Nosítko pro děti umožňuje více společných zážitků

Nošení dětí a udržitelný přístup k životu jdou ruku v ruce. Navíc novopečeným rodičům dodává sebevědomí v péči o dítě a vrací alespoň část životního prostoru, který jinak ženy často v nové roli ztrácí – s miminkem v šátku nebo v nosítku se dobře vrací k práci i snáze zdolává městská džungle. Základní informace se hodí znát ještě před tím, než přijde miminko.


text: Marie Háková // foto: Alexandra Hrašková // editace a korektura: Lili Nguyen // modelka: Tereza Knauerová // za placenou spolupráci děkujeme firmě Vatanai


Moderní návrat ke kořenům

Schválně se kolem sebe příště porozhlédněte – nevidíte náhodou nošené děti v tramvaji, v kavárně, na procházce se psem nebo na horské túře? Dost možná ano. Z pověsti „něco, co dělají batikované lesany“ se nošení dětí přesouvá do kategorie „běžný způsob péče“, kterou můžete i nemusíte kombinovat s využíváním kočárku. Líbí se vám to aspoň trochu? V tom případě je to něco pro vás.

Tak se pojďme blíže podívat na to, co byste o nošení mohli nebo měli vědět.


Méně (jednoúčelových) věcí, více (společných) zážitků

Jeden z největších přínosů je, že se při kontaktu tělo na tělo s dítětem na sebe vzájemně ladíte. Vnímáte se. Díky tomu mají nosící rodiče mnohem menší tendenci nahrazovat svoji přítomnost věcmi – ano, tou spoustou věcí, co na vás kouká z instagramových wishlistů a i královnám minimalismu způsobuje nákupní horečku.


Čím víc kontaktu a přítomnosti v běžném denním ruchu miminka zažívají, tím méně toho musíte pořizovat, abyste jim sami sebe vynahradili.


Vývojoví psychologové v souvislosti s nošením mluví jako o jedné z možností, jak podporovatbezpečnou vztahovou vazbu“. Jednoduše: když máte miminko na těle, neustále se trochu tulíte, pozorujete se a můžete okamžitě reagovat na to, co dítě potřebuje. To vše jsou plusové body k tomu, abyste vychovali zdravě sebevědomého budoucího dospělého. Který – mimo jiné – nemá takovou potřebu nahrazovat vztahy hromaděním věcí a dalšími závislostmi.

A navíc je to opravdu nepopsatelně krásný pocit být si tak blízko. „Šátek ze mě dělá láskyplnější mámu,“ tvrdí moje kamarádka Bára, která nikdy nebyla mateřský typ. Kontakt totiž stimuluje tvorbu oxytocinu. Mimochodem, nejen u žen. Nošení je způsob, jak se i tátové a širší rodina mohou zapojit do péče o miminko a budovat si s ním vztah postavený na společně stráveném času.


Na začátek stačí jen velmi málo věcí

Šátek nebo nosítko: vyberte si pomůcku určenou přímo pro novorozence – kompromisy „na celé nosicí období“ jsou pro začátečníka nepohodlné a dost možná vás zbytečně odradí. Až dítě povyroste, prodáte novorozeneckou výbavu zase dál.

• V létě je ideální pořídit miminku klobouček s krempou, v zimě kuklu.

Ponožky, návleky nebo capáčky. (Dupačky nejsou vhodné.)

Nosící bunda či vložka do bundy během chladnějšího a zimního počasí.

Pro nošení jen doma nic na hlavu a nohy samozřejmě řešit nemusíte.

Dobrá rada navíc: včas se naučte chodit, stát i sedět rovně a pracovat se středem těla. Hodí se to i bezdětným. Špatné držení těla a/nebo nevhodně nastavená nosicí pomůcka znamená dřív nebo později bolavá záda.


„Když budu s tebou, můžeš si u toho dělat, co chceš, maminko“


Miminka během dne dost spí. Co už se ví méně je, že spousta z nich u toho vyžaduje nebýt sama. Z představy, jak odložím spícího andílka a půjdu si po svém, u mě třeba sešlo hned po návratu z porodnice a rozhodně v tom nejsem výjimkou.

Mateřská realita: většina novorozenců je spokojená v téměř libovolné situaci, pokud je u toho v náručí. Šátek nebo nosítko oceníte zejména když:

• chcete začít znovu pracovat,

• nechcete s vařením a úklidem čekat, až dítě usne,

• chcete jít ven, ale dítěti se nelíbí v kočárku nebo se vám nechce řešit překážky (MHD, schody, kopcovitý terén, pes na vodítku…),

• se miminko potřebuje často kojit a vám se nechce neustále někde zastavovat a hledat sezení.


Pokud bych mohla dát budoucím mámám, které se cítí být tak-trochu-indiánkou, jednu jedinou radu, je to: Začni nosit a kojit při nošení hned, jak tě to poprvé napadne, ušetříš si spoustu trápení.


Výběr nosicí pomůcky

Na trhu najdete několik druhů pomůcek. Šátek si vždy uvážete na míru, nosítko vám musí sednout svou konstrukcí a je lepší jej předem vyzkoušet.

