Oleje a hydroláty: pleťová péče pocházející z přírody 

čtení na 15 minut

Jedni se jich obávají, druzí na ně nedají dopustit. Pleťové oleje. Přinášíme shrnutí toho, co by vám ohledně této pleťové péče nemělo uniknout.

text: Ester Sidibé // foto: Alexandra Hrašková // editace textu: Lucie Víchová // za spolupráci děkujeme Maroko v batohu a Aroma atelier

oleje_slowfemme22.jpg
oleje_slowfemme2.jpg

Olej do každé rodiny

Chystáte se udělat z tohoto druhu kosmetiky člena domácnosti, ale možná se vám honí hlavou otázky jako: Olej na pleť? Vždyť je mastný - bude moje kůže schopna dýchat?

Nenechte se ale zmást. Vzhledem k tomu, že příroda nabízí širokou škálu olejů, ze kterých si můžeme vybírat, si na své přijde opravdu každý. Příroda je přece ta nejstarší léčitelka. 

Pokud navíc zabrousíte pro pleťové oleje do specializovaných obchodů, můžete si být jisté, že odejdete s přípravkem, který bude téměř na míru vaší pleti. Suchá a poškozená pleť ocení oleje, které na pleti vytváří ochranný filtr, mastná zase ty s lehčím finišem. Ať už jste majitelkou jakéhokoliv typu pleti, je důležité se soustředit na takové oleje, které mají pro pokožku příznivý profil mastných kyselin a ideálně jsou navíc bohaté na živiny, jako je vitamín E a fytosteroly. Existují ale i oleje, jejichž složení je pro pleť nevhodné, ať už je její typ jakýkoli. Pokožce může škodit například převaha kyseliny olejové nebo nebo obsah komedogenních látek, které ucpávají kožní póry, a jiných zánětlivých složek.

Získávání přírodní olejů

Jak je to se získáváním rostlinných olejů? Zjednodušeně řečeno, postup tkví v získání tuku ze semen nebo z olejnatých plodů rostlin. Ty nejkvalitnější, které se nám mohou do rukou dostat, jsou ty, které se získávají tzv. lisováním za studena a dále už nejsou nijak upravovány (rafinovány, dezodorizovány apod.) Oleje získávané z rostlin mají mnoho blahodárných účinků - nejen, že jsou pokožce schopny dodat plno vitamínů a živin, ale také například řešit a eliminovat viditenost známek stárnutí pleti, či úspěšně bojovat s akné. Jejich záběr je opravdu široký. Oleje mohou být (ve spojení s vodní složkou, ideálně hydroláty) plnohodnotnou alternativou ke klasickým krémovým přípravkům, navíc neobsahují konzervanty. 

Arganový olej z Maroko v batohu

Arganový olej z Maroko v batohu

Jojobový olej z Maroko v batohu

Jojobový olej z Maroko v batohu

KDE KOUPIT PŘÍRODNÍ PLEŤOVÉ OLEJE?

Pokud nám jde především o kvalitu a transparentnost, není vhodné pořizovat pleťové oleje v sítích drogerií. Na jejich pultech je výběr této kosmetiky poměrně široký, ale většinou jde o lahvičky naplněné tekutinou, jejíž původ nám není tak úplně známý (a kvalita má ve většině případů k ideálu opravdu daleko).  Oproti tomu, když navštívíme specializovanou prodejnu, dostane se nám do rukou olej společně s jeho „rodokmenem“. Je velmi důležité znát původ, způsob výroby, a na co se často zapomíná - i to, jak byl před tím, než se vám dostal do rukou, skladován. A to je u olejů z drogerie, kde se způsobu skladování pravděpodobně nedopátráme, jen těžko zjistitelné. Navíc se často můžeme setkat s přípravky, které mají zcela odlišnou vůni, než je ta původní přírodní. Firmy se totiž někdy pokouší zvláštnost originálních vůní přebít výraznými aromaty, které by ale součástí přírodních přípravků být neměly.

