Výlety s dětmi – co byste měli vědět, než pořídíte nosítko?

Vyrazit s malým dítětem na hory, do lesa nebo větší výlet se může zdát jako velká, někdy i nepřekonatelná výzva. Moct trávit společně dny v přírodě, ať už s partnerem nebo třeba i s bezdětnými kamarády, je jedna z věcí, co mi dělá velkou radost – a zvládli jsme ji za velké pomoci nosítka. O nošení dětí je ovšem vhodné vědět několik základních věcí, aby pro vás byly výlety i procházky s nosítkem opravdu příjemné.


text: Martina Křivánková a Marie Háková // editace a korektura: Lili Nguyen // foto: Lili Nguyen // za placenou spolupráci děkujeme firmě Vatanai


Hory, les a výlety s dětmi pomalému životu svědčí

Péče o děti doma může snadno spadnout do únavného stereotypu. Fyzická námaha, čerstvý vzduch a klid na horách nebo šumění lesa je příjemná změna. Já sama si po výletu v přírodě připadám příjemně fyzicky unavená a zároveň odpočinutá a lépe se mi pak doma zvládají opakující se činnosti, které péče o dítě obnáší. Navíc mám pak dobrý pocit z toho, že se hýbu i jinak, než loudavým tempem při procházkách ve městě. A povídání s přáteli, se kterými do přírody často chodíme, částečně supluje můj dřívější sociální život, který se příchodem dítěte asi u každého rodiče nějak změní.


Svoboda s nosítkem

Většinu výletů v horách nebo v lesích jsem odchodila s nosítkem. Žiju v zahraničí a moje výlety směřují hlavně do Alp, kde je opravdu nedocenitelné. S nosítkem stačíte i svým bezdětným kamarádům a dostanete se i na místa, kam by to s kočárkem nešlo. Pokud chcete, můžete vyzkoušet i kojení v nosítku, což vám pomůže, když zrovna nechcete zastavovat na kojení. Princip je jednoduchý, podívejte se na video. Větší děti zase část výletu ujdou třeba i samy – a mít v tu chvíli kolem pasu nebo v batohu nosítko je velká pomoc, když jsou unavené.

Na druhou stranu ale počítejte s tím, že pauzy budete dělat asi častěji, než kdybyste se do přírody vydali bez dětí. Malé děti potřebují přebalit a trochu se u toho protáhnout, větší budou chtít aspoň chvíli zkoumat okolí, stejně jako kdybyste s nimi vyrazili kamkoli jinam.



Tipy na přebalování

  • Hodí se mít všechny potřeby pohromadě v nepromokavém pytlíku. Využít můžete třeba rolovací „vodácké“ vaky, které vydrží roky. Později v nich můžete nosit bábovičky na písek (písek ven nepustí) a pak je věnovat dětem, až budou na výlety jezdit bez vás.

  • Praktické je mít dostatečně velkou izolační podložku, například alumatku, na které dítě snadno přebalíte. Tu opět využijete ještě mnohokrát, i když už potomek vyroste.

  • Použité plenky, které potřebujete vyhodit, vyhazujte v „civilizaci”. K uskladnění v batohu se hodí mít pytlíky, existují i rozložitelné.

  • Jako náhrada vlhčených ubrousků funguje dobře i voda a perlan. Za chladnějšího počasí můžete mít malou termosku s ohřátou vodou, aby to dítě nestudilo.


Jak vybrat nosítko – vybírejte podobně pečlivě jako třeba boty

Jsou tři věci, které je vhodné zohlednit:

  1. Nosítko je ergonomické. To znamená, že umožňuje stočit záda do tvaru písmene C a podporuje sed od kolene ke koleni (setkáte se s formulací „nohy do písmene M“). Dítě v něm nevisí nohama dolů, ale máte je u boků, a zádová opěrka není vyztužená, ale měkká. V takovém nosítku se pak nemusíte bát, že by nošení způsobilo problémy s páteří dítěti.

