EKO praní: šetrně k přírodě, ale i k oblečení

slowfemme_ekoprani_75.jpg

Své nejoblíbenější kousky nosím téměř denně. Jak ale dosáhnout toho, aby byly neustále čisté, voňavé a vypadaly jako nové i po několikaměsíčním nošení? A jak být při tom všem šetrná k přírodě? Na to se podíváme v dnešním článku. 


text: Marie Polášková // foto: Alexandra Hrašková // editorka: Kristýna Zaňková // za spolupráci děkujeme firmě Econea.cz


Kvalitní oblečení déle vydrží

Proto při nákupu nikdy nezapomínám zkontrolovat, jestli je oblečení kvalitně vyrobeno. Jsou stehy pevné? Lícuje vzor na kapsičce se vzorem zbytku košile? Je tričko natolik průhledné, že skrz něj vidíte svou dlaň? Je materiál na omak příjemný? Všechny tyto otázky jsou velmi důležité, poukazují totiž na to, jestli je pro výrobce důležitá kvalita, nebo spíše kvantita. Zakladatelka Fashion Revolution Orsola de Castro tvrdí, že kousky oblečení, které jsou vyrobeny pouze z jednoho materiálu (např. 100 % bavlna nebo 100 % vlna merino), jsou prodyšnější, a tak se v nich člověk méně potí a nemusí je prát tak často. Navíc se při praní textilií z přírodních materiálů do vody neuvolňují mikrovlákna (malé kousky plastu), jak tomu bývá u oblečení vyrobeného z polyesteru. 

Tip: Víte, jak poznat kvalitní oblečení? Těchto 10 tipů vám pomůže

Tip: Móda v době klimatické krize

slowfemme_ekoprani_34.jpg
slowfemme_ekoprani_1.jpg

Časté praní škodí oblečení i životnímu prostředí 

Čím častěji oblečení pereme, tím kratší dobu nám vydrží. A navíc tím silně zatěžujeme životní prostředí. Nejen z důvodu velké spotřeby vody (jedno vyprání v pračce spotřebuje 50 až 150 litrů vody), ale i kvůli obrovské spotřebě energie, což následně vede k produkci skleníkových plynů. Když oblečení nepereme tak často, nejen že tím prodlužujeme jeho životnost, ale zároveň ušetříme spoustu vody, za což nám planeta bude vděčná... 

Nedávný výzkum ukázal, že kousky nošené třicetkrát před tím, než byly vyprány, lidé ve výsledku oblékli 94x častěji než ty, které dali do prádla po jednom nošení.

Jak se starat o oblečení, abychom nemuseli tak často prát?

Může se to zdát překvapivé, ale často stačí oblečení pouze vyvěsit na čerstvém vzduchu. Pokud je venku zima, dám věci na topení. Pokud vyvěšení nepomůže, použiji mix vlažné vody a vodky v poměru 2:3 a naliji ho do lahvičky se sprejovou tubou. Winston-Hart radí mix nasprejovat na zapáchající část oblečení a počkat do dalšího dne, v případě potřeby proces zopakovat.

slowfemme_ekoprani_7.jpg

Tipy na efektivní a šetrné praní oblečení

Prodloužení doby nošení, způsob praní a výběr pracího prostředku mohou snížit environmentální dopad oblečení o desítky procent (např. v případě vlněného svetru až o 75 %).

Perte oblečení ve studené vodě: ohřívání vody na praní spotřebuje okolo 90 % energie z celkové energie využité pračkou. Doporučená teplota vody na cedulkách oblečení určuje maximální teplotu, v níž můžeme oblečení prát a ono to ještě „unese“. Když změníme nastavení pračky z teplé vody na studenou, celková spotřeba energie se zmenší více než o polovinu a navíc se nám jemné prádlo tak rychle nezničí. Přesto se v některých případech doporučuje zůstávat u teplé vody: při praní spodního prádla a ponožek, oblečení na cvičení či při praní ložního prádla po nemoci. Jestliže se rozhodnete i takové prádlo prát ve studené vodě, nezapomeňte přidat antibakteriální čistič.

Pračku vždy naplňte: pračky využívají stejné množství energie nehledě na to, kolik oblečení do nich dáme. Proto je lepší prát jednou za čas, zato ve větších várkách.  

Po vyprání nechte dvířka pračky otevřená. Těsnění u praček je většinou vzduchotěsné, aby voda při praní nevytékala ven. Proto je důležité nechat dvířka pračky alespoň hodinu otevřená, aby se vlhkost mohla vypařit a v pračce se netvořila plíseň. 

slowfemme_ekoprani_90.jpg

Méně je více aneb menší dávky pracího prášku nejsou na škodu. Většina výrobců na obalech uvádí množství nutné na vyprání velkých nečistot. U běžných nečistot je možné dávku pracího prášku snížit. 