Oleje a odličování

K jednomu z nejčastějších využití pleťových olejů patří odstraňování make-upu. Ideálně by odličování mělo probíhat za pomoci navlhčených odličovacích tamponků, na které kápneme olej. Následně můžeme lehkými krouživými pohyby z obličeje odstranit líčidla a zbylé nečistoty. Nejčastěji je pro potřeby odlíčení využíván olej jojobový nebo slunečnicový. 

Tip: Tajemství přirozené krásy? Správné odlíčení!

Aromadifuzér z Aroma Ateliér

Aromadifuzér z Aroma Ateliér

ÉTERICKÉ oleje v aromaterapii

Éterické oleje jsou těkavé vonné látky, které se získávají destilací siličnatých rostlin nebo mechanickým procesem z oplodí citrusových plodů. Někdy se také můžete setkat s označením esenciální oleje.

Použitím éterických olejů v péči o zdraví a krásu se věnuje aromaterapie. Díky komplexnímu působení rostlinných vonných látek tato metoda podporuje fyzickou, psychickou a emocionální rovnováhu. Aktivitou éterických olejů se zabývají četné odborné články a studie.

Éterické oleje jsou téměř nerozpustné ve vodě. Proto je důležité ředit éterické oleje v adekvátních nosičích jako jsou např. rostlinné oleje nebo alkohol. Jedná se o koncentrované látky a proto nikdy:

  • NEnatírejte éterický olej přímo na pleť

  • NEpoužívejte ho vnitřně, 

  • NEkapejte neředěné éterické oleje přímo do horké vany. 

Nejste-li si jisti, poraďte se s certifikovaným aromaterapeutem. Pro bezpečné použití éterických olejů vám doporučuji knihu Essential Oil Safety  (Bezpečnost EO), jejímiž autory jsou  R. Tisserand a R. Young.

Z osobní zkušenosti si pár kapek éterického oleje (v bezpečné koncentraci) buď přimíchám k rostlinným olejům a vytvořím si jedinečný pleťový olej. Nebo využívám ultrasonický difuzér. Ten potřebuje k provozu vodní bázi a krásně provoní celý interiér. Difuzér využívá ultrazvukové vibrace, které rozruší vodu a způsobí separaci vodních částic, které z něj následně vycházejí jako viditelná, jemná a studená mlha.  

oleje_slowfemme31.jpg

Hydroláty a jejich využití v přírodní kosmetice

Hydroláty neboli laicky “květové vody” se také řadí mezi skvělé pomocníky v péči o naši pokožku. Proces jejich získávání tkví v destilaci rostlin - buďto takových, které rostou volně v přírodě, nebo těch pěstovaných. Jsou vlastně „druhotným produktem” při destilaci esenciálních olejů. Jedná se tedy o předestilovanou vodu obsahující molekuly esencí, kterou jsou rozpustné ve vodě. Jejich složení je velmi jemné, proto jsou vhodné i pro ty nejcitlivější jedince - miminka, těhotné ženy nebo seniory.

Právě díky jejich jemnému složení lze hydroláty, až na malé výjimky, na pokožku aplikovat bez nutnosti předchozího ředění. Jsou nedocenitelné ve spojení právě s olejovou péčí - málokdo totiž ví, že olej sám pokožku nehydratuje. Hydrataci dodá pleti právě hydrolát, který je třeba v dostatečném množství aplikovat rozmlžovačem na perfektně vyčistěnou pleť, a následně na ještě vlhkou pokožku nanést olej, který vlhkost v pleti uzamkne.

V péči o pleť je nejznámější jejich použití jakožto pleťových vod, které tonizují pokožku a pečují o ni,  ale dokáží i ochladit v horkém letním dni. Mohou také zklidnit kůži po holení nebo opalování.

Při prvním přičichnutí vás možná zaujme jejich specifická vůně, která se pouze výjimečně shoduje s vůní éterických olejů pocházejících ze stejné rostliny.

