Farbenie vlasov hennou

raslinne barvy_henna_voono3.jpg

Farbiť či nefarbiť? Ja som si prvýkrát zafarbila vlasy v osemnástke a to rovno na blond, lebo som dúfala, že budem vyzerať ako Nico. Keby som vedela, ako veľmi to poznačí kvalitu mojich vlasov, tak to nikdy neurobím. O tom prečo som vymenila chemické za prírodné farby a či skutočne funguje henna sa dočítate v dnešnom článku. 

Text: Veronika Ohrádková // Fotografka: Lucie

FARBENIE VLASOV A ALERGICKÉ REAKCIE 

Vo farbách na vlasy sa nachádza viac než 5000 rôznych chemikálií, tvrdí americký národný inštitút pre výskum rakoviny. O škodlivosti toxickej chemikálie p-fenyléndiamín (PPD) sa pritom diskutuje niekoľko dekád. Môže totiž spôsobovať vážne zdravotné problémy ako: 

  • alergické reakcie

  • dráždenie očí, pokožky a dýchacieho systému 

  • kontaktnú dermatitídu 

Pre predstavu, existuje kvantum vedeckých výskumov a zdrojov týkajúcich sa hľadania súvislostí medzi touto chemikáliou a alergickými reakciami. Napríklad : para-Phenylenediamine Containing Hair Dye: An Overview of Mutagenicity, Carcinogenicity and Toxicity

raslinne barvy_henna_voono5.jpg
raslinne barvy_henna_voono46.jpg

PÁLENIE OČÍ, VYPADÁVANIE VLASOV...

Silikóny, sulfáty, parabény, amoniak, peroxid alebo rôzne parfémy obsiahnuté vo farbách môžu spôsobiť lámavosť, vysušenie či poškodenie vlasov. Keďže si vlasy farbí viac než jedna tretina žien starších ako 18 rokov v Európe a Amerike, je zarážajúce, že sa možným následkom farbenia nevenuje väčšia pozornosť. 

V mojom prípade sa negatívne následky farbenia uvedené v príbalovom letáku (ktorý, priznajme si, väčšina z nás nečíta) reálne dostavili. Spomínam si na nepríjemné pálenie očí, svrbenie a podráždenie pokožky hlavy. To všetko kvôli vytúženému blond odtieňu. Vlasy sa mi zjemnili, začali vypadávať a lámať sa. Trvalo dlhú dobu, kým sa vrátili do formy a znovu začali rásť, čo prisudzujem i faktu, že som bežné farby z drogérie úplne vylúčila. 

raslinne barvy_henna_voono8.jpg

PRÍRODNÉ FARBENIE vlasov HENNOU

Pátranie po menej škodlivom spôsobe farbenia (teraz som už miesto blond chcela byť brunetka) ma priviedlo k rastlinnej farbe na vlasy - henne. Hennu považujem za skvelú alternatívu, ak neberieme do úvahy možnosť nefarbiť vlasy vôbec. Pokožku hlavy vôbec nedráždi, vlasy sú po nej lesklé, zdravé a pevné. Aj keď sa (v mojom prípade) vymýva skôr, než bežné farby, tak si myslím, že za to určite stojí. 

P1130513.jpg
raslinne barvy_henna_voono57.jpg

ČO TVORÍ HENNU A AKO JU POUŽIŤ? 

Hennu tvorí prášok z listov tropickej rastliny Hennovník biely, ktorý sa po pridaní vody rôznej teploty mení na hustú pastu. Farbenie funguje na princípe obaľovania vlasu. Miesto toho, aby henna prenikala hlboko do štruktúry vlasu, vlas obalí na povrchu. Aby som sa dozvedela o prírodnom farbení viac, oslovila som Kateřinu Schleifer, zakladateľku českej značky VOONO, ktorá sa špecializuje na prírodnú vlasovú kozmetiku a farbenie hennou. 

Čo vás motivovalo k založeniu VOONO?

„Jako začátečník jsem vyzkoušela pár přírodních barev na vlasy - jejich efekt byl někdy dobrý a někdy špatný. Co mi však nejvíc chybělo, byl hezký design, poradenství a nějaké pořádné informace ohledně barvení vlasů. Vzhledem k tomu, že jsem se začala o téma zajímat, vyděsilomě složení běžných barev, které stojí pár korun. Pochopila jsem proč mě vždy tak pálila kůže, oči a nemohla jsem dobře dýchat. V běžných, konvenčních barvách jsou opravdu karcinogenní látky. A to mě nakoplo být jednou z prvních výrobkyň přírodních barev na vlasy v České republice.“

V čom vidíte pozitíva farbenia vlasov hennou oproti bežným farbám?

