Fenomén Fast Beauty: krásná snadno a rychle?

lucie_schubertova_slowfemme.jpg

Svět již zažil hodně kosmetických trendů. V módě už byly barevné disco stíny, husté obočí nebo výrazné tvářenky. Trendy v kráse se v poslední době nejenom mění, ale především zrychlují. Co bylo in fashion před rokem, letos je passé. Už nestačí přicházet s novými kosmetickými produkty dvakrát ročně, barevná paleta stínů líčidel se musí obnovovat častěji. Ve chvíli, kdy influencer použije nový oční stín, už musí být k dispozici ke koupi a cílená reklama připravená. Vítejte ve světě Fast Beauty.

text: Hana Šiková // foto a styling: Lucie Schubertová // modelka: Kamila P. // muah: Phil La Noiraude // editace textu: Lili Nguyen // korektura: Lucie Víchová

lucie_schubertova_slowfemme54.jpg

Fenomén, o němž se v poslední době mluví jako o Fast Beauty, vyrostl po vzoru své velké sestry - Fast Fashion. Přebral její filosofii a metody. Nový trend musí být okamžitě kosmetickou firmou okopírován, co nejrychleji a nejlevněji vyroben a prodán zákazníkovi. Ideálně ještě před tím, než spotřebuje předchozí produkt. Velikost balení a čas, kdy si koupí další, spolu nesouvisí.

Ačkoli Fast Fashion je terčem kritiky již dlouho, Fast Beauty širší pozornosti uniká. V době, kdy si Fast Fashion sype popel na hlavu, prohlašují firmy z oblasti Fast Beauty otevřeně, že rychlá móda je jejich inspirací. Laura Nelson, zakladatelka ColourPop, uvádí: Fast Beauty je o aplikaci modelu Fast Fashion na kosmetický průmysl.“ Mezi firmy spadající pod Fast Beauty bývají označovány již zmiňovaný ColourPop, Makeup Revolution, Be For Beauty nebo Winky Lux. Jsou to většinou menší firmy, které nenaleznete v parfumeriích, ale prodávají online (zdroj).

lucie_schubertova_slowfemme2.jpg
lucie_schubertova_slowfemme8.jpg

Fast Beauty je problematická z mnoha úhlů pohledu. Jako první nás zarazí množství produktů, které je vyprodukováno, prodáno a velmi pravděpodobně není nikdy spotřebováno. Na rozdíl od oblečení, které je možné prodat, darovat, nebo i schovat a objevit za deset let, kosmetika nemá nekonečnou trvanlivost. V původní kvalitě vydrží v řádu dvou let, pak se může zkazit. Mohou se v ní také množit bakterie. Nepoužitý krém můžeme darovat kamarádce, rozhodně ale není dobrý nápad second-handovou kosmetiku kupovat od cizích lidí. Kosmetické produkty se tak zákazníkům hromadí a málokdy je celé spotřebují.

Další kapitolou je odpad z obalového materiálu. Kosmetické produkty jsou nejčastěji baleny do plastu, který je ale obtížné v této formě recyklovat. Výrobci se navíc neomezují jen na prosté zabalení produktu, ale mnoho materiálu je spotřebováno pro ozdobné obaly, krabičky a podobně. Tyto obaly slouží jen po krátkou dobu, ale na planetě zůstanou ještě dlouho po nás.

Kosmetický průmysl jako celek má své etické problémy. Testování na zvířatech je v EU zakázáno, nicméně existují cesty, jak zákaz obcházet. Břímě celého průmyslu však dopadá, podobně jako u módního, na pracovníky na začátku výrobního řetězce. Některé kosmetické produkty, a to nejen z produkce Fast Beauty, jsou totiž pošpiněny dětskou prací ještě dřív, než vůbec začnou vznikat.

Minerální barvivo mica, základ blyštivých stínů, se těží v indických státech Jharkand a Bihar. Odhaduje se, že ve zdejších dolech pracuje až 20 tisíc dětí. S micou ale zdaleka nemá problém jen Fast Beauty průmysl, odebírají ji i velké firmy, navíc s lákavými přívlastky „minerální“ a „přírodní“. Od dob zveřejnění zpráv z dolů se firmy zaručují, že pracují na problému původu micy ve svých produktech. Lush přešel z přírodní micy na micu pouze syntetickou. Další firmy přecházejí na micu z jiných oblastí (USA, Španělsko).

schubertova_slowfemme
img_04.jpeg

Problém kosmetického průmyslu se však nevyřeší, ukážeme-li si prstem na několik hříšníků. Fast Beauty, podobně jako Fast Fashion, je jen odpovědí na poptávku. Chceme napodobovat ostatní, shromažďovat kolekce, zkoušet nové věci. Doopravdy ale kosmetické produkty nepotřebujeme v takovém rozsahu, jako nám Fast Beauty tvrdí. Podobně, jako přistupujeme k pomalé módě, můžeme přistupovat i ke kosmetice. Naše pleť si zaslouží náležitou péči, kterou jí můžeme dopřát kvalitními produkty, které nepoškozují planetu, lidské ani zvířecí životy. Nakupujme s rozmyslem. A važme si krásy, která není diktována posledními módními trendy.

lucie_schubertova_slowfemme0.jpg

Pár tipů, jak zpomalit s kosmetikou:

  • Nesledujte influencery spojené s fast beauty. Nevystavujte se lákadlům barevných šminek a nezvyšujte jim počty followerů.

  • Ujasněte si, jaké produkty používáte a co od nich očekávate. Přemýšlejte, jak často se líčíte a kolik produktů potřebujete. Soustřeďte se na takové produkty, které vám perfektně vyhovují.

  • #ShopYourStock – využijte to, co máte. Před tím, než si koupíte další produkt, spotřebujte ten, který už vám leží doma.

  • Dejte si detox. Pokud to už neděláte, zkuste si na dovolenou nevzít make-up. Po několika dnech bez make-upu se možná budete na svou sbírku dívat jinak a lépe tak identifikujete produkty, které v ní mají mít své místo.

  • Aplikujte stejné etické standardy jako u módy i při nákupu kosmetiky. Zjišťujte si, odkud vaše kosmetika pochází, kde byla vytěžena přírodní mica v ní obsažená či zda firma neprodává i na trzích, které vyžadují testování na zvířatech (například Čína).

VIBE //SECOND/ editoriál

Lucie Schubertová je fotografka působící převážně v Praze. Zabývá se módní a lifestylovou fotografií. Pro svou diplomovou práci na UTB ve Zlíně zvolila klíčové téma „Udržitelnost“. Nafotografovala editoriály tvořené oděvy a doplňky pouze od lokálních designérů a recyklovaných materiálů. Smyslem celé práce je ukázat, že secondhandová móda nemusí znamenat staré a nevzhledné kusy oblečení. Lokální designéři vytváří oděvy na vysoké úrovni jak estetické, tak etické a proto je důležitá jejich podpora. Nevyužité materiály nemusí končit na skládce, ale je třeba dát jim vyšší smysl v podobě nového produktu.

Styling ze značek 1981 Secondhand/ Recycle Store/ Ales Hnatek/ Textile Mountain/ Anna Rekua/ TEXTILE House/ UNIMODA Secondhand/ Studio Muun.

redakcia111.jpg

PODPOŘTE SLOW FEMME NA PATREONU

Čteš Slow Femme ráda, inspirují tě naše články? Podpoř nás!

Vyber si jednu z odměn na portálu Patreon a staň se naším Patronem.

Děkujeme!