Přírodní péče o vlasy: šetrně, lokálně a po celý rok

tinka_SF4.jpg

Už naše babičky věděly, že vlasy jsou korunou krásy každé ženy. Tento fakt zůstává zachován v celé své podstatě napříč stoletími i kulturami. Každý z nás zkrátka touží po dokonalých, hustých a především zdravých kadeřích. Udržovat vlasy v bezvadné kondici je ale možné i za pomoci darů přírody. 

text: Nel Foberová // foto: Alexandra Hrašková // modelka: Valentina Tran // editace textu: Lili Nguyen // korektura textu: Lucie Víchová

za spolupráci děkujeme Voono a Almara Soap

tinka_slowfemme.jpg
tinka_slowfemme32.jpg

Naše rutinní péče o vlasy často zahrnuje celou řadu všemocných produktů slibujících zázraky do druhého dne. Jenže! Ony stále nepřicházejí. Pak je možná čas na změnu. Na úvod je potřeba říci, že neexistuje jeden univerzální návod, který každému sedne okamžitě a na první dobrou. Celý proces lze také pojmout jako zábavnou alchymii, na kterou je potřeba se vyzbrojit pořádnou dávkou trpělivosti. Pokud byly vlasy dlouhá léta zvyklé na chemickou nálož a najednou ji nemají, můžou chvíli provádět naschvály v podobě zvýšeného padání, cuchání nebo ztráty lesku. Výsledky veskrze přírodní péče tedy rozhodně nelze očekávat ze dne na den, vyčkat se ovšem vyplatí. Pojďme se už ale společně podívat na to, jak může ona zmíněná alchymie vypadat v domácím prostředí.

tinka_SF66.jpg

Správnou výživou k bujné kštici

Vlasy jsou během celého roku vystaveny skutečně náročné mechanické (neodborné vlasové úpravy či nesprávné, nešetrné česání) i chemické palbě, jež často vede k jejich oslabení a poškození. Pro zdravý vlasový růst je nezbytné zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vitamíny a minerály, především biotin, zinek, selen.

Zinek patří mezi důležité stopové prvky, a protože si jej lidský organismus neumí sám vytvářet, je potřeba ho poctivě doplňovat z jiných zdrojů.  Kromě toho se významně podílí na látkové výměně tuků, cukrů i bílkovin, pomáhá regulovat krevní cukr a stimuluje hojení kůže.

Selen napomáhá při výrazném vypadávání vlasů a udržuje v kondici kardiovaskulární systém.

Biotin patří do skupiny ve vodě rozpustných vitamínů a hraje klíčovou úlohu ve zvýšené produkci mastných kyselin, které výrazně napomáhají k podpoře vlasové pokožky, což vede k celkovému zdraví vlasů.

Důležitá je také konzumace aminokyselin a omega-3 mastných kyselin, které se zásadně podílejí na uzdravování kůže a pomáhají při výrazném vypadávání vlasů.

Všechny minerály, vitamíny i aminokyseliny můžete zapojit v podobě suplementů z lékárny, daleko zdravější a tělu přirozenější formou jsou ale samozřejmě potraviny. Již zmíněný zinek naleznete v tučných rybách, ovesných vločkách či brokolici. Selen je zase přítomen v mandlích a vlašských oříšcích. Vitamín B7 neboli biotin je obsažen v čočce či avokádu.  Omega-3 mastné kyseliny se vyplatí pořídit ve formě  čistého rybího oleje. Také kyselina listová patří mezi důležité parťáky v péči o vlasy, tu lze najít v zelených salátech. Velmi důležitý  je i vitamín C obsažený například v citrusech, paprikách, šípcích a v semínkách, která jsou bohatým zdrojem vitamínů a nenasycených mastných kyselin. Vitamín C navíc podporuje růst vlasů, vitamín E zaručuje silné vlasy a vitamín A slibuje husté vlasy. Více informací o vitamínech lze najít v této přehledné infografice.

tinka_slowfemme312.jpg
Recenzi na přírodní masku na vlasy Voono najdeš na konci článku

Recenzi na přírodní masku na vlasy Voono najdeš na konci článku

Strategie péče aneb nalaď své vlasy na roční období

Tak jako se postupně mění roční období, měla by se ve stejném rytmu adekvátně proměňovat také péče o vlasy. Rozkvetlé jaro otevírá jedinečnou příležitost pro vlasový restart, a právě v tomto období je na čase zapojit regenerační masky, kůry i zábaly. Nejčastěji se uplatňuje olivový olej, který uzavírá ve vlasu potřebnou vlhkost, antibakteriální med, citrónová šťáva, okurka pro své hydratační účinky, zvláčňující avokádo či hydratační mléko, tvaroh nebo jogurt.

