Udržitelnost kávy podle tří českých pražíren

Bez ranní či odpolední kávy si mnoho z nás neumí představit den. Lákavá vůně, přísun kofeinu a v hlavě neodbytná otázka, jak moc je můj milovaný nápoj udržitelný. Dostal farmář dobře zaplaceno? Kolik lesa bylo kvůli kávovému poli vykáceno? Kolik vody bylo spotřebováno?


text: Hana Šiková // editace a korektura: Lili Nguyen // foto: Jana Benešová // modelka: Veronika Ohrádková


Jako všechno v našem komplexním světě, odpověď není úplně jednoduchá. Káva má zcela jistě na planetě svou stopu, a to jak v oblasti životního prostředí, tak lidských práv. S rostoucí poptávkou se rozšiřují kávovníkové plantáže – a to na úkor lesů a tradičních způsobů pěstování. Kávovníkům se daří dobře v lesním porostu, kde jsou zastíněné a přispívají k biodiverzitě. Monokultury vytlačují desítky druhů ptáků z jejich přirozeného prostředí. Káva má také velkou spotřebu vody – odhaduje se, že na jeden šálek vody jí připadá 140 litrů.

Foto: Česká pražírna a kavárna La Boheme Cafe.

Tajemství ceny kávy

K farmáři se dostane z finálního produktu většinou jen mizivá část celkového zisku. Cena kávy na komoditním trhu je utvářena na burze, kde se obchoduje s takzvanými „futures“, tedy smlouvami o budoucích dodávkách kávy. V současnosti se cena pohybuje okolo 2 dolarů za libru kávy. Cena kávy tak není ovlivňována náklady, které farmáři mají, ale spekulací na akciovém trhu, a to staví farmáře do velmi zranitelné pozice. V létě 2021 tato cena výrazně vzrostla. Důvodem je jednak pomrznutí úrody v Brazílii, kde byly zničeny miliony kilogramů kávy, a lockdown ve Vietnamu, který komplikuje transport. Trh s výběrovou, kvalitnější kávou funguje tak, jak jsme zvyklí ze základní hodiny ekonomie – cena se určuje na základě vzájemné dohody zúčastněných stran a dosahuje tak několikanásobně vyšší hodnoty. Výběrová káva je tak lepší jak pro náš požitek, tak pro produkční řetězec.

Certifikáty – univerzální řešení?

Orientaci v tomto neprůhledném trhu se snaží přinést nejrůznější certifikace. Nejrozšířenějším je UTZ certifikát Rainforest Alliance. Ten by měl garantovat základní úroveň péče o životní prostředí v rámci produkce kávy, jeho podmínky jsou ale poměrně volné.

Často se také setkáme s FairTrade certifikátem, který se zavazuje farmářům garantovat férovou cenou a omezit závislost na ceně stanovené na komoditním trhu. Při pěstování bio kávy se nepoužívají chemické pesticidy a herbicidy. Problematiku biodiverzity a lesního pěstování pokrývá certifikát Bird-friendly, který má podmínky poměrně přísné.

Vlny certifikací se bohužel chytily i firmy, které toto téma však využívají pouze marketingově a prodávají spíše dobrý pocit, než že by na situaci něco reálně měnily. Certifikáty samy plnou transparenci nezaručují. To, že někdo nemá certifikát, navíc neříká, že pravidla nesplňuje – z různých důvodů však třeba nechce či nemůže investovat do certifikace.

Jak najít udržitelnou kávu?

Celá cesta kávy od kávovníku až do našeho hrnku stojí na vzájemných vztazích, a to jak mezi pražírnou a producentem zrnek, tak mezi pražírnou a zákazníkem. Vyplatí se tak vybrat si důvěryhodnou pražírnu, dlouhodobě ji sledovat a zjišťovat, zda pracuje tak, jak se veřejně prezentuje.

Každá pražírna se k otázce udržitelnosti v kávě staví trochu jinak. Zeptali jsme se tří českých pražíren, jaká je jejich filosofie a na co dávají důraz.

Foto: Česká pražírna a kavárna La Boheme Cafe.


Mamacoffee

Mamacoffee si zakládá na dlouhodobé práci se svými partnerskými farmáři, se kterými spolupracuje i na projektech zaměřených na inovaci postupů zpracování a rozvoji místní komunity. Kávu kupují v rámci direct tradu přímo od farmářů či družstev, bez překupníků, a tak si můžeme být jisti, že pěstitel dostal férově zaplaceno. Většina jejich nabídky má certifikaci bio a/nebo FairTrade.

La Boheme Cafe

Pražírna La Boheme Cafe věří, že klíčem ke kvalitní a udržitelné kávě je transparentnost procesu. Část své produkce zakládá na tzv. direct trade, tedy přímém kontaktu s farmáři. Sleduje soutěže kávových zrn Cup of Excellence, kde se vítězná kávová zrnka draží a jejich producent dostane dobře zaplaceno – tato částka je transparentní a veřejně dohledatelná. Momentálně nabízí například pátá nejlepší zrnka ze soutěže v Burundi s ovocnými tóny a medovou dochutí.

Foto: Česká pražírna a kavárna La Boheme Cafe.

Nordbeans

Severočeská pražírna, která provozuje i kavárnu v Praze, si dává záležet na transparentnosti, ať už je to prosklená zeď do pražírny, nebo portréty konkrétních farmářů na obalu kávy. Na dlouhodobé spolupráci s nimi si zakládá, a tak se letos rozhodli spustit řadu Nový standard. Nordbeans díky tomu může od farmářů odkupovat větší objem kávy v různých úrovních (stále výběrové) kvality, za niž je schopna nabídnout několikanásobně vyšší cenu než komoditní trh. Podporuje tak dlouhodobý rozvoj farem a zároveň spotřebitelům přináší kvalitní chuťový zážitek.



Dobrá káva pro nás i svět

Jak si tedy vychutnat kávu, která zanechá na planetě co nejmenší škodu? Pro náš požitek i vliv na planetu je lepší sahat po výběrové kávě. Nenechejme se omámit marketingem a barevnými nálepkami. Zajímejme se o příběh kávy, kterou pijeme. Smiřme se s tím, že univerzální odpověď neexistuje. Certifikátů je celá řada a ne všechny mají úplně přísné podmínky. Můžeme si ale vybrat naše priority, ať už je to deforestace nebo podpora farmářských družstev. Krůček po krůčku tak můžeme přispět ke změně, aby byla káva lepší pro nás i svět.