Těch pozitiv je spoustu. Samozřejmě přírodní barvení není úplně pro všechny, ale je například pro 80% žen.

Výhody:

  • Vlasy se barvením neničí.

  • Jsou výrazně lesklejší.

  • Rychleji rostou.

  • Vytvářejí přirozené odstíny.

  • Vlasy tolik nepoškozujete, když používáte kulmu, fén, žehličku apod. jelikož vlasy jsou obaleny mírnou vrstvou UV filtru.

  • Pokožka nepálí.

  • Každým barvením jsou vlasy silnější a zdravější.

  • VOONO barvy lze používat i v těhotenství, což je velmi výhodné.

  • Jsou také vhodné pro vegany.

  • Když se kápne na kůži, nic se nestane, je to pro tělo naprosto přirozené a příjemné.

Zde bych mohla vyprávět skoro do nekonečna. Co však chci říci je, že se jedná opravdu o zdravější a ekologičtější verzi. Chce to však mít základní informace, jak na to. Poté je to už hračka a může to nám i planetě velmi pomoci. Jelikož příliš chemie škodí. Máme denně desítky zákaznic co nám volají, že po pravidelném užívání levných, chemických barev dostanou po 40cítce obrovské alergie a fyzické reakce. Tomu bychom rádi ve Voono předešli.“

P1130500.jpg

Je zloženie henny čiste prírodné? Čo tvorí základ zloženia?

„Naše produkty jsou 100% přírodní. Záleží na odstínu. Základ je většinou Henna Lawsonia, ale záleží na poměru. Někdy je tam henny 5% a někdy 50%. Záleží o jaký odstín se jedná. V barvě se vyskytuje i Amla, Bridghaj, Shikakai, Baheda a jiné léčivé byliny, které pomáhají vlasové pokožce docílit lepšího odstínu.“

Odporúčate farbenie hennou na každý typ vlasov? I na už predtým farbené?

„VOONO přírodní barvy na vlasy jsou vhodné pro každý typ vlasů, i pro barvené. Ono ani moc neškodí, že jste se barvili chemickými barvami, ale hlavní základním kamenem úrazem jsou silikonové šampony, kondicionéry a jiné vlasové přípravky, které obsahují jedy. Toto pak brání rostlinným barvám, aby se uchytily, což se může projevit velkým vymýváním barvy nebo že barva tolik nechytne. Proto máme k barvám svůj styling, masky, šampon a kondicionér. “

raslinne barvy_henna_voono85.jpg

ČO VEDIEŤ PRED PRVÝM FARBENÍM HENNOU?

  1. Aplikácia. Pripravte sa na to, že ak nepoznáte správny postup, tak si pravdepodobne zašpiníte celú kúpelňu. Do prášku sa pridáva voda v takom pomere, aby vznikla konzistencia jogurtu. Ak to neodhadnete a nalejete do prášku príliš veľa vody, tak bude mať farba nesprávnu konzistenciu a je možné, že vám bude všade tiecť. A to nechcete. Radšej si na farbenie vezmite staré oblečenie a staršie uteráky. 

  2. Teplota vody. Je dôležité prášok zaliať vhodnou teplotou: 50°C na hnedé a tmavé odtiene a 60-90°C na červené odtiene. Môžete použiť teplomer, alebo konvicu s funkciou merania teploty vody.

  3. Dĺžka pôsobenia je medzi 45 minútami až 2 hodinami. Záleží na tom, či ste mali vlasy predtým farbené chemickými farbami a či ste používali chemické šampóny. Ja používam odtieň Dark Brown od Voono a nechávam ho na hlave 1,5 hodiny, v intervale raz za mesiac a pol. Na jedno použitie mi vystačí polovica balenia. 

  4. Prirodzený odtieň. Pri henne je dôležité vedieť, aký je váš prirodzený odtieň vlasov. Studené odtiene chytá do chladnejších tónov a teplé sfarbuje do červena. 

  5. Zloženie. Nie každá henna je 100% prírodná. Čítajte zloženie a vyhnite sa produktom, v ktorých sú pridané chemikálie.

  6. Vymývanie henny. Henna sa vymyje asi za mesiac, ale ak ju používate pravidelne, tak stačí len dofarbovať odrasty. Tak to robím aj ja. 

Pre viac informácií odporúčam web a blog VOONO, kde nájdete snáď všetky možné dotazy na farbenie hennou a skvele popísaný postup ako na to. A čo vy? Farbíte? Nefarbíte? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti! 

V ďalšom článku sa budeme venovať dôležitým informáciám ohľadom dopadu módneho priemyslu na planétu a svet okolo nás.