V létě na vlasy nepříznivě působí UV sluneční záření, mořská sůl či chlór. Vysoké letní teploty navíc způsobují vypařování přirozené vlhkosti vlasů. Ty jsou poté vysušené, křehké a  snadno se lámou, v důsledku čehož je narušena jejich struktura. V letních měsících je dobré věnovat  vlasům zvýšenou péči. Dopřejte vlasům především vydatnou dávku výživy a hydrataci. Na pomoc je možné přizvat ženšen (zvyšuje odolnost), čistý arganový olej (posiluje pevnost a růst) či masku z aloe vera (obnovuje strukturu). Důležitá je také prevence. Je proto dobré nepodceňovat nošení pokrývky hlavy. Dlouhé vlasy se dále doporučují stáhnout do drdolu. Do samotné rutiny je také dobré zařadit malé množství vzácných olejů (zmiňovaný argan, bambucký, mandlový či kokosový), které stačí jemně vetřít do vlhkých vlasů. Vlasová struktura se ihned po pohlcení pár kapiček oleje zatáhne a uzavře – výsledkem jsou pevné, pružné a lesklé vlasy.

Na podzim mohou být  vlasy více unavené, proto je dobré je trochu odlehčit prostřednictvím zastřižení konečků. Podobně jako listy opouští koruny stromů, padají lidem vlasy. Kdy je vypadávání v  normě a kdy už je potřeba zasáhnout? Méně než 10 vlasů (zjednodušeně řečeno pár vlásků uchycených na hřebenu za den) je téměř ideální stav. V případě, že se na hřebenu začnou objevovat větší vlasové chuchvalce, může se jednat o sezónní vypadávání. Ovšem v momentě, kdy  nacházíme kupky vlasů na oblečení či na polštáři, je načase zahájit péči. Ta by měla zahrnovat přísun komplexních vitamínů, minerálních látek, v případě potřeby také začlenit tekutý keratin. Výborným pomocníkem je také ricinový olej, podporující růst a sílu vlasů.

Kromě správné péče je pro vlasy zásadní také kondice naší vlasové pokožky. Zima bývá  kvůli drsným povětrnostním podmínkám velmi náročná nejen pro naše vlasy, ale také pro pleť. Stejně jako v létě nejsou vlasy nadšené z vysokých teplot, v zimě jim zase škodí extrémně nízké teploty vzduchu. Spolu s intenzitou nošení čepic navíc úměrně narůstá potřeba si vlasy více umývat. Aby byly vlasy v pohodě také v zimě, zkuste v chladných dnech kvalitní, nejlépe organický šampon spolu s vysoce hydratačním kondicionérem. Vlasy by se navíc neměly umývat příliš horkou vodou. Dávku výživy lze vlasům zajistit aplikací kvalitních olejů (mandlový, kokosový, arganový). Do vlasové péče lze zařadit také pravidelné octové oplachy.

A rada vhodná po celý rok? Pravidelné rozčesávání vhodným hřebenem. Využít lze dle osobních preferencí dřevěný hřeben se širokými zuby nebo kartáč ze zvířecích štětin, ty navíc rovnoměrně masírují vlasovou pokožku a roznáší kožní maz, který zaručuje lesk. V případě častého a nepříjemného zacuchávání vlasů lze použít rozličné bylinné oplachy, například z heřmánku.

Recenzi na tuhý šampon Fresh Hair najdeš na konci článku

Recenzi na tuhý šampon Fresh Hair najdeš na konci článku

tinka_slowfemme7.jpg

Porce vitamínů ze spižírny

Pro skutečně přírodní péči není nutné chodit příliš  daleko. Mnohdy stačí nahlédnout do našich zásob. Z běžně dostupných surovin můžeš za pár minut vykouzlit tyto parádní masky či kondicionéry:

  • Maska pro regeneraci roztřepených konečků: 1 polévkovou lžíci medu, olivového oleje a 1 menší žloutek smíchej a nanes na poškozené konečky. Nech působit 15–20 minut a opláchni vlažnou vodou s trochou přírodního šamponu.

  • Kondicionér z medu pro hedvábné, jemné a lesklé vlasy: stačí smíchat půl hrnku kvalitního medu spolu s 1 čajovou lžičkou kokosového, olivového nebo mandlového oleje. Nanes na vlhké vlasy, vmasíruj, nech působit 20–25 minut a poté pečlivě vypláchni vlažnou vodou. V případě potřeby použij kapku kvalitního organického šamponu.

  • Rozmarýnová kůra pro stimulaci růstu a proti lupům: do hrnku o objemu 500 ml nalij vroucí vodu a přisyp cca 50 gramů čerstvé rozmarýny. Nech 30 minut louhovat, přeceď a vychladlým nálevem si propláchni vlasy.