Nejedná se ale o přípravky vhodné pouze na pleť. Jejich využití je mnohem širší - dají se použít také k inhalaci nebo jako náplň do pokojových difuzérů, kde existuje i možnost zkombinování hydrolátů s éterickými oleji. „K hydrolátům jsem se dostala před několika lety během studia na přední škole éterických olejů Aromahead Institut a od té doby mě nepřestávají fascinovat,“ říká certifikovaná aromaterapeutka Kateřina Kloudová. „Baví mne zejména jejich všestrannost, uplatnění naleznou v péči o pleť i v kuchyni.“

A na co dát u těchto květových vod pozor? Je to především způsob skladování. Hydroláty bez konzervantů jsou díky svému unikátnímu složení velice citlivé na teplo, proto se doporučuje je skladovat v ledničce nebo jiném suchém a tmavém prostředí, kde se teplota pohybuje mezi pěti a patnácti stupni. 

Ať už si vyberete rostlinné oleje, hydroláty, nebo obojí, jedno je jisté - péče o pleť je opravdu důležitá. Své o tom ví i majitelka specializovaného obchodu Maroko v batohu Ivana Kotvová:  Péči o obličej a o sebe obecně vnímám jako vyjádření lásky a úcty sama k sobě - což se ve výsledku odrazí v lepší psychice a vztahu k okolí.“

I tady bychom ale měly pamatovat na to, že méně je vždy více. Místo hromadění rozličných produktů na naší kosmetické poličce zkusme vybírat takové, které jsou kvalitní a vyhovují naší pleti. Ta nám jistě poděkuje!  

Redakce Slow Femme testuje oleje a hydroláty 

Saška, fotografka:

Oleje majú krásne balenie s praktickou pipetou. Najviac mi vyhovuje arganový olej, ktorý používam každý večer pred nanesením krému. Na tvár pred použitím nastriekam ružovú vodu, aby ho pokožka lepšie absorbovala. Olej na tvári nezanecháva neprijemnú mastnotu, len jemný lesk. Je ideálny na večerné použitie. Jojobový olej používam na pokožku celého tela a na prípadné akné/suché časti pleti. Je mastnejší, vhodný i na masáž.

Kristýna, editorka:

Jako majitelka smíšeného typu pleti ocením, když ji nemusím zbytečně zatěžovat hutnými krémy. Bio jojobový olej je vhodný pro každý druh pleti a vyznačuje se nevtíravou vůní. Na navlhčenou pokožku stačí nanést maličké množství a poté počkat cca 15 minut, než se do ní olejíček vpije. Vyzkoušela jsem ho také na vysušené ruce a zde byl výsledek okamžitý: sametově jemná pokožka.

Dále testuji bio hydrolát růže stolisté. Ta vůně! Přírodní, a přesto výrazná. Oceňuji také jeho všestranné využití: osobně ho používám k čištění pleti, v parných dnech se mi osvědčil jako osvěžující pleťový sprej. Mám v plánu vyzkoušet jeho účinky i v aromaterapii.

Maruška, autorka: 

S oleji od Maroko v batohu jsem byla více než spokojená. Opunciový olej si získal moje srdce hned po prvním použití. Olej mi zahojil malé ranky z akné doslova přes noc. Navíc se krásně roztírá, rychle schne a je ideální nejen jako báze pod makeup, ale i jako olejíček na noc. Jediná výtka, co mě napadá, je jeho specifická vůně, která mně příliš nenadchla. Arganový olej jsem používala  ne jen na pleť, ale na celé tělo. Pokožku dokáže hezky vyhladit a podobně jako opunciový olej rychle schne. Jojobový olej jsem používala k odličování a byla jsem velmi spokojená, protože nečistoty nasákne a přitom je šetrný k pleti, kterou hydratuje. Jojobový olej je také výborný na pokožku po holení – dokáže ji velmi dobře zklidnit.

Ester, autorka:

Nejvíce mě zaujal difuzér, který dokáže v kombinaci s éterickými oleji navodit velmi příjemnou a uklidňující atmosféru. Při péči o pleť jsou pro mě příjemným doplňkem esenciální oleje. Díky své okouzlující vůni mě nejvíce zaujal růžový argan, který je kombinací olejů arganového, slunečnicového a jojobového. 

redakce.jpg

PODPOŘME SE NA PATREONU

Čteš Slow Femme ráda, inspirují tě naše články? Podpoř nás!

Vyber si jednu z odměn na portálu Patreon a staň se naším Patronem.

Děkujeme!