  2. Nosítko odpovídá věkové/velikostní kategorii dítěte. Aby dělalo opravdu vhodnou oporu, mělo by být určené pro jeho „velikost“. Pro děti, které ještě nedrží hlavu, jsou určena trochu jiná, více podpůrná nosítka, případně pro ně zvolte šátek. Pro větší děti se pak orientujte podle doporučeného věku či velikosti.

  3. Nosítko sedí vám jako nosiči. Úkolem nosítka je přebrat si od vás váhu dítěte a dobře ji rozložit. K tomu je zásadní jednak dítě správně usadit (podívejte se na video návod) a jednak by mělo nosítko sedět vaší postavě. V zásadě u něj budete řešit, zda vám vyhovuje tvrdší, nebo měkčí bederní pás + aby polstrování popruhů bylo právě tam, kde má.

    Správné nastavení nosítka je zásadní, aby vás z nošení nebolela záda. Těžší děti je také „lehčí“ nosit na zádech než na břiše – těžiště vepředu je z principu pro chůzi náročnější. Důležité také je, zda se nehrbíte a nepřetěžujete tak klouby nebo svaly. A roli samozřejmě hraje i to, zda jste na zátěž zvyklí.



Podívejte se na video, jak napravit nejčastější chyby:

Kam pro vhodné ergonomické nosítko?

Nosicí pomůcky fungují skvěle v cirkulární ekonomice: když už je nepotřebujete, prodáte je bez problému dál, a jeden kus tak může sloužit znovu a znovu. Mimo obvyklých on-line bazarů s věcmi pro děti je pořídíte či prodáte hlavně na Facebooku ve skupinách věnujících se nošení nebo zařízených přímo jednotlivými výrobci. Správci skupin obvykle hlídají, aby v nabídce byla jen nosítka ergonomická (to se dozvíte v pravidlech skupiny).

Pokud zatím nevíte, zda byste jej využili pravidelně, můžete si nosítko také za malý poplatek jen půjčit.


Jak oblékat děti do nosítka – výbava, která se osvědčila

V horách i v lese se může rychle a výrazně změnit počasí. V každém ročním období je proto dobré být připraven na rychlou změnu, alespoň v rámci výbavy pro dítě.

Nosítko a nošení dětí v létě

  • Mažte sebe i děti opalovacími krémy, v horách je UV záření silnější (novorozenci a úplně malé děti by se při vysokém UV pobytu na slunci měli vyhnout úplně)

  • Nezapomeňte dát dítěti pokrývku hlavy s UV faktorem, která chrání i krk a uši. Ruce dětí můžete chránit ponožkami.

  • Za horkého počasí se budete při nošení potit více než obvykle. Pomáhá obléci sobě i dítěti merino oblečení (na léto tenké třeba s hedvábím). Mokré není tak nepříjemné na těle, neztrácí tolik termoregulační schopnosti a lépe schne. Pořídíte ho snadno z druhé ruky a stejně dobře zase prodáte.

  • Mokré oblečení dítěti hned na začátku pauzy vyměňte, aby neprochladlo.


Nosítko a nošení dětí v zimě

  • Malé dítě je lepší nosit pod bundou, v teple ho udržíte snáz a navíc máte dobrou kontrolu tepelného komfortu (když je teplo vám, tak i jemu). Aby to fungovalo, měli byste mít jak vy, tak dítě na ploše vašeho kontaktu nejvýše dvě vrstvy oblečení. Mikinu/svetr a bundu pak je lepší mít společnou. Vysloveně nosící oblečení obvykle využijete i později, stačí vyndat vsadku. Případně jej snadno prodáte (a stejně tak i pořídíte) v nosících facebookových skupinách či bazaru. Levnější varianta je vsadka do vaší běžné bundy nebo ochranná kapsa, ale tepelný komfort je v obojím spíše menší.

  • Pro dítě se bude hodit kukla a návleky na nohy. Platí stejné pravidlo o obchodu z druhé ruky.

