výpredajoch a z charity shopov.

Donation & Thrift je širšia časť secondhandového trhu. Spadá sem charita, garážové výpredaje a blšáky. Tieto aktivity sú skôr offline, i keď to nie je podmienka.

Resale (tzv. opätovný predaj) je širšia časť secondhandového trhu, ktorý sa zameriava na kurátorované, starostlivo vybrané a triedené kúsky. Patrí sem napríklad ThredUP alebo TheRealReal. Tieto aktivity sú narozdiel od Donation & Thrift skôr online.

Ako secondhandové produkty v tomto článku rozumieme spotrebu všetkých použitých odevov, obuvi, doplnkov, kníh, nábytku a kozmetických prípravkov.

workshop.jpg

25. 6. ve čtvrtek od 17:30 ve Skautském institutu

redakce.jpg

Podporte redakciu Slow Femme na Patreone a staňte sa našim patrónom.