Elastický šátek: pružný, připomíná tričko. Bezpečný a ergonomický úvaz je „kříž s kapsou ven“. Pohodlný je jen do cca 6 kg dítěte, jeho služba končí tedy někdy mezi šestinedělím a zhruba 3 měsíci věku.

Klasický pevný šátek: vyrábí se čistě bavlněný i s různými příměsemi. Pokud je ho „málo do ruky“ (u bavlny hledejte údaj o gramáži, ideál je do 230–250), bude se vám s ním pracovat dobře od samého začátku. Začátečnický úvaz je „kříž s kapsou uvnitř“.

Nosítko: volte novorozenecké a vyhněte se „novorozenecké vložce“, ta neumožňuje ergonomické nošení vhodné pro kyčle a páteř miminka. Od 3 měsíců můžete vybírat další modely nosítek, vždy podle uvedené výšky a váhy dítěte.

Šátky a nosítka Vatanai

Rodinná firma Vatanai vyrábí šátky už od roku 1999. Její majitelé, Jitka a Filip, odnosili všech svých sedm dětí. Ve svém ateliéru v Praze na Letné nebo ve facebookové skupině Vatanai vám velmi ochotně poradí s výběrem. Samozřejmě také pomohou správně nastavit nosítko a naučí vás vázat šátek. Ideální je zastavit se u nich ještě než miminko přijde na svět.


Strach vzít vlastní dítě do ruky

Proti instinktu dělat vše s miminkem v ruce stojí často strach, že mu ublížíme. Odvykli jsme si s miminky vyrůstat a dospívat – to naše vlastní je kolikrát prvním, které vůbec držíme. Až to jednou přijde, nebojte se ho vzít do náruče, je na to vybavené celou řadou reflexů.

První pokusy o úvaz v šátku budou mít k obrázku z internetu nejspíš daleko. Zavázat tkaničky se člověk taky nenaučí hned napoprvé, ale časem to zvládne i po tmě.


Kdo mě naučí nosit miminko správně?

Vázat do šátku nebo nastavit nosítko se můžete naučit už před porodem, ale klidně to můžete řešit až když je miminko na světě. Učit se dá podle návodů na YouTube (hledejte: „kříž s kapsou uvnitř“ pro pevný šátek nebo „kříž s kapsou ven“ pro elastický; u nosítek dle vybraného modelu). Skvělá cesta je poprosit zkušenou kamarádku nebo přímo poradkyni nošení. Mnoho laktačních poradkyň, porodních asistentek nebo dul se vyzná i v nošení.

Pokud kupujete šátek či nosítko osobně, prodejce by vám měl vše ukázat a smysluplně vysvětlit. Pokud vás odbyde nebo tvrdí, že to pak zvládnete sami, doporučuji si nákup zde rozmyslet.


Úplně stačí na začátek dodržovat tři základní pravidla:

  1. Miminku nic nezakrývá nos a pusu (pokud si samo „rozplácne“ obličej na váš hrudník, nevadí to).

  2. Kulatá záda do tvaru písmene C = hlava NEtlačí na páteř.

  3. Kolena jsou výš než zadeček, což spodek tvaruje do tvaru písmene M = podpora správného vývoje kyčlí.

Pokud je vám při nošení nepohodlně nebo se vám něco nezdá u dítěte, poraďte se s někým zkušenějším, kdo tuto péči o dítě zná, podporuje a rozumí jí.



Nosit, nebo vozit?

Univerzální odpověď pro každého rodiče neexistuje. Míru využití šátku a nosítka si najde každý sám a v průběhu času se nejspíš bude měnit.

Z hlediska ekologie a udržitelnosti vyhrává nošení:

  • má výrazně menší uhlíkovou stopu při výrobě,

  • může v plném nasazení sloužit mnohem déle (některé prehistorické šátky, které seženete z druhé ruky, mají až dvacet let!),

  • není problém je střídat podle potřeby, nevyhovující pošlete dál; skvěle na to fungují FB skupiny jako Nosící Česko - Slovensko nebo ty věnované přímo jednotlivým značkám,

  • a když doslouží zcela, zlikvidujete je s mnohem menším množstvím odpadu; ze šátku si dokonce můžete nechat něco ušít a pak je odpad prakticky nulový.

Během výhradního nošení může někomu chybět odkládací plocha. Mně osobně nechyběla, vždycky se našla kavárna, lavička nebo jsem zkrátka přebalila na bundě položené na zemi. Hranici komfortu máme ale každý trochu jinde.

Při kombinaci nošení a kočárku je dobrá zpráva, že kočárek po vašem miminku bude někomu dalšímu sloužit o to déle.


Udržitelnost & Vatanai

Vatanai je svobodná firma bez hierarchického uspořádání. Celý proces výroby šátků a nosítek probíhá v ČR – od návrhu přes tkaní až po šití. Použité materiály včetně živočišných (vlna, hedvábí) jsou získávané s ohledem na co nejmenší ekologický dopad. Dbají i na zpracování zbytků a z odstřižků tvoří další produkty.

Pod ruce jim můžete koukat třeba na Instagramu.