  • Pozor na nošení v kombinéze! Jakmile je dítě správně ergonomicky podsazené, kombinéza s všitými návleky na nohy silně stahuje prsty u nohou. Dítěti pak může být zima na nohy. Řešením je kombinéza bez návleků a návleky zvlášť.

  • Hodí se mít nesmeky a hole s sebou - nikdy nevíte, kde vás překvapí zledovatělý sníh. Nemusíte hned kupovat, dají se i pujčit.

  • Pořiďte sobě i dětem kvalitní sluneční brýle na sníh, vyhnete se zánětu oka ze sněhem odraženého světla. Užijete je i v létě u vody.

  • I v zimě mažte sebe i děti opalovacími krémy. Zvlášť za jasného počasí na sněhu se lze spálit velmi rychle.



S nosítkem se dostanete skoro všude. Ale je to bezpečné?

České hory a lesy jsou při dobrém počasí bezpečné téměř všude.

Pokud byste se chtěli vydat například do Alp, je dobré v předstihu zvážit vhodnost trasy – hlavně terén a výšku. Vybírejte cesty, kde hrozí minimální riziko uklouznutí a pádu. Ohledně nadmořské výšky obecně platí, že výšková nemoc přichází u dětí nad 3 měsíce se stejnou výškou jako u dospělých, jen to děti neumí dát najevo jako dospělí. V českých horách se s ní nesetkáte, ve vyšších polohách v Alpách ale už buďte obezřetní, ideálně konzultujte dopředu s lékaři.

Malé děti také mohou být náchylnější na bolest v uších při sestupu, když se mění tlak, zvlášť při jízdě lanovkou. Pokud se chystáte na sníh, zkontrolujte si, že se nevydáváte do lavinového svahu – pár jich je i v Česku. Velmi nepříjemné jsou alpské tající sněhové svahy na jaře, kde se dá snadno uklouznout. Takovým trasám se s dítětem raději vyhněte.

Chození s dětmi do hor, lesů či národních parků jsou aktivity, co nemusí vyhovovat každému. Stejně dobře tak můžete najít radost v chození po parku, kolem potoka nebo v jiných aktivitách. Myslím, že je důležité dělat to, co vás baví a najít si aktivity, kde si hlavně doplníte energii a užijete si to.


Vatanai – na cesty i domů

Vatanai je svobodná firma bez hierarchického uspořádání. Celý proces výroby šátků a nosítek probíhá v ČR – od návrhu přes tkaní až po šití. Použité materiály včetně živočišných (vlna, hedvábí) jsou získávané s ohledem na co nejmenší ekologický dopad. Dbají i na zpracování zbytků a z odstřižků tvoří další produkty.

Pod ruce jim můžete koukat třeba na Instagramu.


Recenze na Vatanai nosítko od Lili

Vyzkoušeli jsme řadu nosítek a Vatanai nosítko jsem si zamilovala už během zkoušení – snadno upravíte spodek nosítka i menšímu miminku (což některá nosítka vůbec neumožňují a je nutné zakoupit ještě novorozeneckou vložku). Zaujal nás měkčí, poddajnější materiál, který se snadno přizpůsobuje jak miminku, tak i jeho nositeli – Vatanai nosítko je totiž ze šátkoviny.

Skvěle řešené je zapínání ramenních popruhů! Konečně je zvládnu zapnout a odepnout sama bez pomoci další osoby.

Naše dcera velmi často slintá (5.–7. měs.), tak oceňujeme, že má nosítko i vlastní slintáčky, které můžete kdykoliv odejmout a samostatně vyprat.

Využíváme na výletech i Vatanai vak na nosítko, ve kterém máme to nejnutnější na 2–3 hodinový výlet – extra oblečení na převlečení miminka, vodu, jednu až dvě hračky, opalovací krém a proteinové tyčinky. Ve Vatanai myslí na všechno!

Pokud stále hledáte ideálního parťáka na nošení svého miminka, doporučujeme i s přítelem zkusit Vatanai nosítko. S výběrem a nastavením vám dokonce poradí Vatanai tým ve svém letenském studiu. Ať si užíváte společné chvilky jako my.