Tip pro eko-labužníky: Metoda NO-POO

Většina z nás je již od dětství zvyklá, že během koupání na něj maminka vytasila lahvičku voňavého šamponu, který během několika vteřin začal vytvářet ve vlasech pěnivou estrádu. I přestože by se mohlo zdát, že k vlasové péči bezpodmínečně patří šampon, opak je pravdou. Stále se rozšiřující metoda NO-POO nás učí přiblížit se více k přírodě i cestě našich předků. Velmi zjednodušeně lze říci, že se jedná o metodu umývání vlasů bez chemie, řeč je zejména o konvenčně vyráběných produktech: šamponech, vlasových maskách či kondicionérech. Tyto běžně dostupné produkty často obsahují nežádoucí konzervanty, silikony, syntetické parfemace a také například sulfáty, které jsou odpovědné za tzv. pěnivost šamponů. Sulfáty mohou způsobit přecitlivělost pokožky či alergické reakce. Cestu k této metodě si většinou najde každý sám a není třeba tlačit na pilu, v tomto případě spíše na vlasy. 

Každý, kdo chce jít v přírodních šlépějích a tato technika jej zaujala, by měl začít aplikací jedlé sody. Ta vlasům dopřeje skutečnou masáž. Stačí smíchat 1 čajovou lžičku sody a 250 ml vody, nanést na vlasy a postupně vymývat. Vlas je po zásahu sody dokonale zbaven nečistot. K vyrovnání PH i uzavření vlasů lze využít kyselý oplach vytvořený z citrónové šťávy nebo pár kapek jablečného octu. Místo klasického šamponu lze využít celou řadu alternativ, které současný trh nabízí. Osobně jsem se zamilovala do marockého jílu zvaného rhassoul značky Purity Vision. Bohatě stačí smíchat dvě polévkové lžíce (množství je vhodné pro středně dlouhé vlasy) s 200 ml vlažné vody. Poté nanést na vlasy a po šesti minutách opláchnout tzv. kyselým oplachem (jablečný ocet nebo citrónová šťáva), který je vhodné aplikovat z rozprašovače. 

8P9A5762.JPG

Recenze VOONO

VOONO Non–colouring Cassia

Horké letní dny jsou pro mé vlasy skutečnou zátěžovou zkouškou. Zejména v tomto období se jim proto snažím dopřát, co nejvíce šetrnou a přírodní péči. Produkt značky VOONO, který se mi dostal do ruky, rozhodně nepatří mezi typické vlasové masky. Maska je vyrobena šetrným rozdrcením rostlin henny. Na první dobrou mě zaujaly příjemně zemité tóny i fakt, že se jedná o hennu neutrální, tedy bezbarvou. Mně osobně stačily čtyři aplikace této masky k tomu, aby se mé vlasy zregenerovaly, zpevnily a získaly lesk i zdravý nádech. Rovněž oceňuji nápaditý, minimalistický design i eko-balení bez zbytečného obalu navíc.

8P9A8885.JPG

Recenze ALMARA SOAP

Almara soap – Fresh Hair tuhý šampon

Minulé léto jsem začala intenzivně experimentovat s ryze přírodními vlasovými produkty. V rámci bio pokusů jsem však záhy zjistila, že mým jemným a svéhlavým vlasům nesvědčí téměř žádný organický přípravek. Když se mi v rukou objevil tuhý šampon Fresh Hair, šla jsem jej otestovat s lehkými obavami. Tuhý šampon značky Almara ovšem během chvilky zlomil onu pomyslnou kletbu. Velmi příjemně se nanáší, pění tak akorát a šetrně smývá nečistoty. Po pár aplikacích navíc mé vlasy díky extraktu z henny, břízy, citronelové esence a mnoho jiných prospěšných látek působí lesklejším, poddajnějším i zdravějším dojmem.

Almara soap – vlasový oplach Fresh Hair Elixir

Ve chvíli, kdy už se mé vlasy dokázaly spřátelit a akceptovat blahodárné účinky tuhého šamponu, začala mě vábit NO-POO (‘bezšamponová‘) metoda. Prospěšnými látkami nadupaný vlasový oplach Fresh Hair Elixír se proto zdál být tou nejlepší možnou volbou. Elixír stačí dle potřeby naředit, umístit do rozprašovače a následně použít. Aktuálně si díky kvalitnímu složení i báječným výsledkům vysloužil vlasový oplach spolu s tuhým šamponem přední místo na mé kosmetické poličce.

redakcia111.jpg

PODPOŘTE SLOW FEMME NA PATREONU

Čteš Slow Femme ráda, inspirují tě naše články? Podpoř nás!

Vyber si jednu z odměn na portálu Patreon a staň se naším Patronem.

Děkujeme!