Jak na skvrny? Běžných fleků se zbavíte odmočením ve vodě s jedlou sodou. Na šmouhy od trávy použijte alkohol - potřete jím dané místo, nechte chvíli působit a poté vložte i s dalším prádlem do pračky. A na skvrny od červeného vína zase použijte mix bílého vína, citrónové šťávy a soli. 

Jemné prádlo (například podprsenky) je nejlepší prát v rukou. Pokud se rozhodnu pro praní v pračce, vložím prádlo do ochranného sáčku na praní a pračku zapnu na jemný režim. Sušičce se vyhýbám - ničí pružnost prádla. Stejně postupuji u elastických triček a kalhot, dále pak u oblečení na sport. 

slowfemme_ekoprani_754.jpg

eko Prací prášky - co zvolit, abychom prali šetrně?

Nejekologičtější a zároveň nejlevnější variantou je namíchat si svůj vlastní ekokologický prací prášek. Ten je šetrný nejen k přírodě, ale díky prací sodě také chrání pračku před nežádoucím vodním kamenem. Kupuji si 1 kg prací sody, kterou smíchám se 100 g jemně nastrouhaného mýdla na praní (lze koupit již nastrouhané mýdlové vločky). Do vnitřku pračky pak přidávám spolu s oblečením tři lžíce této směsi. Místo aviváže smíchám desetiprocentní ocet s vodou a vonným olejem (můj oblíbený je s pomerančovou vůní: Yellow&Blue Pomerančová silice, ale na ložní prádlo bych určitě chtěla vyzkoušet levandulovou vůni). Ocet prádlo změkčí a zároveň ho vydezinfikuje a vybělí.

JAK VYBĚLIT PRÁDLO

K bílému prádlu pak ještě přidávám jednu odměrku bělícího prášku puer a musím říct, že moje oblečení nikdy nebylo bělejší. Bílé prádlo je však potřeba prát na 60 stupňů, jinak nedojde k chemické aktivizaci pueru a oblečení by se při praní nevybělilo. 

slowfemme_ekoprani_78.jpg
slowfemme_ekoprani_54.jpg

Chcete-li srovnání pracích gelů, koukněte na test, který provedl časopis dTest.

slowfemme_ekoprani_29.jpg

tip redakce

Pokud se však na experimentování necítíte a raději byste používaly aviváže a prací prášky, koukněte na stránky Econea.cz. Najdete tam produkty šetrné nejen k přírodě, ale i k lidem. Za tým Slow Femme můžeme doporučit například hypoalergenní tekutý prací prostředek OnlyEco. Díky téměř stoprocentnímu přírodnímu složení a nulové parfemaci je vhodný na praní oblečení, které přichází do kontaktu s citlivou, alergickou či ekzematickou pokožkou. Dále doporučujeme prací gel na jemné prádlo a oblečení z vlny od značky Ecover Essential, který vám šatník provoní levandulí. Určitě vás potěší i fakt, že jsou obaly této značky stoprocentně recyklovatelné.

proč nesušit prádlo v sušičce?

Sušení na čerstvém vzduchu je VŽDY nejlepší volbou. Teplý vzduch uvnitř sušičky snižuje pružnost prádla a nemalou měrou se tak podílí na jeho poničení; dopad jejího používání pocítí i planeta. Jeden cyklus sušičky spotřebuje 5x více energie než praní. Jejím vynecháním se uhlíková stopa u jednoho trička zmenší až o 1/3 a zabráníme úniku až milionu tun vypuštěných skleníkových plynů. Pokud ale přeci jen chcete použít sušičku, doporučuji při praní použít vysokorychlostní odstředění – při tom totiž oblečení nasaje méně vody, která se pak při sušení vypařuje. Případně si můžete pořídit „chytré kostičky do sušičky“. Tyto kostičky dovedou oddělit jednotlivé kousky od sebe, k sušení tedy dochází rychleji a vy ušetříte až 25 % času a energie. 

slowfemme_ekoprani_33.jpg

Závěrem

Vše začíná při nakupování – nakupujme chytře a kvalitně.

Oblečení perme co nejméně, spíš ho větrejme a skladujme v otevřeném prostoru.

Při praní používejme studenou vodu.

Pokud možno omezme používání sušičky na minimum. 

Nebojme se používat domácí ekologický prací prášek. 

S pracím práškem to nepřehánějme.